21. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zhoršení zraku: brýle, čočky, nebo operace?

Kontaktní čočky - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontaktní čočky - ilustrační foto. | foto: ČTK

Po padesátce se mi začal zhoršovat zrak. Špatně vidím na blízko a často se mi stane, že vidím jakoby pokřiveně nebo uprostřed tmavou skvrnu. Vyřeší to brýle, nebo jsou lepší kontaktní čočky?

Ve vašem případě se pravděpodobně jedná o kombinaci dvou očních vad, a to vetchozrakosti a makulární degenerace, která postihuje sítnici. Obě vady souvisí s věkem a bez léčby se budou zhoršovat. Makulární degenerace může dokonce vést až ke slepotě, proto je velmi důležité, abyste co nejdříve vyhledala ordinaci očního lékaře.

Vetchozrakost neboli zhoršující se schopnost zaostřit na blízko přichází po čtyřicátém roce věku a dá se korigovat brýlemi na blízko i kontaktními čočkami. "Často předepisujeme i brýle s polovinou dioptrie lidem, kteří potřebují opravdu ostře vidět," říká MUDr. Karel Sedláček, primář očního oddělení Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou.

Volba způsobu korekce oční vady záleží na vašich požadavcích a také životním stylu. "Brýle jsou jednoduché, snadno se nosí, ale zhoršují rozsah zorného pole. Kontaktní čočky výborně korigují oční vadu, umožňují normální zorné pole i prostorové vidění, ale nesnáší je každý a péče o ně je náročná," vysvětluje oční specialista. Kontaktní čočky se vyrábí běžně od -12 do +6 dioptrií, ale je možné objednat i čočky silnější než 20 dioptrií.

Vetchozrakost na rozdíl od krátkozrakosti nebo dalekozrakosti není možné řešit laserovou operací, ale v některých případech lze provést operaci, při které se zavedou umělé čočky. Tento typ zákroku však není vhodný pro všechny pacienty kvůli možným komplikacím během operace a po ní.

Léčba makulární degenerace je bohužel náročnější, protože tuto nemoc nelze vyléčit, ale pouze zastavit. Používají se speciální léky, které se aplikují přímo do oka, nebo lze uvažovat o operačním zákroku s pomocí laseru. Příznivě proti rychlému rozvoji onemocnění působí vysoký příjem vitamínů A, C, E a antioxidantu luteinu.

Připravila Ludmila Hamplová

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz