Sobota 5. října 2024, svátek má Eliška
130 let

Lidovky.cz

Zdraví

Hygienici na severu Moravy hlásí sedm pacientů s tasemnicí

Tasemnice (ilustrační foto)

Tasemnice (ilustrační foto) foto: Shutterstock

OSTRAVA - Moravskoslezští hygienici dosud evidují sedm pacientů, u nichž bylo laboratorně potvrzeno onemocnění způsobené tasemnicí bezbrannou. U dalších tří pacientů čekají na výsledky testů. Nakažení jsou lidé z Opavska, kteří konzumovali syrové hovězí maso.
  12:17

"Hygienici nevylučují, že by se počet nakažených mohl dále zvyšovat," řekla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková. Podle ní je nutné pro laboratorní potvrzení onemocnění, aby součástí vyšetřované stolice byly i články tasemnice. Ty podle hygieniků vypadají podobně jako nudle a mají krémovo-narůžovělou barvu.

Kde lidé maso kupovali?

"Dá se očekávat, že těch případů přibude. Lidé teď o tom vědí, takže se více sledují," uvedla Martinková. Připomněla, že za posledních pět let bylo v kraji v průměru registrováno jedno onemocnění ročně. Loni jich například na celou Českou republiku připadalo šest. "To je počet, jaký jsme teď v kraji řešili během jediného týdne," uvedla Martinková.

Hygienici zatím přesně neznají zdroj nákazy. Podle Martinkové stále probíhá šetření ve spolupráci s Krajskou veterinární správou Moravskoslezského kraje. "Řeší se to dále a jsme obezřetní. Nelze v tuto chvíli určit, zda byl problém v určitém nákupním řetězci. Musíme přesně vědět, kde kdo maso nakupoval," podotkla Martinková, podle níž je obecně konzumace syrového masa velmi riziková.

"Ani u pravé svíčkové, která je cenově daleko dražší, nemáte stoprocentní jistotu," míní Martinková. Připomněla, že konzumace syrového masa není problematická jen kvůli onemocnění tasemnicí, ale i kvůli salmonelóze či kampylobakterióze a dalším onemocněním. Inkubační doba u tasemnice je poměrně dlouhá, a to od osmi do 14 týdnů.

Hrozbou není jen tasemnice

O pacienty s tasemnicí ambulantně pečují lékaři Slezské nemocnice v Opavě, kteří nyní čekají na zahraniční lék, který tasemnici zcela zahubí. Dostupné léky totiž nejsou stoprocentně účinné. Primář infekčního oddělení Petr Kümpel řekl, že lék, který se musí speciálně objednávat, zatím nedorazil. "Preparát není u nás registrovaný. Ten mechanismu není asi úplně správný, protože některé životně důležité léky by opravdu měly být k dispozici v České republice," míní Kümpel. Podle něj by bylo problém možné vyřešit buďto zlevněním registrace léků nebo by u vzácnějších preparátu měla být nějaká státní rezerva.

"Nejde jen o tasemnici, kde můžeme počkat jeden dva tři dny nebo týden, protože tam nepředpokládáme, že by v té době došlo k nějaké vážné zdravotní komplikaci. Ale jsou jiné parazitární nákazy, které se mohou dovést z tropických zemí a tam bychom potřebovali zasáhnout rychleji a ten preparát prostě chybí," míní Kümpel. Účinný lék, který se užívá jednorázově, si pacienti budou muset zaplatit. Podle předpokladů by mohl stát okolo 700 korun.

Autoři: ,