Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Černá je krásná, odrazuje ženy hnutí od bělení kůže

Zdraví

  7:00
DAKAR - Nové hnutí, jehož cílem je odradit ženy od bělení kůže, vzniklo v Senegalu. Snaží se nejen přesvědčit veřejnost, že "černá je krásná", ale také varovat před zdravotními následky, které bělení a bělidla na kůži mohou mít.

Volně dostupné krémy foto: Reprofoto

Spontánní kampaň je reakcí na reklamy, jež loni v hlavním městě Dakaru začaly propagovat kosmetický krém Khess Petch - tedy "celá bílá" v místním jazyce wolof. Plakáty slibují "rychlou reakci" a "výsledky během 15 dní". V menších okénkách billboardy ukazují fotografii mladé ženy, která se z černé dobrala bílé pleti s pomocí depigmentace, jíž se místně říká "kheessal", tedy bělení, napsala agentura AFP.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jsme pobouření plakátem naznačujícím, že černá není krásná, protože doporučuje, aby se takové mladé ženy rychle proměnily," řekla AFP Aisha Demeová, která vede kulturní webovou stránku Agendakar.com. "Jde o spontánní reakci, chceme pozvednout černé ženy," dodala Demeová.

Proto účastnice kampaně rozvěsily v senegalském hlavním městě své vlastní plakáty, ukazující hrdé černošské ženy. Nafotil je zdarma módní fotograf Stephane Tourne a rovněž bez nároku na odměnu je vytvořili pracovníci v reklamním průmyslu.

Umělá depigmentace

Do kampaně Nuul Kukk ('celá černá'), která běží také online a má vlastní webovou stránku, účet na Twitteru i na Facebooku, se zapojily místní hvězdy včetně rappera Keytiho či bojovnice za práva žen Kine Fatim Diopové.

Podporuje ji také dermatoložka Fatimata Lyová, která proti bělení bojuje už deset let v rámci Mezinárodního svazu pro informace o umělé depigmentaci. Podle Lyové jde o problém veřejného zdraví, protože "v celkové populaci 67 ze 100 žen praktikuje umělou depigmentaci".

Používané produkty ale snižují schopnost těla chránit se proti různým infekcím, a také mají širší dopad na zdraví, neboť mohou způsobit cukrovku či vysoký krevní tlak, dodala. Fenomén zesvětlování kůže existuje v několika zemích subsaharské Afriky. V Senegalu je převážně záležitostí žen, i když u mužů ho lze najít u některých specifických skupin, jako jsou umělci, uvedla Lyová.

Na předpis

Zesvětlovací krémy, mléka a gely obsahují látky určené pro léčebné účely, jako jsou kortikosteroidy, a měly by být výhradě předepisovány lékařem.

"Bohužel jsou k mání všude na senegalském trhu a s cenami v přepočtu od jednoho do 1,5 eura (asi 25 až 38 korun) jsou také velmi dostupné," dodala Lyová. Následky pak mohou sahat od oteklých končetin, přes šrámy a otevřené rány až po skvrny na kůži či popáleniny.

Autoři: ,

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...