130 let

Diskuze

Roman Joch: Vladimir Putin, Západ a užiteční idioti

Zjistit, jaké Rusko skutečně je, lze obtížně. Nelze se proto divit, že o něm panují zkreslené představy. A to jak v Česku, tak v USA.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Kimphilby77

11. 2. 2014 20:43
Lze s Vámi souhlasit. Jen si
Lze s Vámi souhlasit. Jen si myslím, že pokračování studené války je specifikum našich médií a dalších postkomunistických státečků. Cold war is over ! O opaku jasně svědčí spolupráce Ruska a USA na poli boje proti terorizmu, vesmírném výzkum, kdy americké vesmírné rakety používají ruské motory, stejně jako ty válečné rakety, sdílení zpravodajských informací, pomoc americké námořní flotuily při střežení olympijských her v Soči atd..... Pouze imbecilní česká média nám vemlouvají, že studená válka pokračuje a Rusko je tím hrozným nedemokratickým státem, který chce ovládnout celý svět a bojovat proti demokratické americe a jejím nejcennějším spojencům v čele s ČR, Polskem, Bulharskem atd. :o) Pokud má někdo mozek, tak je mu jasné, že v dnešní době je to naprostý nesmysl. Ano, NATO mělo skutečně zaniknout společně s Varšavskou smlouvou. Je ale naivní si myslet, že by se Rusko nyní stalo členem NATO. Vždyť NATO svým členům stejně nedává žádné bezpečnostní záruky. Článek 5 Washingtonské smlouvy je jasný. NATO pro jeho členy pouze zaručuje podporu (nejspíš ústní) v případě rozhodnutí Rady bezpečnosti OSN, takže NATO je naprosto bezzubým nástrojem bepzečnostní politiky. NATO je pouze jakousi servisní organizací. To nám tu jaksi naši politici opomněli vysvětlit. Je zcela na místě mít výhrady k ruské demokracii, ale proboha, vždyť Rusko z carského feudalismu přešlo k "socialismu". Specifické Rusko proto nebude jen tak stejné jako západní demokracie. To bude chvilku trvat a vždycky bude trochu jiné. Na druhou stranu Rusko není tím, kdo provádí preventivní útoky na Jugoslávii, Afghánistán, Irák atd. Pochopitelně bez mandátu OSN. Rusko není tím, kdo nám tvrdí, že rozpínavý Irán zbrojí jadernými zbraněmi, ačkoliv zprostředkoval dohodu mezi Pákistánem a Indií a umožnil tak vznik ropovodu Nabucco. Myslím si tak, že by pan Joch měl před psaním štvavého článku nejprve přemýšlet a teprve potom psát. Nejsem rusofil a vadí mi ruská okupace v roce 1968, ale vadí mi také neobjektivní žvanění bez znalosti dat. Navíc rok 1968 byl ze světového pohledu rokem roztátí chladných vztahů Ruska a USA. Pokud se někdo podívá na hlasování v OSN o situaci v ČSSR v roce 1968, tak z členů NATO se nás zastalo pouze Dánsko! Závěrem bych jen podotknul, že české dějiny nejsou o boji našeho státečku s Ruskem.
0 0
možnosti

Luba

6. 2. 2014 22:01
Proč agent KGB Putin nevadí?
Pane Jochu, napsal jste to výborně! Lidé jsou bohužel nepoučitelní, jejich vnímání světa je ahistorické, pořád dělají stejné chyby. Například si v době současné ukrajinské krize nedovedou položit pár jednoduchých otázek: 1. Komu vadí možnost, že by Ukrajina dělala samostatnou politiku? 2. Kdo se o Ukrajině více-méně veřejně vyjadřuje jako o dočasném státu? 3. Kdo má stoletou tradici v propagandistickém zpracovávání a demagogickém lhaní veřejnosti? Kdyby si dokázali položit tyto tři základní otázky, těžko by z vyvolání krize na Ukrajině mohli obviňovat Západ s tradicí nezávislých demokratických institucí - oddělené moci zákonodárné, výkonné a soudní, a s mocí čtvrtou - nezávislou žurnalistikou. Tím státem, kde je opozice zastrašována a svoboda slova stále více oklešťována, opoziční novináři jsou biti a stříleni, opoziční média jsou likvidována (jako nyní rozhlasová stanice "Dožď") - tím státem je Putinovo Rusko. Nikoli státy Západu či USA. Putin zase vytáhl osvědčené heslo ruských bolševiků: Když se kácí les, musí létat třísky. A v duchu krásného ideálu, silné a sebevědomé Rossii, páchá zločiny, jako jeho předchůdci. Veřejnost propagandisticky zpracovává, pokojně demonstrující lidi na ukrajinských náměstích označuje za zločince a nacisty, výstřelky několika stovek radikálů nafoukne do obrovských rozměrů, a fakt, že lidé vyšli do ulic, protože poznali, že je dosavadní politické elity zradily a číše jejich hněvu tak přetekla - to se snaží ututlat, jak nejlépe to jde. K tomu mu do karet hraje skutečnost, že většina Rusů si nedokáže představit, že lidé mohou jednat spontánně, jako komunita, a to bez toho, aby jim někdo něco přikazoval a někdo ze zákulisí tahal za nitky. Mentalita Ukrajinců je trochu jiná, i proto, že se jich většina necítila být "sovětskými lidmi" a Sovětské impérium bylo hlavně ruským impériem. Svoboda slova na Ukrajině existuje. Právě tak, jako tam exisuje občanská spolenost - což je přirozené podhoubí politiky. Oranžová revoluce v roce 2004 byla vedena oligarchy shora. Není je to jinak. Revoluce 2013-14 je sponánní vzpjetí lidí, kteří ten "všeobecný bordel" už nemohli snášet. Teď už Ukrajincům primárě nejde o vstup do Evropy, ale o demontáž zkorumpovaných a nefunkčních sruktur, o nové volby, a o novou naději. A novou naději v přiklonění se k Putinově Euroasijské unii ani v chystané sovětizaci nevidí.
0 0
možnosti

Nindža Lidumil

12. 2. 2014 13:48
I na pravici, jak se zdá
je protikladem užitečného idiota neužitečný idiot.
0 0
možnosti

J36a61n 51K35r20u91p81k15a

9. 2. 2014 15:01
Možná, kde bychom byli bez Rusů?
Všimněme si zvl. paralel, kdy Rusko (nebo to bolševické) ovlivnily vývoj v českých zemích, dokonce i samotnou existenci českého národa. Začněme mongolskými invazemi do Evropy, kongres v Lucku císaře Zikmunda s ruskými a litevskými knížaty, přes rusko-švédskou válku, napoleonské války, revoluční rok 1848, 1. sv. válku až po 2. sv. válku a nakonec poučný rok 1968, který nás opakovaně varuje o západní zradě.
0 0
možnosti

Brew74

11. 2. 2014 14:17
Jak nás rok 1968 "varuje o západní zradě"?
Tehdy vedení země neustále deklarovalo, že vše je nedorozumění, jsou nadále věrni myšlenkám marxleninismu, nejvroucnějšími přáteli CCCP a hrdými členy Varšavské smlouvy. Nikdo o pomoc Západ nepožádal, maximálně se mělo jednat na půdě OSN, ani k tomu nedošlo.Bylo by to jako zasahovat do konfliktu lidožrouti všežraví vs. lidožrouti, kteří nejedí děti do 6 let - druzí jsou o něco sympatičtější, ale rozumný člověk si kvůli tomu pálit prsty nebude.To samé v roce 1948, tedy v době, kdy Beneš s J. Masarykem, zaražení od roku 44 ve Stalinově análu, poté co odsouhlasili odstoupení Podkarpatské Rusi, odmítli Marshallův plán, znárodňovali, přehlíželi řádění NKVD včetně únosů čs. občanů do gulagů i vyzbrojování Lidových milic, se uvolili dělat maňásky Gottwaldovi. Proč rozpoutat další válku kvůli národu, který se mermomocí cpe do další svěrací kazajky?Připomínám, že "demarkační linii" Jalty (kde nás údajně západ obětoval) úspěšně prolomili Rakušané a Finové, ti ovšem nevolili ze 40 % bolševiky.
0 0
možnosti
Baví mě paranoiní svět R. Jocha
"Poté, co během více než sedmdesátileté existence Sovětského svazu jeho tajné služby a propagandistická mašinérie infiltrovaly velkou část západní levice, nastal čas změnit rétoriku a pokusit se infiltrovat i velkou část západní pravice. A nějací užiteční idioti se vždy najdou." Zkrátka jediný správný pohled na svět je křesťanský konzervatizmus, všichni ostatní jsou levičáci, komunisti, agenti Putina a užiteční idioti Kremlu. Moderní levice je nástroj komunistů, Multi-kulti je nástroj islámistů a všichni se snaží zničit tradiční konzervativní hodnot a ctnosti a ovládnout kulturu a omezit nadvládu "spravedlivého bílého muže" :-) Za prvé, Rusku se netransformovalo v demokracii. Jeho politický systém je tradiční oligarchií v aristotelovském smyslu – vláda několika vyvolených kvůli vlastnímu prospěchu, moci a bohatství. ... kterou zemi mi to jenom připomíná? :-)
0 0
možnosti

Petr H.

10. 2. 2014 7:27
kterou zemi mi to jenom připomíná? :-)
tak koho to připomíná, ale zatímco v Rusku to dělají víceméně na území Ruska, tak za velkou louží se snaží stát oligarchií planety...
0 0
možnosti

Křivan

8. 2. 2014 18:25
Ano, myslím, že jste na
Ano, myslím, že jste na velice malém prostoru vystihl podstatu. Proto pokud chce Rusko zůstat Ruskem nemůže řídit stát jako Švýcarsko. Trvalé vytváření vnitřní rovnováhy v tak rozsáhlé zemi je prioritní úkol. Jenže tady někdo kalkuluje právě s narušením ne zrovna ideální rovnováhy a po vzoru SFRJ s rozpadem na malé celky, podle známého rozděl a panuj.
0 0
možnosti

Necris

18. 4. 2014 11:03
....
Myslím že problém bude jinde - západoevropští politici měli vždy tendenci ingnorovat a nebrat jako součást Evropy, což je velká chyba protože Západní Evropa je jen menší částí Evropského světadílu. ZE státy zdědily nejen kulturu antického světa, ale i jeho omezené vnímání okolí. Ona tomu nahrává i malost ZA kde mnohdy stačí projet pár měst a vsí a jste opět na nějakých hranicích. A v době před sjednocením Německa to bylo ještě horší - pro průměrného obyvatele těchto končin kde hranice byla pomalu za každým rohem byla velikost Ruska nedozírná, ikdyž se vezme v úvahu jen jeho evropská část. Dále pocitu cizosti nahrávalo i množství podrobených exotických národností a etnik.A ostatně mnozí tu mluví o historii, ale jen o té poměrně blízké, jenže když se podíváme maličko dál tak zjistíme že bez trvalého odporu ruských knížectví vůči mongolským hordám by zřejmě žádná průmyslová revoluce a rozvoj ZE států nenastal protože by je vyplenily hordy Mongolů stejně jako barbarské hordy vyplenily Západořímskou říši.ZE pocit nadřazenosti není ale ničím relevantním podložený - ani za tisíc let se nebyli schopni dědicové Frankské říše dohodnout na společném státě a trvale spolu bojují, ať vojensky nebo ekonomicky. Rus tohle nechápe o to víc že se toto děje na tak malém území.Kultura už v principu nemůže být stejná jako v ZE zemích - nejen že se v Rusku pracuje s poněkud větším měřítkem, ale je na hranici mezi západní a východní kulturou - tak si vzali od každého něco a ostatně by takhle jednal asi každý národ na stejném území.V tom se promítl i rozdíl v kolonizačních dobách - omezený západoevropan s pomalu svatým nadšením vyvražďoval ty co s ním nesouhlasili, byť se jednalo o detaily nebo rovnou masakroval celá etnika která se mu podle rasistický měřítek zdála méněcenná. Rusové ale takhle brutálně nepostupovali, snažili se o rozumnou domluvu a věděli že nadměrným masakrování akorát vyvolají trvalou nenávist. Proto i k obyvatelům poražených tatarských chanátů byly dost mírní, ale museli se podřídit ruskému právu. Ovšem k horským etnikům zvyklým žít jen z loupeží mírní nebyli ani být nemohli. Také dnešní rasismus je čistě západoevropským výtvorem - v antice přece barevní za méněcenné označováni nebyli, toto vybujelo až v pozdějích dobách.Ovšem zažité stereotypy zůstávají a tak na západě zůstává pocit přezíravosti a nadřazenosti a na východě zápaďáky berou jako nedůvěryhodné a arogantní s tzv. "patentem na moudrost".A studená válka fakticky neskončila - byla tu možnost, ale západní aliance jen zpomalila postup nikoli zastavila. Po rozpadu Varšavské smlouvy se mělo rozpustit i NATO - a už to že se tak nestalo, ba dokonce začlo nabírat nové členy o něčem svědčí. Rusko byť oslabené si pořád může udržet nezávislot díky vlastním zdrojům což se o Číně říci nedá. Tam by námořní blokáda měla katastrofický efekt. Jenže ani západní aliance není co bývala - ekonomika se zadrhává a na vojska se nedostává peněz zatímco soupeři mohutní, nabízí se myšlenka že pokud západní aliance bude dál silou obhajovat své světovládné nároky, tak buďto zbývající finance přesměrují do armád (což je bude dále ruinovat), kdy se ve finále uzbrojí, protože udržovat paritu s východními titány bude čím dál obtížnější, nebo vznikne opravdu multipolární svět kde se záležitosti budou řešit civilizovaným jednáním.Dokud bylo jediným soupeřem západní aliance Rusko tak se mohli udržovat ve víře že v nejhorším případě je to pat. A to vyhovovalo. Jenže s rychlým nástupem Číny a nyní i Indie a dalších ekonomik se ocitá nepříjemně v menšině. A samotné Rusko je naopak ve výhodné pozici - o jeho přízeň se budou ucházet jak z východu tak ze západu - když se jedna strana bude moc cukat tak druhá ráda obchod přijme. Západním pohlavárům z toho musí být mdlo, jenže realita je taková že těžiště ekonomiky se přesouvá na východ i v Rusku - nedávno byla zprávička že část ruských podniků se státní účastí se bude stěhovat na Dálný Východ. To mluví za vše....
0 0
možnosti

Křivan

8. 2. 2014 11:58
To co platí v Praze neplatí
To co platí v Praze neplatí na Kawkaze, který doposud má silně zakořeněnou kmenovou a klanovou strukturu. Čistě ze zvědavosti by mne zajímalo jak jste přišel na to, že Stalin byl Svan. Každopádně se narodil v městečku Gori, na pomezí Gruzie a Osetie. Pokud nebyl levoboček nějakého bohatého místního Žida (to se mimo jiné tvrdí o Hitlerovi) a o tom jsem nikdy neslyšel, má k té Osetii o hodně blíž než k Svanetii. Z pohledu středoevropana je to ale vlastně jedno.
0 0
možnosti

Křivan

8. 2. 2014 11:56
S tím Napoleonem máte pravdu.
S tím Napoleonem máte pravdu. Titulek by správně měl znít i Napoleon si na Rusech vylámal zuby. To ostatní platí.PS Ten vtip je o Rusech, ne o Stalinovi, tam jsme se vyjimečně shodli, že nebyl Rus, ale Kawkazan. Když to považoval za nutné, dokázal jako třídního nepřítele odstranit své nejbližší i těch bylo hodně. Přesto polovina mužské populace SSSR té doby měla Stalina vytetovaného někde na těle.
0 0
možnosti

Josef Novak

7. 2. 2014 17:18
v politice se nedeje nic
v politice se nedeje nic nahodne a komu je co do nejakych lidi? vinik se vzdycky musi najit! P.S. ze vas hned napadlo srovnani s nacismem!? Ikdyz IG Farben by bez Standart oil a Chase bank neexistovalo.....ani nebudu rikat komu patri"
0 0
možnosti