Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Komplikace u diabetiků se snižují. Expert: Česko má dobrou léčbu

Zdraví

  15:00
PRAHA - V péči o diabetiky patří ČR podle místopředsedy České diabetologické společnosti profesora Milana Kvapila k evropské špičce. Důkazem podle něj je to, že díky včasné a kvalitní léčbě méně diabetiků dospěje do stadia, kdy jim kvůli komplikacím je amputována noha.
Cukrovka (ilustrační foto).

Cukrovka (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Počty diabetiků stoupají rychleji než počty amputací. Všude kromě severských států a ČR amputací u diabetiků přibývá, řekl profesor při příležitosti Světového dne diabetu, který je 14. listopadu.

Loni se v ČR léčilo 841 000 diabetiků, dalších 200 000 o své cukrovce neví, potíže zatím nemají. Každý rok se zjistí cukrovka u 40 000 až 50 000 lidí, po odečtení úmrtí je nárůst léčených ročně o 20 000 až 30 000. "Cukrovka je metlou současného světa, raketově přibývá zejména cukrovky druhého typu," varoval profesor a doporučil, aby lidé využívali toho, že zdravotní pojišťovny hradí vyšetření cukru v krvi.

ČTĚTE TAKÉ:

Správná hladina je do 5,5 mmol na litr krve, měřeno na lačno, předstupeň cukrovky je od 5,6 do sedmi, cukrovka je od sedmi výše. Od samého počátku cukrovka poškozuje cévy, i když ještě potíže nepůsobí. Trvá pět až sedm let, než se poškození projeví v takové míře, že pacient musí vyhledat lékaře. V horším případě může být první komplikací infarkt.

O kvalitě péče podle profesora svědčí i to, že 80 procent diabetiků je v péči odborné diabetologické ambulance, jen menší část sledují praktici. Podiatrické ambulance nově mají kód pro péči o diabetickou nohu a pojišťovny jim ji hradí.

Začíná se změnou jídelníčku a správným pohybem

Podle odborných doporučení začíná léčba cukrovky edukací. Pacient se dozví, jak má změnit jídelníček a jaký pohyb pro něj je vhodný. Po pár týdnech ho lékař znovu vyšetří a změří hladinu cukru. Pokud úprava životosprávy nezabrala, nasadí mu léky. Počty léčených jen dietou v ČR klesají a přibývá diabetiků léčených léky.

Kvapil to vysvětlil tím, že dřív se s nasazením léků čekalo, teď se nasazují co nejdřív, oddálí se tak i o řadu let komplikace, ke kterým časem každý diabetik dospěje. V prevenci komplikací jsou účinné zejména gliptiny, bere je na cukrovku i prezident Miloš Zeman. Nové léky jsou sice až desetkrát dražší, podle Kvapila se ale pojišťovnám vyplatí, protože léčba komplikací je mnohem dražší.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!