Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Už plod v mateřském lůně může trpět přílišným hlukem

Těhotná žena - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těhotná žena - ilustrační | foto: Shutterstock

Když vrabec zpívá, vydává 30 decibelů. V této úrovni až do 60 decibelů je nepřetržitý poslech bez rizika. Ve městě však jeho zpěv přehlušuje konverzace kolemjdoucích (60 až 80 decibelů), klaksony automobilů (85 decibelů) a někdy i sbíječka (120 decibelů), před níž je potřeba uchýlit se jinam. Jsme-li tomuto hluku vystaveni více než deset vteřin, ohrožuje to náš sluch, píše francouzský deník Le Figaro.

„Po narození máme k dispozici jistý kapitál sluchových buněk, které se už nikdy neobnoví, proto je potřeba je chránit,“ říká doktor Jean-Claude Normand z lyonské univerzity Clauda Bernarda.

Na pracovišti platí zákonná úprava pro ochranu sluchu, za jejíž porušení hrozí vysoké pokuty. Riskantnější je ale hluk mimo pracoviště. „Příliš mnoho mladých lidí nedbá informačních kampaní o riziku spojeném například s poslechem příliš hlučné hudby po delší dobu. Tak se poškození sluchu akumuluje,“ uvádí doktor Normand.

Práh bolestivosti je 120 decibelů, ale naše uši trpí už při 100 decibelech, které například vydává popový koncert nebo diskotéka. Naše tolerance vůči hluku má však i psychickou dimenzi, konstatuje doktor Normand. Zvuky, které přicházejí zvenčí, se tolerují hůře než zvuky, které sami vydáváme. Vnímání hluku závisí na individuálních, sociálních, kulturních a environmentálních faktorech.

Kromě několika zvuků považovaných za relaxační, jako je například hukot mořských vln, je jen málo těch, na nichž se všichni shodnou. Určitý druh hudby okouzluje jedny, zatímco jiné znervózňuje. Kohouti, krávy a zvony mají své zastánce, ale jiní je nesnášejí. Někteří lidé si myslí, že je venkov tichý, je tam ale hluk z traktorů, zvířat a další. A protože je tam zvukové pozadí tišší než ve městě, takové zvuky více vyniknou a mohou být i více nepříjemné.

Narušený spánek

Hluk, jemuž jsme denně vystaveni, může narušit spánek a vést ke chronické únavě. I když si na zvuky v pozadí můžeme psychicky zvyknout, fyziologický vliv zůstává a může vést ke stresu, oslabení imunity a ke zvýšení rizika vzniku obezity, cukrovky, vysokého krevního tlaku a kardiovaskulárních chorob. Hluk ale může škodit ještě před narozením. V posledních třech měsících těhotenství má už plod sluch a kromě toho, co sám slyší, může trpět důsledky stresu, který pociťuje matka, říká doktor Normand.

Dnes mnozí trpí stálým hlukem v pozadí. Je tedy důležité najít si chvilku klidu, aby se organismus zotavil, nejlépe procházkou v parku, kde nasloucháme zvukům přírody, nebo několika minutami v nejtišší místnosti. Když se hluk zdá nesnesitelný, přispívají tyto kroky k uvolnění. Naopak snažit se přehlušit nepříjemný zvuk například hudbou není to nejlepší řešení.

Agrese vůči příliš hlučným sousedům nebývá vzácná. Dotyčná osoba začíná při poslechu sousedů cítit neklid. Časem, kdy je hluk větší, slyší ho ještě dříve, než ve skutečnosti začne. Může zvolit buď přístup, kdy chodí později domů, anebo se odstěhuje, případně se snaží zastavit hluk, který je zdrojem jejího psychického utrpení. Někdy to končí i tak, že se chopí zbraně a začne na původce hluku střílet.

Pokud jde o hluk na pracovišti, jsou zaměstnanci nejvíce vystavení hluku i nejvíce vystavení chemickým rizikům, uvádí doktor Normand. Jde hlavně o stavebnictví, průmysl a zemědělství. Hluchota je nemocí z povolání, která by měla v nadcházejících desetiletích vymizet. Už dnes jsou pracovníci proti hluku lépe chráněni než dříve. Nicméně každý pátý zaměstnanec trpí problémy se sluchem. Je to velká výzva pro lékaře zabývající se bezpečností práce. Po letech bez příznaků tento typ, kdy je osoba vystavena trvale hluku, nakonec vede k problémům se sledováním konverzace v hlučném prostředí.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...