Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Užívání antikoncepce ovlivňuje délku vztahu

Zdraví

  11:30
PRAHA - Pokud partnerka užívala v době seznámení některou z forem hormonální antikoncepce, ovlivní to délku trvání vztahu. Takové vztahy se rozpadají dříve než vztahy, ve kterých žena hormonální antikoncepci neužívala. Příčinou je fakt, že ženy pod vlivem hormonální antikoncepce nerozlišují odoranty a po jejím vysazení jim partner může přestat "vonět".
Hormonální antikoncepce - ilustrační foto.

Hormonální antikoncepce - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Řekl to profesor Petr Weiss ze Sexuologického ústavu, který se podílel na výzkumu sexuálního chování a partnerských vztahů.

Z výzkumu provedeného společností STEM/MARK vyplývá, že do deseti let se rozešlo 48,7 procenta párů, ve kterých partnerka v době seznámení užívala hormonální antikoncepci. V opačném případě to bylo 33,3 procenta párů. V průzkumu odpovídalo 1605 mužů a žen ve věku 35 až 65 let.

Dále čtěte:

"Když si žena vybírá muže kryta hormonální antikoncepcí, je větší pravděpodobnost, že nerozezná odoranty. Proto bych ženám doporučil, aby při vybírání perspektivního partnera na celý život antikoncepci vysadily," řekl Weiss.

Weiss uvedl, že partneři si "voní", pokud mají odlišné imunitní systémy.

Lidé s jinými imunitními systémy se sexuálně podvědomě přitahují, protože jejich případní potomci mají šanci mít širší spektrum imunity. "Potom je větší pravděpodobnost, že například přežijí různé epidemie," podotkl Weiss.

Dále čtěte:

Dodal, že mezi sourozenci a blízkými příbuznými odoranty fungují tak, že se obvykle sexuálně nepřitahují.

Díky hormonální antikoncepci naopak výrazně klesl počet interrupcí v České republice na zhruba čtvrtinu počtů před rokem 1989, kdy bylo přibližně 100.000 interrupcí ročně. "V rámci Evropy je to naprosto ojedinělý výsledek, za který vděčíme nárůstu užívání hormonální antikoncepce," podotkl Weiss.

Podle odborníků Češi a Češky stále nejsou schopni s partnerem otevřeně mluvit o svých sexuálních problémech. Ve výzkumu sexuálního chování a partnerských vztahů pouze 13,8 procenta mužů a 17,8 procenta žen připustilo, že o sexuální problematice spolu hovořili "důkladně".

Autor: