Čtvrtek 21. září 2023, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unikátní operace: V Česku poprvé transplantují tenké střevo

Zdraví

  19:00
PRAHA - V Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) vrcholí přípravy na vůbec první transplantaci tenkého střeva v Česku a v zemích bývalého východního bloku. Na čekací listině je jedna pacientku. Studie je nominována na čestné uznání ministryně zdravotnictví pro rok 2009.

Operace v IKEMU - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Vedoucí programu Martin Oliveriu řekl, že ověřili metodu v experimentu na zvířatech a byli při operacích pacientů na předních světových klinikách.

Ministryně Dana Jurásková předá ve středu v Martinickém paláci ceny a čestná uznání nejúspěšnějším projektům českého medicínského výzkumu. Šéfové resortu je udělují od roku 1990, a to vždy v prosinci na připomínku českého lékaře a přírodovědce Jana Evangelisty Purkyně. Narodil se 17. prosince 1787 a do dějin medicíny se zapsal objasněním významu buněk.

Složité technické provedení i imunitní reakce těla
Až zahájí IKEM transplantace tenkého střeva, budou tamní lékaři schopni nahradit už šestý orgán lidského těla. Transplantace pomohou lidem, kteří nemohou kvůli nefunkčnímu tenkému střevu přijímat potravu ústy a jsou závislí na umělé výživě do žíly. Ročně to bude jen několik nemocných, mezi nimi i děti.

Transplantace tenkého střeva patří podle Oliveriuse k nejsložitějším z hlediska technického provedení i imunitní reakce. Řada nemocných má totiž za sebou mnoho operací v dutině břišní, která je tím pádem plná srůstů, zmenšená a těžko přístupná. Tenké střevo je největším imunitním orgánem v těle, a tak po přenosu hrozí silná reakce těla na darovanou tkáň.

Transplantace není vhodná pro lidi s rakovinou
Tato transplantace není určena pro lidi s rakovinou. Život zachrání pacientům se selháním tenkého střeva, kdy neplní své základní funkce, což je trávení a hospodaření s vodou a minerály. Nejčastěji proto, že pacient o střevo přijde, například po úrazu, vlivem častých operací, onemocnění nebo po ozařování. Případně má střevo celé, to ale nevstřebává.

Tenké střevo měří u dospělého člověka dva až tři metry. Pro transplantaci je vhodné, aby dárce byl menší než příjemce, mnoho pacientů má totiž dutinu břišní zmenšenou po předchozích operacích. Štěp se odebere od dárce celý a podle potřeb příjemce se zmenší.

Autoři: ,