Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zdravá a vyvážená strava. Jako prevence rakoviny ideální, radí lékaři

Zdravá strava - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdravá strava - ilustrační foto | foto: Shutterstock

K prevenci rakoviny radí onkologové vyváženou a zdravou stravu s omezením živočišných tuků, alkoholu a kouření. Varují před výstřelky, jakými podle nich je například paleodieta.

Propagátoři této diety inspirované životem pravěkých lidí jedí syrové maso, ryby, zeleninu a oříšky, v žádném případě chleba, mléko, cukrovinky, kávu, alkohol a čaj. Každý rok v Česku onemocní rakovinou přes 80.000 lidí, velký podíl na tom má kouření, tučná strava a nedostatek pohybu.

Účinná paleodieta?

Gastroenteroložka z brněnského Masarykova onkologického ústavu Milana Šachlová paleodietu jako prevenci rakoviny zavrhuje. Nepovažuje ji podle vyjádření na webu České onkologické společnosti za prospěšnou.

„Paleodieta slibuje všechno možné, ale její propagátoři jaksi zatajili, že člověk doby kamenné se dožíval jen sedmadvaceti let,“ komentoval tuto dietu Petr Sucharda z kliniky endokrinologie a metabolismu 1. lékařské fakulty UK a pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

Podle Šachlové by se strava Čechů měla přiblížit středomořské stravě, mělo by v ní být víc ovoce, zeleniny v době přirozené zralosti, víc drůbeže a ryb, méně červeného masa a tuku. „Zabijačky, svíčkové, bůčky, toho bychom se měli vyvarovat. Neznamená to, že už nikdy bychom si nemohli dát jelítko, ale mělo by to být spíše výjimečně,“ uvedla.


Vliv tučné stravy například na vznik rakoviny tlustého střeva a konečníku dokládá podle Šachlové zkušenost Japonců. „V Japonsku za 30 let třikrát stoupla spotřeba tuku a narostl i výskyt tohoto onemocnění,“ řekla na největším tuzemském setkání onkologů Brněnských onkologických dnech, které se konalo počátkem dubna.

Profesorka Drahoslava Hrubá z Ústavu ochrany a podpory zdraví Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno na tomto setkání v diskusi připomněla, že nejvýznamnějším rizikovým faktorem rakoviny je kouření.

Alkohol a chronické zánety

V průměru přispívá 30 procenty ke vzniku zhoubného nádoru. U rakoviny plic je vliv nejsilnější, 90 ze 100 úmrtí jsou kuřáci, další čtyři pasivní kuřáci, tedy ti, kdo pobývali v zakouřeném prostředí. Vztah kouření je i k nádorům v dutině ústní a krku, rakovině močového měchýře a děložního čípku a tlustého střeva a konečníku.

Rakovinotvorné účinky má podle Hrubé také alkohol, zejména velké dávky, i když sám o sobě vyvolavatelem nádorů není. „Jsou to rozpustidla, která mohou umožnit ostatním karcinogenním chemickým látkám, aby se dostaly do buněk a tam zahájily rakovinotvorný proces,“ vysvětlila. Hlavní souvislost s alkoholem pak je u rakoviny jater, alkohol je poškozuje, vyvolává chronický zánět, ten je živnou půdou pro vznik nádorového bujení.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!