Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vše o mastektomii. Co obnáší preventivní odebrání prsou?

Zdraví

  7:30
Preventivní odstranění prsou, které podstoupila herečka Angelina Jolie kvůli vysokému riziku onemocnění rakovinou, je je chirurgický zákrok, při kterém se ženě odstraní celý prs nebo jeho část. Nejčastějším důvodem mastektomie je zhoubný karcinom prsu. V případě, že je odebrán pouze nádor s přilehlou tkání, hovoří se o lumpektomii či segmentální mastektomii.
Prsa (ilustrační foto)

Prsa (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Operace trvá obvykle dvě až tři hodiny a vyžaduje asi týden hospitalizace. Po operaci většinou následuje některá z dalších forem léčby - ozařování a chemoterapie.

U žen, které mají vysoké riziko vzniku rakoviny prsu, se provádí preventivní mastektomie. Z preventivních důvodů si nechala odstranit obě prsa například manželka legendárního rockera Ozzyho Osbourna Sharon. Dnes bylo oznámeno, že z preventivních důvodů se oboustranné mastektomii podrobila také hollywoodská hvězda Angelina Jolie.

Rakovina prsu

Ve světě podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně umírá na rakovinu prsu 458 000 osob. Ženám od 45 let věku v Česku hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky vyšetření na mamografu. Pro mladší ženy není vhodné, vyšetřují se magnetickou rezonancí. Podle doporučení odborníků by si ženy měly prsa samy vyšetřovat pohledem i pohmatem každý měsíc.

Částečnou mastektomii musela v roce 2005 kvůli rakovině prsu podstoupit například australská zpěvačka Kylie Minogue. V roce 2003 absolvovala operaci rakoviny prsu americká zpěvačka Anastacia, která letos musela zrušit plánované evropské turné, protože jí lékaři opět rakovinu prsu zjistili. V roce 2008 lékaři odstranili obě ňadra americké herečce Christině Applegateové.

Psychický nápor

Složitý chirurgický zákrok společně s nemocí znamená pro ženy velký nápor na psychiku. Po mastektomii se tak obvykle provádí rekonstrukční operace, která s pomocí implantátů obnoví přirozený tvar ňader.

Karcinom prsu je po karcinomu tlustého střeva druhým nejčastějším zhoubným nádorem u žen v České republice. Lékaři v Česku každoročně odhalí nádor prsu asi 6000 ženám a 1600 pacientek umírá. Počet případů rakoviny prsu u Češek stoupl za čtyři desítky let dvojnásobně. I když k tomu přispívá genetická zátěž, hlavní vinu na strmém nárůstu má podle některých lékařů nezdravý životní styl. Karcinom prsu se může vzácně vyskytnout i u mužů.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!