14. listopadu 2011 7:27 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zneužívané dívky mají častěji srdeční choroby

Zneužívání (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zneužívání (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

CHICAGO Ženy, které byly v dětství zneužívány, čelí až o dvě třetiny vyššímu riziku, že budou v dospělosti trpět srdečními chorobami. Ukázala to lékařská studie amerických odborníků, o které dnes informovala agentura Reuters.

Odborníci zjistili, že zneužívané ženy se častěji přejídaly, užívaly v nadměrné míře alkohol nebo kouřily. Zlozvyk si osvojily, protože jim pomáhal překonat trauma, které v dětství utrpěly.

Studie dále ukázala, že snadněji propadaly nezdravému životnímu stylu i ženy, které byly v dětství psychicky týrány. Dopady psychického násilí byly zcela stejné jako zdravotní následky u žen, které v dětství někdo sexuálně zneužil.

Lékaři při studii hodnotili zdravotní stav 67 000 žen, z nichž devět procent bylo v dětství vystaveno psychickému týrání a 11 procent bylo znásilněno. Studie ukázala, že ženy vystavené jednomu nebo druhému způsobu násilí, byly o 62 procent náchylnější k tomu, aby později během života dostaly infarkt nebo srdeční chorobu.

Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?