Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úspěch hubnutí? Uvědomte si, proč máte kila navíc a pro koho to děláte

Zdraví

  7:00
PRAHA - UVNITŘ RADY, JAK ZHUBNOUT. Kdo chce zhubnout a dosaženou váhu si dlouhodobě udržet, měl by si podle výživového specialisty Petra Havlíčka především uvědomit, zda to chce sám, nebo ho k tomu někdo nutí. Měl by si také rozebrat, proč kila navíc má, aby řešil příčiny, nikoli jen následek, řekl Havlíček, který je garantem projektu Vím, co jím.

Nestačí „jen tak“ méně jíst a více se hýbat. Odborník poradí, co potřebuje právě vaše tělo. foto: Shutterstock

Většina lidí podle Havlíčka začne s nějakým druhem diety. To nestačí, je nutné přidat také pohyb a hlídat si i správný odpočinek a spánek.

"Nejdůležitější je motivace. Vždy je to neúspěšné, pokud řekne partnerka, že si přeje štíhlejšího partnera, nebo řekne lékař, že musím zhubnout, protože mě to ohrožuje na zdraví. Protože veškeré věci, které dělám s tím, že musím, tak je vlastně dělat nechci," vysvětlil.

Analyzujte kila navíc

K nastartování zdravého životního stylu by si člověk měl udělat analýzu, proč kila navíc má. "Jestli je to otázka špatného stravování, nepohybu, stresu, neodpočívání nebo genetiky," upřesnil odborník. Jen tak může člověk současně s hubnutím pracovat i na odstranění příčin nadváhy.

Desatero "Vím, co jím"

1. Jezte pestrou a vyváženou stravu.

2. Jezte více zeleniny a ovoce. Snažte se zařadit zejména zeleninu a ovoce ke každému jídlu během dne.

3. Vybírejte celozrnné produkty - chléb, pečivo, těstoviny. Upřesnostňujte rýži natural.

4. Volte rostlinné tuky a kvalitní margaríny z nich vyrobené.

5. Zařaďte do jídelníčku fazole, hrách a čočku.

6. Vybírejte maso, masné produkty a mléčné výrobky s nižším obsahem tuku.

7. Omezte sůl. Pro zlepšení chuti pokrmů používejte bylinky a koření.

8. Pijte přednostně vodu, neslazený čaj a nízkoenergetické nápoje.

9. Udržujte si správnou tělesnou hmotnost.

10. Pravidelně se aktivně hýbejte alespoň 30 minut každý den.

Kdo se zaměří jen na dietu a navíc věří, že zhubne, když při ní hodně trpí, dlouho to podle Havlíčka nevydrží.

Pozor na jojo efekt

Úspěch má nanejvýš pět až deset procent lidí, ostatní se vrátí k původní stravě a kila zase naberou. Opakované diety vedou v jojo efektu k tloustnutí.

Příčiny nadváhy je podle Havlíčka nejlépe hledat s mozkovým či výživovým koučem. Člověk sám nemá nadhled. Najít si odborníka může každý sám na internetu, když si zadá slova "zdravý životní styl", ne jen "výživový poradce", protože při hubnutí jde o víc než jen změnu stravy. Dobré je nevybírat podle vzhledu stránek, ale podle vyjádření těch, kteří už úspěšně zhubli a dlouhodobě si váhu udržují.

V hubnutí podle Havlíčka pomáhá stanovit si konkrétní a splnitelné cíle. Nestačí říct si, chci zhubnout, ale chci zhubnout o pět kilo a vejít se do oblíbené sukně. K úspěchu nevede ani to, když si člověk řekne, že každý den uběhne pět kilometrů, lépe je stanovit si třeba svižnou procházku tři dny v týdnu. Za plnění plánu by si člověk měl dopřát malou odměnu.

Porušit občas dietu? Žádoucí

Podle Havlíčka se lidé nejčastěji dopouštějí chyby při sestavování jídelníčku. Ve stravě mají málo bílkovin, zeleniny a příliš ovoce, které dodává tělu sacharidy. Vyřazují ze stravy tuky, ty jsou ale nezbytné pro vstřebávání některých vitamínů a měly by tvořit 30 procent energetického příjmu, převažovat by měly tuky rostlinné. Lidé také jedí málo ryb a pijí mnoho slazených nápojů.

ČTĚTE TAKÉ:

Občasné porušení diety Havlíček povoluje, "uklouznutí" je podle něj dokonce žádoucí. "Pokud si to člověk příliš zestriktní a nikdy si nic nepovolí, tak logicky jak pro metabolismus to není úplně optimální, ale především ne pro jeho psychiku. Měl by vědět, že může všechno, kromě věcí, které opravdu nepotřebuje, jako jsou sladké limonády, ale zároveň by měl vědět, že když si jednou za 14 dní dá skleničku koly, že ho to nezabije, protože 80 až 90 procent jeho stravování a pohybu je správně," shrnul.

Autoři: ,