3. března 2018 6:39 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

„Zdravý kořínek“ je spíš životní štěstí, říká imunolog

Imunita (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Imunita (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Špatná výživa, málo pohybu, stres, špatné životní prostředí, zneužívání antibiotik, to vše se pomalu, ale jistě sčítá a jednou se to projeví právě poruchou imunity, říká univerzitní profesor imunolog Václav Větvička, působící v americkém Louisville.

LN Přibývá na světě imunitních onemocnění a kterých nejvíc?
Bezpochyby těch alergických. A není divu. Znečištění prostředí a přebytek chemicky zpracované potravy stále přibývá. Koneckonců jen v samotných Spojených státech trpí nějakou formou alergie 30 procent dospělé a 50 procent dětské populace.

LN Proč tomu tak je? Nahrává tomu i globalizace a možnost cestování?
U alergií ani tak ne, ty si cestováním neuženeme. Globalizace a s ní spojené rychlé cestování bezesporu přispěly k rychlému rozšíření třeba onemocnění AIDS a existují obavy, že by se něco podobného mohlo opakovat třeba s virem ebola. Ale u běžných nemocí je jedno, jestli si je uženeme ve Zlámané Lhotě nebo třebav Tibetu.

LN Je někde na světě oslabené imunity více?Nebo je někde třeba přírodními podmínkami více chráněna?
Vědci a lékaři této oblasti znají story o alergiích na Islandu, kde byl díky čisté přírodě a potravě a minimu stromů a vegetace vůbec výskyt dětských alergií dlouhá desetiletí silně pod evropským průměrem. Když se ale i tam v poslední době změnil způsob života a stravování, děti na Islandu mají najednou stejně alergií jako děti v Evropě. Takže přírodní podmínky i strava s tím souvisejí, protože je něco jiného obědvat tresku, kterou před pár dny vylovili z čistého moře u ostrova, a něco jiného si dát smažené kapří hranolky s tatarkou. Je samozřejmé, že pokud někdo prožil svůj život někde blízko gigantické skládky průmyslových odpadů, nebude mít imunitní systém v optimálním stavu.

LN Může očkování oslabit imunitu?
Nechtěl bych tady přiložit další polínko pod již tak dost zbytečnou diskusi o negativních účincích vakcinací. V medicíně, stejně jako v životě, semůže stát skutečně všechno, ale očkování imunitu neoslabuje. Samozřejmě nemůžeme očkovat jedince s oslabenou imunitou, ale to je o něčem jiném.

LN S jak vybaveným imunitním systémem se člověk aktuálně dostává na svět a kdy se dá říct, že je proti nemocem dostatečně vybaven?
Celkem platí, že nazí se dostáváme na svět i v oblasti imunitního systému. První měsíce nás chrání protilátky obsažené v mateřském mléce, ale první vlastní protilátky se začnou tvořit až někdy kolem šestého měsíce a o plně vyvinutém imunitním systému můžeme mluvit kolem pátého roku dítěte.

LN Můžeme již u plodu poznat, že budoucí narozené dítě bude mít oslabenou imunitu?
Řada autoimunitních chorob je dědičná, takže můžeme jednoduše otestovat oba rodiče a budeme vědět, jestli plodu něco hrozí. Mezi tyto poruchy patří i některé typy, které se navenek projevují jako oslabená imunita.

LN Proč se poruchy imunity tak těžko léčí? Hraje v tom roli „zdravý kořínek“, který někdo má a někdo ne?
On ten zdravý kořínek je spíše štěstí. U poruch imunity je to jako umnoha dalších chorob. Na ty příslovečné váhy si přikládáme do značné míry sami – někdy na tu pozitivní stranu, bohužel často také na tu opačnou. Špatná výživa, málo pohybu, stres, špatné životní prostředí, zneužívání antibiotik, tohle všechno se pomalu, ale jistě sčítá a jednou se to projeví.

LN Jak si představujete, že bude vypadat léčba poruch imunity, například alergií či autoimunitních nemocí, v budoucnosti?
Během mnoha let v oboru jsem už zažil nejrůznější nadšená provolání o tom, že právě nastal dlouze očekávaný průlom v medicíně a teď že už se chorobám dostaneme na kobylku. A vidíte, stále je to stejné. Mluvilo se o genovém inženýrství, teď o imunoterapii. Pokrok určitě, zázrak těžko. Lidský genom se podařilo sekvenovat již v roce 2003, ale na léčbu čekáme dodnes. A tak budoucnost vidím jako posloupnost dalších malých krůčků. A je jedno, jestli se bude jednat o autoimunitu, nebo třeba o žloutenku. Ale že by přišla nějaká skutečná revoluce, jako byl třeba objev penicilinu, to neočekávám.

LN Mohu si nějak pomoci s poruchami imunity sám?
To záleží na typu poruchy. Pokud mám nějakou dědičnou poruchu nebo některou výraznou autoimunitní chorobu, sám s tím asi nic moc neudělám. Pokud se ale jedná „jen“ o snížení imunitních reakcí, třeba stářím nebo přílišnou námahou, tam můžeme své imunitě pomoci vhodným doplňkem, na mysl se v první řadě dere betaglukan, o jehož účincích existuje ve vědecké literatuře několik desítek tisíc publikací.

LN Jak jste na tom, pane profesore, s imunitou vy?
Zatím si i přes pokročilý věk nemohu stěžovat. Nedávno proběhlé vyšetření ukázalo naprosto normální výsledky odpovídající věku.

MARTIN JEŽEK, Autor je spolupracovníkem LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!