130 let

Rusové budou stavět plynovod přes Saharu

Česko

Evropa se musí smířit s tím, že ruský plynařský koncern Gazprom je všude a že bude částečně kontrolovat i dodávky surovin z Afriky.

MOSKVA/PRAHA Rusko má zálusk na africké surovinové bohatství a obnovuje kontakty, které na černém kontinentu mělo ještě v dobách Sovětského svazu.

Prezident Dmitrij Medveděv navštívil během uplynulých čtyř dnů Egypt, Namibii, Nigérii a Angolu. A všude se snažil uzavřít dohody. Tam, kde nic nepodepsal, připravil alespoň půdu pro budoucí spolupráci.

V rozhovorech s novináři pak vzkázal do Evropy, že za žádnou cenu nechce „ohrozit“ její zájmy. „Fakt, že nabízíme své služby, není způsob politického dominování, ale jen byznys. Myslím, že takto budeme postupovat i nadále a nejen v Africe,“ řekl.

Fakta jsou však trochu jiná. Ruský gigant Gazprom se stal de facto dodavatelem nigerijského plynu a ropy do Evropy. Vytvořil totiž společný podnik s nigerijskou národní ropnou korporací nazvaný „Nigaz“. A výsledek? V budoucnu by se měl Gazprom podílet na stavbě více než čtyři tisíce kilometrů dlouhého potrubního systému z Nigérie přes Saharu do Evropy.

Investice Ruska by mohly dosáhnout miliard dolarů. Medveděv navíc dojednal, že se Gazprom bude podílet i na těžbě a dopravě suroviny k evropským zákazníkům. Evropa se zkrátka musí smířit s tím, že ruský plynařský koncern je všude a že bude částečně kontrolovat i dodávky surovin z Afriky.

Rusko zaostává. Za Čínou Nigérie je největší africkou ropnou a plynařskou velmocí a je sedmou největší zásobárnou ropy na světě. Podle rektora Institutu energetiky Sergeje Pravosudova chce Rusko v současné krizi rychle upevnit své pozice na jihu Evropy a dostat se oklikou přes Afriku na energetický trh Španělska a Portugalska. Za to, že africké země Rusko pouštějí do svých ropných a plynařských „lovišť“, dostaly od Moskvy příslib všemožné spolupráce, včetně využívání vesmíru (ostatně jednu nigerijskou družici už ruská raketa vynesla na oběžnou dráhu).

Rusové mají v Africe na co navázat. Sovětský svaz tam nejen stavěl továrny, ale posílal na kontinent i specialisty, podobně jako další socialistické země.

Řada mladých Afričanů studovala v zemích socialistického tábora, především na sovětských vysokých školách.

Na druhou stranu Medveděv přijel do Afriky v době, kdy je Rusko na černém kontinentě v defenzivě. Mnohem aktivněji si tam totiž vedou Čína, Brazílie a evropské země.

***

Ruský gigant Gazprom se stal de facto dodavatelem nigerijského plynu a ropy do Evropy

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Autor: Petra Procházková