Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vosí hnízda jsou jako energetická bomba, varuje nutriční terapeutka

Vosí hnízda (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vosí hnízda (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Raw cukroví, připravované za studena, obsahuje často nezdravé tuky, konstatuje Tamara Starnovská, vedoucí nutriční terapeutka Thomayerovy nemocnice v Praze.

LN: Jak vypadá z pohledu nutriční terapeutky tradiční vánoční jídelníček?
Katastroficky! Úplně nejhorší je ale asi celodenní přejídání spojené s vánočním obdobím a nedostatek pohybu. Naši předci sice na Štědrý den konzumovali také objemné porce jídla, ale jen k večeři a přes den se postili. A kromě toho měli mnohem větší energetický výdej. Už proto, že museli chodit do sklepa pro uhlí, štípat dříví a prohazovat sníh před domem. Dnešní Češi sedí u televize, a když už vyrazí odpoledne na procházku, tak obvykle k přátelům ochutnat konkurenční cukroví.

LN: Jakou skladbu jídla byste tedy na Štědrý den doporučila?
Posnídat je možné třeba vánočku, poobědvat rybí polévku či bílou klobásu anebo si zajít na dnes módní šneky. K večeři klidně může být smažený kapr s bramborovým salátem, ale jen jedna porce, ne si přidávat z plné mísy. Ovšem je možné si také vyzkoušet některé historické varianty úpravy ryb, které jsou nutričně zajímavější.

LN: Které to třeba jsou?
Mám na mysli například kapra na modro nebo třeba štiku v rosolu. Chuťově jsou tyto rybí pokrmy určitě velmi zajímavé, a přitom mnohem méně energeticky náročné. V poslední době někteří lidé také nahrazují tradičního kapra lososem, kterého většinou nesmaží, ale spíše připravují na grilu nebo pečou. Tato ryba je sice tučnější, ale obsahuje zdraví prospěšné nenasycené mastné kyseliny.

LN: Jaké tuky bychom měli při přípravě svátečních pokrmů používat?
Optimální je smažit na rostlinném tuku, který snese vysokou tepelnou zátěž. Bramborový salát můžeme odlehčit tím, že smícháme majonézu s jogurtem. Místo tučného salámu se dá použít menší množství šunky. Nutričně ideální je ale bramborový salát, který Rakušané připravují k vídeňským řízkům. Vařené brambory se dochutí pouze trochou octové zálivky, cibulí a případně petrželkou.

LN: Záleží na tom, jaký cukr po užíváme při pečení vánočního pečiva?
Mnozí lidé si myslí, že hnědý či třtinový cukr je zdravější než bílý, ale to není pravda. Ve skutečnosti obsahují úplně stejnou sacharózu, pouze mají vzhledem k přidanému karamelu trochu jinou chuť. Zdravější není ani javorový sirup či dnes módní a finančně velmi náročný palmový nebo kokosový cukr. Cukroví se dá ale odlehčit třeba sušeným ovocem nebo ořechy – obojí totiž obsahuje dostatek vlákniny. Přihlížet je ovšem třeba i k dalším složkám receptu. Vosí hnízda totiž třeba obsahují ořechy, ale i dramatické množství cukru. Když dáme dovnitř ještě vaječný koňak a hnízdo zalepíme piškotem, je výsledná energetická hodnota opravdu hodně vysoká.

LN: Jak hodnotíte takzvané raw vánoční cukroví, připravované za studena?
Mnoho lidí se domnívá, že je zdravější, ve skutečnosti to tak ale není. Některé recepty jsou z nutričního hlediska naopak mnohem horší než ty historicky ozkoušené. Aby se daly totiž tyto dezerty dobře tvarovat, musí se do nich přidávat tuk, který je za studena tuhý. Jenže tyto tuky obsahují poměrně vysoké procento nasycených mastných kyselin, které jsou z nutričního hlediska nevýhodné. Těch máme ve stravě už tak víc než dost.

Dočtěte si článek v digitálním vydání LN.


V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?