Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Černá je krásná, odrazuje ženy hnutí od bělení kůže

Zdraví

  7:00
DAKAR - Nové hnutí, jehož cílem je odradit ženy od bělení kůže, vzniklo v Senegalu. Snaží se nejen přesvědčit veřejnost, že "černá je krásná", ale také varovat před zdravotními následky, které bělení a bělidla na kůži mohou mít.

Volně dostupné krémy foto: Reprofoto

Spontánní kampaň je reakcí na reklamy, jež loni v hlavním městě Dakaru začaly propagovat kosmetický krém Khess Petch - tedy "celá bílá" v místním jazyce wolof. Plakáty slibují "rychlou reakci" a "výsledky během 15 dní". V menších okénkách billboardy ukazují fotografii mladé ženy, která se z černé dobrala bílé pleti s pomocí depigmentace, jíž se místně říká "kheessal", tedy bělení, napsala agentura AFP.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsme pobouření plakátem naznačujícím, že černá není krásná, protože doporučuje, aby se takové mladé ženy rychle proměnily," řekla AFP Aisha Demeová, která vede kulturní webovou stránku Agendakar.com. "Jde o spontánní reakci, chceme pozvednout černé ženy," dodala Demeová.

Proto účastnice kampaně rozvěsily v senegalském hlavním městě své vlastní plakáty, ukazující hrdé černošské ženy. Nafotil je zdarma módní fotograf Stephane Tourne a rovněž bez nároku na odměnu je vytvořili pracovníci v reklamním průmyslu.

Umělá depigmentace

Do kampaně Nuul Kukk ('celá černá'), která běží také online a má vlastní webovou stránku, účet na Twitteru i na Facebooku, se zapojily místní hvězdy včetně rappera Keytiho či bojovnice za práva žen Kine Fatim Diopové.

Podporuje ji také dermatoložka Fatimata Lyová, která proti bělení bojuje už deset let v rámci Mezinárodního svazu pro informace o umělé depigmentaci. Podle Lyové jde o problém veřejného zdraví, protože "v celkové populaci 67 ze 100 žen praktikuje umělou depigmentaci".

Používané produkty ale snižují schopnost těla chránit se proti různým infekcím, a také mají širší dopad na zdraví, neboť mohou způsobit cukrovku či vysoký krevní tlak, dodala. Fenomén zesvětlování kůže existuje v několika zemích subsaharské Afriky. V Senegalu je převážně záležitostí žen, i když u mužů ho lze najít u některých specifických skupin, jako jsou umělci, uvedla Lyová.

Na předpis

Zesvětlovací krémy, mléka a gely obsahují látky určené pro léčebné účely, jako jsou kortikosteroidy, a měly by být výhradě předepisovány lékařem.

"Bohužel jsou k mání všude na senegalském trhu a s cenami v přepočtu od jednoho do 1,5 eura (asi 25 až 38 korun) jsou také velmi dostupné," dodala Lyová. Následky pak mohou sahat od oteklých končetin, přes šrámy a otevřené rány až po skvrny na kůži či popáleniny.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat