9. prosince 2015 9:38 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Záhada ztracených pacientů, kde jsou?

Operační sál (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Operační sál (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Kam jen se ti nemocní poděli? ptali se autoři výzkumu, který zjišťoval, co česká populace ví o cholesterolu ve svém těle. Podle lékařských zjištění totiž má vyšší hladinu cholesterolu 70 procent žen a 80 procent mužů. Ve výzkumu to však o sobě uvedlo jen 16 procent dotázaných.

Kam že to zmizeli ti ostatní? Samozřejmě se nikam neztratili. Vůbec totiž nevědí, že jejich zdraví je ohroženo. A přitom by jim to prozradila jediná preventivní prohlídka u lékaře, na kterou má každý z nás nárok.

Velká část české populace totiž vůbec neví o nepříteli, který se jim skrývá v těle.
Cholesterol je látka, která v lidském těle mimo jiné představuje základ pro tvorbu některých hormonů, podílí se na tvorbě buněčných membrán, nervů a podobně. Ale všeho moc škodí. Když je ho příliš, usazuje se nadbytečný cholesterol v cévních stěnách a tvoří tam takzvané aterosklerotické pláty. Cévy ztrácejí pružnost a zužuje se v nich prostor pro průtok krve.

Říká se tomu kornatění tepen neboli ateroskleróza.
Její důsledky mohou být ošklivé. Kvůli malému průtoku přináší krev málo kyslíku orgánům, do dolních končetin a také srdci (tomu se zase říká ischemická choroba srdeční), což může vést k srdečnímu selhání a dalším potížím: při prasknutí aterosklerotického plátu vzniká krevní sraženina, která může zcela ucpat tepnu přivádějící krev do srdce nebo mozku – důsledkem je srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Choroby srdce a cév jsou v Česku dlouhodobě nejčastější příčinou smrti – představují asi polovinu všech úmrtí.

Ve středeční příloze Medicína a věda si dále přečtěte:
* Potomkům geny neměňme
* Na autismus léky nejsou

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!