Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Každý desátý Čech má nemocné ledviny. Mezi seniory každý druhý

Nemocné ledviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocné ledviny | foto: Shutterstock

PRAHA Zhruba milion lidí v Česku má nemocné ledviny. Přibližně deset tisíc potřebuje náhradu jejich funkce, z nich asi třetina má transplantovanou ledvinu a dvě třetiny potřebují přístrojovou náhradu funkce ledvin, dialýzu.

Sdělil to primář hemodialyzačního střediska NephroCare v Praze-Krči Petr Táborský. Připomněl, že pokud by se činnost ledvin zastavila, je pacient ohrožený na životě.

Onemocnění ledvin se řadí vedle infarktu či mrtvice k civilizačním nemocem. Tyto „nemoci z blahobytu“ způsobuje kaloricky bohatá strava, často průmyslově vyráběná a přesolená, nadmíra alkoholu a nezdravý životní styl, spojený s nedostatkem pohybu a stresem. To vše poškozuje cévy, a tedy i ledviny, jejichž funkce jsou na bohatém cévním zásobení závislé.

Když se drobné cévky v ledvinách začnou zužovat a krev do ledvin nemůže proudit, snižuje se filtrace krve. Tím je ledvina jako hlavní čistička tělesných odpadů postupně vyřazena z provozu a zplodiny metabolismu se začnou v těle hromadit.

„V souvislosti s nárůstem civilizačních onemocnění trpí chronickým onemocněním ledvin každý desátý občan ČR, po pětasedmdesátce již každý druhý. U jednoho procenta chronické onemocnění ledvin dospěje až do úplného selhání ledvin, kdy je potřeba dialýza či transplantace,“ shrnul lékař. Ve většině případů, kdy ledviny poškozuje cukrovka, obezita či vysoký tlak, klesají ledvinné funkce postupně.

Podle loňského průzkumu se dostane na dialýzu téměř polovina nemocných „rovnou z ulice“. Znamená to, že do té doby o nemoci nevěděli a neléčili se. Důvod vidí Táborský v tom, že lidé nechodí na prevenci. „Preventivní prohlídky u svého praktického lékaře by neměli vynechávat zejména nemocní se zvýšeným rizikem selhání ledvin, jako jsou diabetici, lidé s vysokým tlakem a lidé nad 60 let,“ zdůraznil lékař.

Pro dobré zdraví ledvin doporučil udržovat si správnou tělesnou hmotnost, mít pravidelný pitný režim, nekouřit a mít dostatek pohybu. Alkohol si může v přiměřené míře dopřát pouze zdravý člověk.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!