Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Užívání antikoncepce ovlivňuje délku vztahu

Hormonální antikoncepce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hormonální antikoncepce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pokud partnerka užívala v době seznámení některou z forem hormonální antikoncepce, ovlivní to délku trvání vztahu. Takové vztahy se rozpadají dříve než vztahy, ve kterých žena hormonální antikoncepci neužívala. Příčinou je fakt, že ženy pod vlivem hormonální antikoncepce nerozlišují odoranty a po jejím vysazení jim partner může přestat "vonět".

Řekl to profesor Petr Weiss ze Sexuologického ústavu, který se podílel na výzkumu sexuálního chování a partnerských vztahů.

Z výzkumu provedeného společností STEM/MARK vyplývá, že do deseti let se rozešlo 48,7 procenta párů, ve kterých partnerka v době seznámení užívala hormonální antikoncepci. V opačném případě to bylo 33,3 procenta párů. V průzkumu odpovídalo 1605 mužů a žen ve věku 35 až 65 let.

Dále čtěte:

"Když si žena vybírá muže kryta hormonální antikoncepcí, je větší pravděpodobnost, že nerozezná odoranty. Proto bych ženám doporučil, aby při vybírání perspektivního partnera na celý život antikoncepci vysadily," řekl Weiss.

Weiss uvedl, že partneři si "voní", pokud mají odlišné imunitní systémy.

Lidé s jinými imunitními systémy se sexuálně podvědomě přitahují, protože jejich případní potomci mají šanci mít širší spektrum imunity. "Potom je větší pravděpodobnost, že například přežijí různé epidemie," podotkl Weiss.

Dále čtěte:

Dodal, že mezi sourozenci a blízkými příbuznými odoranty fungují tak, že se obvykle sexuálně nepřitahují.

Díky hormonální antikoncepci naopak výrazně klesl počet interrupcí v České republice na zhruba čtvrtinu počtů před rokem 1989, kdy bylo přibližně 100.000 interrupcí ročně. "V rámci Evropy je to naprosto ojedinělý výsledek, za který vděčíme nárůstu užívání hormonální antikoncepce," podotkl Weiss.

Podle odborníků Češi a Češky stále nejsou schopni s partnerem otevřeně mluvit o svých sexuálních problémech. Ve výzkumu sexuálního chování a partnerských vztahů pouze 13,8 procenta mužů a 17,8 procenta žen připustilo, že o sexuální problematice spolu hovořili "důkladně".

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.