Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Nepomuku se otevře zařízení pro lidi s Alzheimerovou chorobou

Zdraví

  5:18
NEPOMUK - „V Nepomuku se na přelomu ledna a února otevře zařízení pro lidi s Alzheimerovou chorobou a domov pro seniory se 196 lůžky,“ řekl starosta čtyřtisícového města Jiří Švec (za ANO). Bývalou továrnu Šumavanu na výrobu košil v lese mezi sídlištěm a zámkem Zelená Hora koupila před čtyřmi lety pražská firma BM Develop, která ji opravila a dlouho hledala provozovatele a shání i kupce. O sanatoriu se v Nepomuku mluví asi 20 let.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Podle starosty pochází nová provozovatelka z Českého Krumlova, kde vede podobné centrum. „Má zařízení se zhruba 90 lůžky. Má zkušenosti, funguje jí to tam. Developer bude mezitím hledat někoho, kdo by to koupil,“ uvedl Švec. Vedení města se s provozovatelkou potkalo několikrát. Potvrdila podle starosty, že nabírá zaměstnance.

Alzheimera vyhánějí tancem. Jak pomáhá nemocným?

Soukromé zařízení má zčásti fungovat pro těžké případy s Alzheimerovou chorobou i jako běžný domov důchodců. Provozovatel podle starosty počítá se státními příspěvky na sociální péči, takže ceny by měly být přijatelné.

Objekt stavěl na prodej, hotový je tři čtvrtě roku. Developer, který má v Praze několik projektů bytů pro movitou klientelu, nabízí nepomucký objekt se stovkou dvoulůžkových pokojů za stovky milionů korun. „Je kompletně opravený, asi 20 let neměl využití,“ uvedl Švec. Původně mělo být zařízení otevřeno už v roce 2017. Společnost Anavita, která má čtyři roky domov pro lidi s Alzheimerovou chorobou v Plzni, ale od smlouvy odstoupila.

Za Alzheimerovu chorobu může pokles tvorby nových neuronů v mozku, zjistili vědci

Chátrající nedostavěnou textilku získalo město v roce 1998 od Šumavanu, poté ji převedlo na pražskou firmu. Zařízení mělo tehdy stát 100 milionů Kč a mělo být v provozu v roce 2002.

Podobné větší počty lůžek nabízí v Plzeňském kraji kromě Anavity v Plzni ještě sociální a zdravotní centrum v Letinech na jižním Plzeňsku. Další velký projekt s 80 lůžky připravuje Plzeň v části Slovany. Hovoří se také o dvojnásobně velkém Alzheimer centru v Plzni-Černicích. V kraji je 1065 lůžek ve 14 domovech se zvláštním režimem, hlavně pro lidi s Alzheimerovou chorobou a ostatními typy demencí.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

PSP Machinery s.r.o.
Rýsovač

PSP Machinery s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 130 - 160 Kč

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat