14. listopadu 2011 7:27 Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Zneužívané dívky mají častěji srdeční choroby

Zneužívání (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zneužívání (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

CHICAGO Ženy, které byly v dětství zneužívány, čelí až o dvě třetiny vyššímu riziku, že budou v dospělosti trpět srdečními chorobami. Ukázala to lékařská studie amerických odborníků, o které dnes informovala agentura Reuters.

Odborníci zjistili, že zneužívané ženy se častěji přejídaly, užívaly v nadměrné míře alkohol nebo kouřily. Zlozvyk si osvojily, protože jim pomáhal překonat trauma, které v dětství utrpěly.

Studie dále ukázala, že snadněji propadaly nezdravému životnímu stylu i ženy, které byly v dětství psychicky týrány. Dopady psychického násilí byly zcela stejné jako zdravotní následky u žen, které v dětství někdo sexuálně zneužil.

Lékaři při studii hodnotili zdravotní stav 67 000 žen, z nichž devět procent bylo v dětství vystaveno psychickému týrání a 11 procent bylo znásilněno. Studie ukázala, že ženy vystavené jednomu nebo druhému způsobu násilí, byly o 62 procent náchylnější k tomu, aby později během života dostaly infarkt nebo srdeční chorobu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz