Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za 90 procent případů rakoviny kůže může špatná ochrana před sluncem

Zdraví

  7:00
Melanom patří podle Zprávy o zdraví obyvatel ČR z roku 2014 mezi typ nádorů, které mají u žen i mužů vzestupnou tendenci výskytu. U mužů za posledních 10 let došlo ke vzrůstu až o 15,4 procenta, u žen pak o 11,9 procenta. Negativní trend je o to smutnější, že vzniku melanomu mohou lidé často sami předcházet zvýšením ochrany kůže před nebezpečným slunečním zářením.

Vyšetření u lékaře. foto: Shutterstock

A jak jsou na tom české děti, jejichž pokožka je na ostré slunce ještě citlivější než ta dospělá? Jak mohou rodiče o pokožku nejmenších pečovat a připravit ji na léto, které je již za dveřmi?

Nejnebezpečnější je ultrafialové záření

Sluneční záření představuje základní zdroj energie pro procesy, které probíhají v atmosféře a na zemském povrchu. Tradičně se rozlišují tři základní typy záření: ultrafialové,viditelné a infračervené. 

Počet pacientek s rakovinou prsu roste. Lékaři letos odhadují až 10 tisíc nových případů

Ultrafialové sluneční záření má vlnovou délku menší než 390 nm a značnou část z něj pojme ozón ve stratosféře. Je dobře známé, že množství ultrafialového záření závisí na nadmořské výšce – čím výše se člověk nachází, tím je větší. Důležitými součástmi UV záření jsou jeho složky UVA a UVB, které jsou nepostradatelné pro tvorbu vitaminu D v organismech všech živočichů na Zemi. Zároveň jsou však také zodpovědné za spálení pokožky, čímž způsobují mimo jiné větší riziko vzniku rakoviny kůže či předčasné stárnutí pleti. Třetí složka UV záření, označovaná zkratkou UVC, má nejvyšší energii ze všech tří složek a je tedy nejnebezpečnější. Prozatím jí ale není věnována přílišná pozornost, jelikož v podstatě neprochází atmosférou.

Dětská pleť je citlivější než dospělá

Ačkoliv je sluneční záření pro život člověka nezbytné, řada lidí i v dnešní době jeho rizika podceňuje. Při prvním náznaku teplého počasí se bez jakékoliv ochrany paprskům vystaví na zahradách, balkónech či u bazénu. Na dovolenou u moře si pak pro jistotu sbalí maximálně ochranný faktor 10, aby se pak po týdnu vrátili domů s barvou pokožky, která už na dálku svítí rudě jako stopka na semaforu. Kůže si však každé spálení ukládá a dobře si jej pamatuje. Ještě horší situace pak nastává u dětí, které mají kůži mnohem citlivější a zranitelnější než jejich rodiče. Velmi rychle se totiž vyvíjí a zároveň snadněji reaguje na dráždivé podněty, změny teploty nebo vlhkosti. Jak tedy dětskou pleť chránit?

Přes mraky proniká až 90 procent záření

Ultrafialové sluneční záření je nejsilnější v době přes poledne, přibližně od 10 do 14 hodin. V této proto odborníci radí malé dítě slunci raději nevystavovat. Buď jej ponechte v chladném stínu, který snižuje intenzitu UV záření až o polovinu, nebo s ním raději zůstaňte po tu dobu doma. Pozor by rodiče měli dát také v případě zatažené oblohy – i přes mraky totiž může k pleti miminka proniknout až 90 procent slunečního záření. 

„V prvním roce života dítěte je jeho pokožka nejvíce náchylná a citlivá na podněty z vnějšího prostředí. Ještě ve 3 letech, což je věk, do kterého se kůže nejvíce vyvíjí, neposkytuje tělu ochranu v té míře, v jaké ji poskytuje již vyvinutá dospělá kůže. Její vrstva má totiž odlišnou strukturu,“ potvrzuje dermatolog Tomáš Kampe, odborný konzultant firmy LR Health & Beauty.

Kůže dítěte se slunci sama brání jen 5 minut

Podle expertů je více než 90 procent případů rakoviny kůže zapříčiněno slunečním zářením, proti kterému se jedinec nechrání či chrání nedostatečně. Citlivá dětská pokožka navíc poskytuje dítěti přirozenou ochranu jen asi prvních 5 minut, pak již hrozí riziko spálení. Pro srovnání, dospělému člověku tmavších vlasů i pleti poskytuje jeho kůže přirozenou ochranu až 40 minut. Zejména v létě by tak rodiče měli o dětskou pokožku speciálně dbát. 

„Rodiče by pro své děti měli používat opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, ideálně SPF 50. Pro citlivou dětskou pokožku jsou pak ideální ty, které obsahují také aloe vera. Tímto krémem stačí dětskou kůži natřít 30 minut před opalováním a pak v průběhu dne několikrát opakovat. Ideálně každé dvě hodiny,“ radí dermatolog Tomáš Kampe, odborný konzultant LR Health & Beauty, která rodičům i dětem nabízí Aloe Vera Opalovací krém SPF 50, jenž obsahuje 50 procent aloe vera.

 

Autor: