Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Vše o mastektomii. Co obnáší preventivní odebrání prsou?

Prsa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prsa (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Preventivní odstranění prsou, které podstoupila herečka Angelina Jolie kvůli vysokému riziku onemocnění rakovinou, je je chirurgický zákrok, při kterém se ženě odstraní celý prs nebo jeho část. Nejčastějším důvodem mastektomie je zhoubný karcinom prsu. V případě, že je odebrán pouze nádor s přilehlou tkání, hovoří se o lumpektomii či segmentální mastektomii.

Operace trvá obvykle dvě až tři hodiny a vyžaduje asi týden hospitalizace. Po operaci většinou následuje některá z dalších forem léčby - ozařování a chemoterapie.

U žen, které mají vysoké riziko vzniku rakoviny prsu, se provádí preventivní mastektomie. Z preventivních důvodů si nechala odstranit obě prsa například manželka legendárního rockera Ozzyho Osbourna Sharon. Dnes bylo oznámeno, že z preventivních důvodů se oboustranné mastektomii podrobila také hollywoodská hvězda Angelina Jolie.

Rakovina prsu

Ve světě podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ročně umírá na rakovinu prsu 458 000 osob. Ženám od 45 let věku v Česku hradí zdravotní pojišťovny jednou za dva roky vyšetření na mamografu. Pro mladší ženy není vhodné, vyšetřují se magnetickou rezonancí. Podle doporučení odborníků by si ženy měly prsa samy vyšetřovat pohledem i pohmatem každý měsíc.

Částečnou mastektomii musela v roce 2005 kvůli rakovině prsu podstoupit například australská zpěvačka Kylie Minogue. V roce 2003 absolvovala operaci rakoviny prsu americká zpěvačka Anastacia, která letos musela zrušit plánované evropské turné, protože jí lékaři opět rakovinu prsu zjistili. V roce 2008 lékaři odstranili obě ňadra americké herečce Christině Applegateové.

Psychický nápor

Složitý chirurgický zákrok společně s nemocí znamená pro ženy velký nápor na psychiku. Po mastektomii se tak obvykle provádí rekonstrukční operace, která s pomocí implantátů obnoví přirozený tvar ňader.

Karcinom prsu je po karcinomu tlustého střeva druhým nejčastějším zhoubným nádorem u žen v České republice. Lékaři v Česku každoročně odhalí nádor prsu asi 6000 ženám a 1600 pacientek umírá. Počet případů rakoviny prsu u Češek stoupl za čtyři desítky let dvojnásobně. I když k tomu přispívá genetická zátěž, hlavní vinu na strmém nárůstu má podle některých lékařů nezdravý životní styl. Karcinom prsu se může vzácně vyskytnout i u mužů.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!