5. června 2014 6:59 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Voperovaný implantát podpoří růst nové chrupavky v koleni

Rentgen - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rentgen - ilustrační foto | foto: Shutterstock

KLADNO/PRAHA Kolagenový implantát, který dnes voperoval ortoped a sportovní traumatolog František Picek do kolena pacientovi v Oblastní nemocnici Kladno, podpoří růst nové chrupavky. Unikátní operační metodu jako první v zemi provedli v dubnu lékaři v Brně. Kolagenové implantáty k záchraně kolenního kloubu se užívají v Rakousku, Německu či Itálii.

Dnešní operace trvala přibližně tři čtvrtě hodiny a pacientem byl muž, který si při sportu způsobil defekt chrupavky. "Sleduji tuto metodu už tři roky v zahraničí a jsem přesvědčen, že přinese i českým pacientům s defekty chrupavky velkou šanci vrátit se k aktivnímu pohybu a ušetřit si řadu operací," řekl Picek.

Jako první v republice operovali touto metodou lékaři z brněnské SurGal Clinic. Pacientem byl sedmadvacetiletý Jan Šibřina z Brna, který hrál závodně fotbal a futsal, ale kvůli zranění musel přestat. Biologický implantát na bázi kolagenu typu I má kruhovitý tvar ve 3D velikosti od jednoho do tří centimetrů. Jeho složení zaručuje znovuobnovení růstu kloubní chrupavky.

ČTĚTE TAKÉ:

Implantát podle Picka může pomoci lidem s defektem chrupavky. Obvykle se naruší při kontaktních sportech, jako jsou fotbal či hokej. Na větší či menší části kloubu je pak jen kost bez chrupavky. Pohyb je velmi bolestivý, návrat ke sportování prakticky nemožný.

Lékař upozornil, že operovat lze jen poměrně malé poškození, pacient také musí být relativně mladý, mezi 18 až 45 lety věku. Důležitou roli pro úspěch metody má i celkový stav a stabilita kloubu. "Není třeba se zákroku obávat. Trvá asi 45 minut a my implantát vložíme či doslova přilepíme na místo defektu. Za šest týdnů od operace se přihojí k pacientově chrupavce a za šest měsíců se kompletně přemění v chrupavku," vysvětlil.

Rehabilitace

Pacient podle Picka implantát ani nepocítí, materiál se velmi brzy přeměňuje na chrupavku. Lékař sestaví s pacientem pevný plán rehabilitace, aby se do roka mohl vrátit k aktivnímu životu. Hojení lze urychlit léčbu pomocí vlastní krve, která využívá velkých regeneračních schopností bílkovin krevní plazmy.

"Vytvořili jsme speciální programy předoperační i pooperační rehabilitace, díky nimž dosáhneme lepší kondice svalů a kloubní hybnosti. Cviky po operaci tak jsou pro pacienta snazší, naučí se také s předstihem správně používat berle, protože nácvik až po operaci může být bolestivý a stresující," shrnul Picek a dodal, že k zajištění optimálních podmínek pro hojení a regeneraci chrupavky musí pacient chodit o berlích několik týdnů.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!