Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seriály

Smrtihlav přichází. Heydrich nelenil ani minutu, hned po příjezdu do Prahy začíná kolotoč zatýkání a poprav


Heydrich převzal 19. listopadu 1941 od Emila Háchy klíce od korunovačních klenotu českých zemí a definitivně tak potvrdil podřízenost Cech a Moravy německé Ríši | foto: ČTK

Premium Seriál
V sobotu 27. září 1941 byl v Praze běžný středoevropský podzimní den – bez srážek, nejvyšší denní teplota na kbelském letišti dosahovala 17,2 °C. V kinech se lidé snažili zapomenout na stále horší zásobování, dvojjazyčné nápisy i všudypřítomný stín německého gestapa při veselohrách Přednosta stanice, Roztomilý člověk či nedávno do kin uvedené taškařici Hotel Modrá hvězda.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Na fakt, že v Evropě probíhá válka, se však při povinném nočním zatemnění a u lístečku na knoflíku rozhlasového přístroje – jehož text vyhrožoval smrtí za poslech zahraničního rozhlasu – rozhodně nedalo zapomenout.

Co najdete v seriálu Bestie Heydrich? Čtěte ZDE

Bestie Heydrich

Vždy však může být ještě hůře. Toho dne totiž v letounu Junkers 52 na již zmiňované kbelské letiště v Praze přistává nový pán nad životem a smrtí v českých zemích – SS-Obergruppenführer a generál policie, šéf Hlavního úřadu říšské bezpečnosti (RSHA) a Bezpečnostní služby (SD) a prezident Interpolu Reinhard Tristan Eugen Heydrich!

Kovaný nacista, jehož se v Berlíně bojí většina dalších nacistů, se zde okamžitě ujme funkce „zastupujícího říšského protektora“. Češi teprve teď budou mít možnost naplno okusit krvavé německé pojetí slova protektor, jehož původ kdysi v latině znamenal ochránce.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!