Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Jak také léčit Alzheimera? V Británii čtou pacientům básně

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

STRATFORD NAD AVONOU  Ve ztichlém salonu plném křehkých stařečků předčítá dívka báseň Rudyarda Kiplinga: "Když řekneš: svými vteřinami všemi mně, čase, jak bych závodník byl, služ! Pak pán, pak vítěz na širé jsi zemi a co je víc..." A jedna stařenka postižená Alzheimerem šeptá: "pak, synu můj, jsi muž!" V boji proti ztrátě paměti, kterou ve Velké Británii trpí asi 800 tisíc lidí, se specializované instituce a nemocnice uchylují k poezii.

Melodie a rytmus dobře známých veršů nalézají odezvu ve vzpomínkách z dětství a mohou aktivovat slova a souvislosti, vysvětluje Jill Fraserová, jejíž sdružení Kissing it Better pořádá čtenářské kroužky v domovech důchodců.

"Jestliže si pacienti vzpomenou alespoň na jedno slovo z poémy, kterou kdysi znali, způsobí jim to radost na celý den," říká Elaine Gibbsová, ředitelka domu Hylands ve Stratfordu nad Avonou ve střední Anglii, kde je 19 důchodců postižených Alzheimerem.

ČTĚTE TAKÉ:

Miriam Cowleyová, s šedými vlasy staženými do drdůlku, pozorně poslouchá dívku čtoucí báseň Narcisky od Williama Wordswortha, která je v Británii nedílnou součástí hodin literatury. "Nevzpomínám si na slova, ale vyvolává to ve mně pěkné vzpomínky. Učila jsem se to ve škole," vzpomíná tato bývalá učitelka, která trpí krátkodobou ztrátou paměti. "Teď budu krásně a klidně snít, o narcisech a o stromech," raduje se.

"Když přijdu do domova, všichni sedí na svých místech. Jakmile začnu číst nahlas báseň, vidím, jak stařečkům začínají zářit oči. Mám z toho radost," říká dobrovolná předčitatelka Hannah. "Je to úžasné, když se ke mně připojí a závěr básně odříkají společně se mnou," připojuje se Anita Wrightová, bývalá herečka z Royal Shakespeare Company (RSC), zatímco na verandě zalité sluncem jedna důchodkyně neustále tluče holí do stolu a nadává zaměstnancům, kteří jí domlouvají.

Rytmus jako lék

Předčitatelé ze sdružení Kissing it Better jsou ve věku od šesti do 81 let. Partnery projektu jsou školy a Royal Shakespeare Company, která sídlí ve Stratfordu nad Avonou, Shakespearově rodišti. Vysílají své žáky, aby předčítali pacientům s Alzheimerem.

K TÉMATU:

"Rytmus poezie proniká do hloubky duše," soudí Lyn Darnley, šéf oddělení pro řeč a text při Royal Shakespeare Company. "Poezie může vyvolat vzpomínky, nejen vzbuzovat emoce, ale také pomáhat v chápání smyslu slov," dodává. Důkazem toho může být zkušenost předčitatelky Anity, která je ve svých jednaosmdesáti letech plna entuziasmu. Když četla báseň, kde se spolu loučili milenci, jedna stará dáma propukla v pláč, neboť si vzpomněla na svého zabitého snoubence.

Poezie dodává sebedůvěru

"Tato žena od příchodu do domova nepronesla jediné slovo. Báseň otevřela stavidla jejích vzpomínek, neboť se dotkla jedné epizody z jejího života," vypráví dojatě Anita. "Poezie nemá moc léčit senilitu. Má však podobně jako píseň moc dodávat pacientům sebedůvěru: zjišťují, že se přece jen na něco pamatují, ačkoli si nemohou vzpomenout, jak se jmenuje jejich ošetřovatelka," říká Dave Bell z organizace Dementia UK, která bojuje proti Alzheimerovi. "Poezie také umožňuje znovu utvářet pouto mezi lidmi a generacemi," dodává.

"Až budu stará, chtěla bych, aby mě lidé navštěvovali a četli mi básně a zpívali písně," prohlašuje patnáctiletá Hannah.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...