Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Žen závislých na alkoholu v Česku přibývá

Zdraví

  7:00
Počet pacientek, které kvůli alkoholismu vyhledají lékaře, se podle statistik rok od roku zvyšuje. V České republice však chybí ambulantní péče, ketrá by o alkoholičky pečovala. Přesné příčiny nárůstu počtu závislých žen odborníci neznají.
Alkohol - ilustrační foto.

Alkohol - ilustrační foto. foto: ČTK

"Cesta závislého na specializované pracoviště trvá i několik let. Prodlužuje se tak i doba následné léčby", řekl primář oddělení pro léčbu závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petr Popov. "Naprosto se nám rozpadla síť ambulantních zařízení počínaje devadesátými léty, kdy v každém tehdejším okrese byla minimálně jedna specializovaná ambulance," uvedl primář. Nedostatečná dostupnost ambulantní péče má přitom zásadní vliv na úspěšnost léčby.

Pobyt na klinice vyjde na sto tisíc
"V časnějších fázích závislosti je možný dobře vedený intenzivní ambulantní program, zatímco ve fázi rozvinuté závislosti už často nezbývá nic jiného, než pacientku vytrhnout z jejího běžného prostředí," doplnil Popov. Pobyt na klinice pak trvá týdny i měsíce. Čtyřměsíční léčba stojí kolem 100 tisíc korun, ketré plně hradí pojišťovna.

Méně než polovina se závislosti zbaví

První specializovaný léčebný program alkoholiček v ČR zahájil doktor Jaroslav Skála v roce 1971 v Lojovicích u Prahy. V roce 2002 se léčebna přestěhovala do Apolinářské ulice v Praze. Za tu dobu prošlo oběma zařízeními celkem 4615 žen.

Podle statistik trpí některou z forem závislostí zhruba čtyři procenta populace. Jen necelá polovina se z ní však léčí. Přibližně dvě třetiny pacientek, které dokončí terapii, se závislosti na alkoholu zbaví

Přesné příčiny nárůstu počtu závislých žen odborníci neznají. "Domnívám se, že jedním z trendů je moderní doba. Souvisí to s náročností doby, ve které žijeme. Ženám přibývají zřejmě víc starosti než mužům," uvedl primář. Stále víc alkoholiček má navíc problémy i s dalšími závislostmi, především na lécích. Mnohé z nich trpí vážnými psychickými poruchami, zvláště poruchami příjmu potravy.

Ženám příbývá víc starostí než mužům
Lékařka Olga Pecinovská z oddělení 'u Apolináře' tvrdí, že ženy si častěji než muži i dlouhá léta odmítají svoji závislost přiznat. Stydí se, a tudíž je daleko těžší přimět je k léčbě. "Ale ve chvíli, kdy se žena získá ke spolupráci, kdy uvěří terapeutovi, pak spolupracuje lépe než muž, výsledky jsou dlouhodobější a stabilnější," tvrdí Pecinovská. "Klasickou pacientkou" je podle ní žena ve věku kolem čtyřiceti let, většinou se středoškolským vzděláním, rozvedená se dvěma dětmi.

.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.