Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ženy a muži mívají jiné nemoci. Proč a v čem se liší?

Zdraví

  6:18
Podrobnější pohled na lékařské statistiky odhalí nejeden rozdíl mezi pacienty a pacientkami. Věděli jste například, že fatální nemoci srdce jsou u žen výrazně častější než u mužů? Naopak asi nepřekvapí, že muži se mnohem častěji zraní, a to jak v práci, tak ve volném čase.
Žena u lékaře - ilustrační foto

Žena u lékaře - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zvykli jsme si, že ženy žijí déle než muži, ale nebylo tomu tak vždy. Vminulosti jich mnoho umíralo zejména kvůli těhotenství a porodu, takže ještě před jedním až dvěma sty lety to naopak byli muži, kdo žil o pět až šest let déle. Ženám škodilo i to, že v minulosti mnohdy těžce pracovaly, na což není jejich tělesná schránka stavěná.

Doktorce nic neřeknu!

Dneska se ve vyspělých zemích počítá úmrtnost v souvislosti s těhotenstvím a porodem na promile, ženy stejně jako muži nejčastěji podléhají nemocem srdce a cév. Platí to i v Česku, na tyto diagnózy podle údajů Českého statistického úřadu umírá 44 procent mužů a skoro 49 procent žen.

Po šedesátce hrozí třeba infarkt oběma pohlavím stejně, přičemž ženy jeho příznaky víc podceňují, jako by měly pocit, že je to spíše mužská nemoc. Což je omyl. Platí také, že skoro polovina mužů a skoro pětina žen se srdečně-cévním onemocněním umírá předčasně, tedy před 75. rokem života.

Vzácní nemocní mezi námi. Jejich diagnostika bývá obtížná a zdlouhavá

„Zajímavé je, že ačkoli se ženy dožívají vyššího věku, jsou častěji nemocné. Muži mají vyšší úmrtnost do padesáti let, ženy zase vyšší výskyt nemocí neohrožujících život ve většině věkových skupin. Model „muži umírají, ženy jsou nemocné“, lze sledovat od sedmdesátých let 20. století,“ napsala s odvoláním na zahraniční studie ve své bakalářské práci věnované rozdílům mezi mužským a ženským zdravím Karolína Vonášková z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy.

Zaměřila se i na to, nakolik obě pohlaví chodí se svými zdravotními problémy k lékaři – ukázalo se například, že muži výrazně upřednostňují muže lékaře před ženami, svým praktickým lékařkám se se spoustou potíží vůbec svěřit nechtějí. To by mohlo být jedním z vysvětlení toho, proč muži častěji než ženy své zdravotní problémy bagatelizují a chodí s nimi k odborníkům pozdě. Ale není to jen výsadou jejich pohlaví. Kanadský výzkum z roku 2002 ukázal, že polovina žen s nádorem vaječníků víc než tři měsíce ignorovala signály, které upozorňovaly na to, že něco není v pořádku. Přecházely otoky, bolest v podbřišku i krvácení.

Stejně nádorů i cukrovky

Právě nádory jsou druhou nejčastější příčinou smrti – na úmrtí obou pohlaví se podílejí stejnými šestadvaceti procenty. Výskyt nových případů neustále stoupá, počet obětí naštěstí nikoliv. Poslední roky jich dokonce mírně ubývá díky novým možnostem léčby.

Roste počet nádorů tlustého střeva a konečníku jak u mužů, tak u žen, stoupá počet žen s nádory prsu (žijeme stále déle a tyhle nádory jsou s věkem častější) a prudce přibývá nádorů prostaty u mužů, bohužel i mezi mladšími ročníky. Výskyt nádorů plic mírně klesá u mužů, ale stoupá u žen, které stále více kouří.

Ženy a muži jsou si celkem rovni, pokud jde o cukrovku: druhý typ diabetu související s nesprávnou životosprávou má podle statistik skoro půl milionů mužů a skoro půl milionu žen, přičemž pánů je o necelých padesát tisíc méně. Rozdíl se dá do velké míry vysvětlit tím, že muži s cukrovkou umírají dříve než ženy s cukrovkou. Navíc ženy častěji chodí k lékaři, takže u nich je vyšší pravděpodobnost, že se na nemoc přijde.

Na vnější příčiny – tedy úrazy a podobně – umírá osm procent mužů a jen čtyři procenta žen, přičemž muži všeho věku všelijakých úrazů utrpí více než ženy.

V nemocnicích vedou ženy

Za posledních asi deset let se snížila úmrtnost u mužů i žen o celou pětinu, přičemž tendence se projevuje až na výjimky napříč všemi diagnózami a skupinami nemocí. Je dobré podívat se také na to, kolik času stráví muži a kolik ženy v nemocnicích – nejnovější souhrnná data jsou k dispozici za rok 2012, kdy na ženy vychází o pětinu více hospitalizací než na muže. Přesněji řečeno, je to 228,7 případů na tisíc žen oproti 189,2 případům na tisíc mužů.

Část z toho připadá na těhotenství a porody, část jde na vrub toho, že ženy žijí déle. Ženy navíc desetkrát častěji než muži doprovázejí do nemocnic nemocné děti a jsou hospitalizovány s nimi. Po odečtení těchto vlivů přesto vychází, že ženy končí ve špitálech asi o deset procent častěji než muži. To odpovídá zjištěním, že ženy sice žijí déle, ale jsou ve vyšším věku nemocnější než muži.

Prsa (ilustrační foto)

Statistiky ukazují i to, že ženy častěji chodí k zubaři, ačkoli to neznamená, že mají zuby v horším stavu, díky prevenci spíše naopak. Ženy podle dat Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku navštěvují stomatologa zhruba 1,5krát častěji než muži.

Ženy také častěji než muži chodí k praktikovi, tady však návštěvnost u obou pohlaví v posledních letech mírně klesla, velký vliv na to mělo zavedení poplatků za návštěvu, ačkoli byly posléze zrušeny. Na prevenci chodí například jen pětina dospělých, přičemž mezi nimi podle zdravotních pojišťoven mírně převažují ženy, stejně jako ženy častěji chodí k praktikům s akutními potížemi. Nějakého specialistu během roku navštíví 67 procent žen a 45 procent českých mužů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!