6. listopadu 2013 13:17, aktualizováno  14:07 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vláda schválila poplatek v nemocnici. Bude 60 korun na den

Nemocniční laboratoř - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocniční laboratoř - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pacienti by hospitalizační poplatek ve výši 60 korun za den s osvobozením dětí mohli hradit od března, až novela zákona o veřejném zdravotním pojištění projde celým legislativním procesem.

Sdělilo to ministerstvo zdravotnictví s odkazem na jednání kabinetu. Nyní se platí 100 korun za den a nemocnice ročně vyberou 2,1 miliardy korun. Po snížení částky a osvobození dětí klesne výběr o miliardu na 1,1 miliardy korun za rok.

"Přijali jsme dnes návrh z důvodu časové naléhavosti a požádali jsme Sněmovnu, aby novelu projednala ve zrychleném režimu, tedy v prvním čtení," řekl premiér Rusnok. Cílem podle něho je, aby novela začala platit co nejdřív.

Stokorunový poplatek je zrušen k 1. 1. 2014

Ústavní soud zrušil stokorunový poplatek v nemocnicích, ústavech, léčebnách a lázních k 1. lednu 2014 s tím, že je pro některé skupiny "rdousící". Přinejmenším v lednu a únoru, než vstoupí novela v platnost, pacienti nic platit nebudou, nemocnice tak budou každý měsíc tratit zhruba 175 milionů korun. Pokud by výpadek trval déle, hrozí v krajním případě i omezování zdravotní péče v nemocnicích.

"My požadujeme plnou kompenzaci finančního výpadku v úhradové vyhlášce na příští rok," řekl předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich. Připomněl, že poplatky jsou ze zákona příjmem nemocnic, pojišťovny o to snížily úhrady. Když poplatky dva měsíce nebudou a pak zůstanou nižší, měly by pojišťovny platby navýšit, řekl.

Požadavek už sdělili zástupci nemocnic ministru Martinu Holcátovi. Jako dlouholetý náměstek velké nemocnice prý požadavek chápe, nicméně není v rozhodování sám. Navíc musí ve vyhlášce také zohlednit výrok Ústavního soudu o zrušení regulací. Návrh vyhlášky dostanou nemocnice příští týden.

Osud novely může být nejistý

Novelu bude muset projednat nová Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident, její osud tedy může být nejistý. My jsme tuto věc nepředjednávali s politickými stranami. Nezvolili jsme formu zákonného opatření, protože není o poplatku úplný konsensus," řekl Rusnok.

Podle legislativního náměstka ministerstva zdravotnictví Martina Plíška může sněmovna projednat novelu s poplatky nejdřív v prosinci, na listopadové ustavující schůzi se totiž musí zabývat zákonným opatřením o navýšení odvodů státu. Senát by ji mohl projednat v lednu, záleží pak na tom, jak rychle ji podepíše prezident a kdy vyjde ve Sbírce zákonů, popsal Plíšek. Reálný termín platnosti podle něj je březen.

Očekává se spor o to, zda poplatek vůbec zachovat, či zda nestanovit limit placení 30 dní v roce. Ministerstvo takové omezení odmítlo. Pokud by se omezil hospitalizační poplatek na 30 dní v roce, přišly by nemocnice ročně o zhruba 400 milionů korun, z poplatků by tak vybraly jen asi 650 milionů. Náklady na administraci poplatků či vymáhání sankcí za neplacení by tuto částku ještě snížily, poplatek by tak prý ztratil účel.

Ročně hospodaří lůžková zařízení se zhruba 113 miliardami korun a celé zdravotnictví spotřebuje kolem 290 miliard Kč, z nich zdravotní pojišťovny uhradí 220 miliard. V příštím roce by mohly pojišťovny zaplatit zdravotní péči až za 230 miliard, protože narostou odvody státu a očekává se i vyšší výběr pojistného.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz