Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Rozmary hradního pána: tři možné scénáře dalšího vývoje vládní krize

Česko

  6:00
PRAHA - Existují tři scénáře, jak může prezident Miloš Zeman zareagovat na návrh na odvolání Andreje Babiše z vlády a jak se k jeho rozhodnutí postaví politici.

Prezident republiky Miloš Zeman foto:  Michal Růžička, MAFRA

Otočka premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) utnula diskuse o tom, zda demise předsedy vlády znamená konec celého kabinetu. Místo toho se teď řeší, jak se hlava státu může zachovat k návrhu premiéra na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO).

LN zmapovaly tři scénáře, jak se prezident Zeman může zachovat. V souladu s ústavou a jejím ustáleným výkladem i politickou praxí je možná pouze první varianta. Zbylé dvě jsou sporné a mohly by v případě napadení premiérem Sobotkou či Sněmovnou skončit u Ústavního soudu.

STANDARDNÍ: odvolání Babiše

„Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády,“ stojí v Ústavě. Podle expertů jde o jednoznačné pravidlo a prezident nemůže odvolání ministra odmítnout.

Zeman by měl konat v řádu dnů, říká expert na ústavní právo Jan Kysela

Může však celý proces protáhnout. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček již avizoval, že návrhem na odvolání Babiše se bude Zeman zabývat teprve po návratu z návštěvy Číny, tedy za dva týdny. Později Hrad dokonce platnost návrhu zpochybnil, protože obsahuje konkrétní datum odvolání. ČTĚTE: Prezident dá Sobotkovi prostor, aby se uklidnil a přemýšlel o svém osudu, říká mluvčí Ovčáček

„Ústava nestanovuje termíny, ale zvyklostí je, že je to v řádu několika dnů, než to prezident přijme,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) s tím, že by Zeman měl i v Babišově případě postupovat stejně. „Pokud bude prezident republiky dělat obstrukce, tak on bude viníkem té krize. Je potřeba, aby mu to všechny demokratické síly v zemi připomínaly velmi nahlas,“ uvedl Miroslav Kalousek, šéf opoziční TOP 09.

MOŽNÝ: Babiš zůstane

Podle ústavy sice prezident nemá možnost nevyhovět návrhu na odvolání ministra, opakovaně se ale spekuluje o tom, že Zeman může Babiše ve vládě udržet. Ministr financí na dotaz LN popřel, že by o setrvání ve vládě u prezidenta lobboval, ale Zeman by mohl Babišovo neodvolání brát jako další políček Sobotkovi.

Tato cesta není úplně nevyšlapaná. Podobně v roce 2011 odmítl odvolat tři ministry Nečasovy vlády za Věci veřejné prezident Václav Klaus. Premiér tehdy ustoupil a koaliční krize se vyřešila i bez odvolávání.

Slovenská média kritizují Zemana ohledně vládní krize

To však neznamená, že by se předseda vlády proti takovému postupu nemohl bránit. Pokud by prezident odmítl Babiše odvolat, mohl by zahájit kompetenční spor u Ústavního soudu. Ten by zřejmě rozhodl v řádu týdnů.

Prezident Miloš Zeman přijal premiéra Bohuslava Sobotku, 2017.
Prezident Miloš Zeman přijal premiéra Bohuslava Sobotku.

Druhou variantou je podání ústavní žaloby na prezidenta, dopustí-li se hrubého porušení ústavního pořádku. Pro případ neodvolání Andreje Babiše její podání nevyloučil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Je k tomu ale třeba shody třípětinové většiny poslanců i senátorů.

NEBEZPEČNÝ: Skončí Sobotka

Třetí scénář je spíše v rovině sci-fi. Dle některých spekulací by si prezident mohl vyložit Ústavu tak, že lze předsedu vlády odvolat i bez jeho demise. To je však dle expertů na ústavní právo nesmyslný a nebezpečný výklad. „Jednostranné odvolání by mělo parametr ústavního puče,“ míní Jan Kysela.

Sám Zeman navíc v prosinci 2015 uvedl: „Bohužel a ještě jednou bohužel, prezident nemá takovou kompetenci.“ Mylná je i úvaha, že prezident ve středu na Hradě dopředu přijal demisi premiéra. „Pokud ji předseda vlády nepodal, prezident ji nemohl přijmout,“ dodává Kysela.