Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Každý desátý Čech má nemocné ledviny. Mezi seniory každý druhý

Nemocné ledviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocné ledviny | foto: Shutterstock

PRAHA Zhruba milion lidí v Česku má nemocné ledviny. Přibližně deset tisíc potřebuje náhradu jejich funkce, z nich asi třetina má transplantovanou ledvinu a dvě třetiny potřebují přístrojovou náhradu funkce ledvin, dialýzu.

Sdělil to primář hemodialyzačního střediska NephroCare v Praze-Krči Petr Táborský. Připomněl, že pokud by se činnost ledvin zastavila, je pacient ohrožený na životě.

Onemocnění ledvin se řadí vedle infarktu či mrtvice k civilizačním nemocem. Tyto „nemoci z blahobytu“ způsobuje kaloricky bohatá strava, často průmyslově vyráběná a přesolená, nadmíra alkoholu a nezdravý životní styl, spojený s nedostatkem pohybu a stresem. To vše poškozuje cévy, a tedy i ledviny, jejichž funkce jsou na bohatém cévním zásobení závislé.

Když se drobné cévky v ledvinách začnou zužovat a krev do ledvin nemůže proudit, snižuje se filtrace krve. Tím je ledvina jako hlavní čistička tělesných odpadů postupně vyřazena z provozu a zplodiny metabolismu se začnou v těle hromadit.

„V souvislosti s nárůstem civilizačních onemocnění trpí chronickým onemocněním ledvin každý desátý občan ČR, po pětasedmdesátce již každý druhý. U jednoho procenta chronické onemocnění ledvin dospěje až do úplného selhání ledvin, kdy je potřeba dialýza či transplantace,“ shrnul lékař. Ve většině případů, kdy ledviny poškozuje cukrovka, obezita či vysoký tlak, klesají ledvinné funkce postupně.

Podle loňského průzkumu se dostane na dialýzu téměř polovina nemocných „rovnou z ulice“. Znamená to, že do té doby o nemoci nevěděli a neléčili se. Důvod vidí Táborský v tom, že lidé nechodí na prevenci. „Preventivní prohlídky u svého praktického lékaře by neměli vynechávat zejména nemocní se zvýšeným rizikem selhání ledvin, jako jsou diabetici, lidé s vysokým tlakem a lidé nad 60 let,“ zdůraznil lékař.

Pro dobré zdraví ledvin doporučil udržovat si správnou tělesnou hmotnost, mít pravidelný pitný režim, nekouřit a mít dostatek pohybu. Alkohol si může v přiměřené míře dopřát pouze zdravý člověk.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...