Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
4. září 2018 16:29 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

V Praze vzniklo nové centrum pro pacienty s Alzheimerovou chorobou. Nabízí celkem 146 lůžek

Nemocnice - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost Alzheimer Home, kterou nedávno koupila skupina Penta Hospitals, v úterý otevřela v pražských Modřanech nové centrum pro seniory a nemocné s Alzheimerovou chorobou se 146 lůžky. Ještě na podzim plánuje zahájení provozu v dalším zařízení v Pitkovicích. Do konce roku tak zdvojnásobí počet provozovaných lůžek na více než 420. Firma to oznámila v tiskové zprávě.

V Česku žije podle nejnovějších dat kolem 150 000 lidí s Alzheimerovou nemocí a dalšími demencemi, v roce 2036 jich bude víc než 300 000. Místa pro nemocné v metropoli chybí už nyní, proto vznikají kromě městských i soukromá zařízení a domy charity. Celkem jich je kolem dvacítky, dohromady mají přes 1000 míst.

Alzheimer Home v současnosti provozuje své domovy v Praze 4 - Kunraticích, Praze 8 - Libni a středočeských Pyšelích. Modřanské centrum je podle předsedy správní rady Borise Šťastného jednou z nejmodernějších budov svého druhu v ČR. Vedle jedno- a dvoulůžkových pokojů pro klienty disponuje ordinací lékaře, rehabilitačním pracovištěm či přímým digitálním propojením s dalšími lékařskými pracovišti. Má také vybavení pro okamžitou laboratorní diagnostiku řady onemocnění.

„Provoz lůžek se zdravotně sociální péčí má vzhledem k demografické situaci a Penta Hospitals patří do skupiny Penta Investments. Provozuje nebo vlastní nemocnice ve Vrchlabí, Sokolově, Ostrově, Sušici, Psychiatrickou nemocnici v Písku a několik ambulantních zařízení. Penta je ve zdravotnictví aktivní v řadě dalších zemí, například sousedním Slovensku, známá je i svou lékárenskou sítí Dr. Max.předpokládanému vývoji v Česku veliký význam a je důležitou a potřebnou oblastí, které se chce Penta Hospitals věnovat. Centra Alzheimer Home patří k absolutní špičce v ČR. Jako součást skupiny Penta navíc těží ze synergií v rámci poskytování komplexní zdravotní péče. Jsem velmi rád, že v brzké době budeme oznamovat otevření dalšího centra,“ uvedl jednatel Penta Hospitals CZ Václav Jirků. V Česku je v provozu více než 300 státních i soukromých domovů a center se zvláštním režimem.

Počet pacientů s Alzheimerem roste

Náklady na péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou i jejich počty každoročně rostou. V pobytových zařízeních zřizovaných městem je cena kolem 10 000 až 12 000 korun, v soukromých přibližně 15 000 až 25 000 Kč měsíčně. Příspěvek na péči, který dostává rodina od státu, jde přímo zařízení. Zdravotní část péče platí pojišťovny z veřejného zdravotního pojištění. V roce 2016 na ni vydaly tři největší zdravotní pojišťovny, které pokrývají společně asi 80 procent obyvatel, přes 1,2 miliardy korun. Toto onemocnění mělo mezi jejich pacienty téměř 46 000 lidí, za tři roky jich přibylo o více než pětinu. Vyplývá to z dat pojišťoven.

S postupujícím věkem roste i podíl pacientů v populaci, velmi výrazně se zvyšuje u lidí nad 80 let. Onemocnění se objevuje častěji u žen, což může být důsledek i jejich vyššího věku dožití proti mužům. Roli hrají i rizikové faktory, jako jsou deprese, dlouhodobý stres, škodliviny z vnějšího prostředí, nezdravá strava či škodlivý životní styl.

Alzheimerova nemoc narušuje část mozku a způsobuje pokles takzvaných kognitivních funkcí, tedy myšlení, paměti a úsudku. Nemocný má čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky nebo je zmatený. V posledních stádiích pak není schopen se o sebe postarat.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...