Chyba č. 1: Plastové obaly musí být čisté
Do kontejnerů na plasty se mohou kromě PET lahví házet také sáčky, tašky, fólie i jiné plastové obaly. Nepatří do nich obaly od potravin, ve kterých jsou zbytky jídla. Častým omylem je však mínění, že musí být plastové obaly dokonale čisté. Nemusí. Velikým problémem je však mastnota. Plastovou lahev od oleje je potřeba pořádně vymýt, nejlépe přípravkem na nádobí a teplou vodou. "Pokud někdo nechce lahev od oleje vymývat, ať ji raději dá do směsného odpadu," doporučuje na serveru Ekolist.cz Lucie Paseková, která zastupuje odpadovou společnost REMA Systém. Nejlépe vymýt, nebo alespoň pořádně vyškrábat je třeba také plastový kelímek od jogurtu. Nikdo si však nemusí dělat těžkou hlavu s vyhozením obalu od sprchového gelu, šamponu nebo jiného drogistického zboží. To totiž neobsahuje žádné nebezpečné látky.
Chyba č. 2: Plato od vajec patří do papíru
Kartony od vajec jsou sice z papíru, ale už tolikrát zrecyklovaného, že jde o poslední uplatnění hmoty. Papír se může recyklovat jen sedmkrát, poté už je jeho vlákno tak krátké, že z něj nikdo papír nevyrobí. Do modrých kontejnerů je proto neházejte, zvolte raději směsný odpad. Můžete je také zkompostovat. To samé platí pro ruličky od toaletního papíru.
Chyba č. 3: Zrcadlo je vlastně sklo
Do skla nepatří autosklo a zlacená či pokovená skla, tedy ani zrcadlo. Pokovení způsobuje při tavení totiž značné problémy. Pece si neporadí ani s keramikou a porcelánem, i ty házejte do směsného odpadu.
Chyba č. 4.: Obálka s okýnkem se do papíru dávat nemůže
Tady je to úplně naopak. Během zpracování vytříděného papíru dojde k oddělení fóliových okének či kancelářských sponek. Nijak proto nevadí. Od obálek je pouze třeba odstranit případně plastový vnitřek.
Chyba č. 5: Papírové kapesníky patří do papíru
Přestože jsou papírové kapesníky z kvalitního papíru, z hygienických důvodů se do modrých kontejnerů neházejí. Recyklaci papíru totiž ztěžuje jakékoli znečištění. Proto není vhodné vhazovat do kontejneru na papír ani mastné nebo jinak zašpiněné papírové obaly. To samé platí pro laminovaný nebo voskovaný papír.
Chyba č. 6: Polystyren do plastu ne
Naopak, do plastu patří. Polystyrenové termoobaly, do kterých v restauraci zabalují jídlo nebo třeba výplně krabic s klidem vhoďte do žlutého kontejneru. Pozor dejte pouze na polystyren, který se používá jako stavební izolace. Pokud je na něm omítka, musí se vyhodit jako stavební odpad.
Chyba č. 7: Nebezpečný odpad doma nemáme
Nebezpečný odpad je takový, na kterém je vyznačen symbol přeškrtnuté popelnice. Takový odpad nepatří do žádného kontejneru včetně směsného odpadu. Nebezpečným odpadem jsou například prošlé léky nebo elektroodpad. Pokud byste ho vyhodili do koše nebo spláchli do záchodu, může kontaminovat vodu nebo půdu. Léky by se měly ideálně odnést zpět do lékárny, případně je od vás převezmou ve sběrném dvoře. Tam se musí odevzdat i zbytky či obaly veškerých syntetických barev, ředidel, laků, nebo mořidel. Nebezpečné odpady lze také odevzdat v rámci mobilního sběru, pokud ho obec zorganizuje.