Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojí se Zeman Pražanů? V hlavním městě besedu s občany ještě nepodstoupil

Seriály

  4:00
PRAHA - Bojí se Miloš Zeman Pražanů? Praha je totiž jediný krajský celek, který prezident během svého volebního období nenavštívil. Mezitím stihl objet všechna ostatní krajská města čtyřikrát a v každém uspořádat alespoň jedno setkání s občany. Prahu vynechával. Debatu s občany hlavního města nikdy neuspořádal.

Zeman v Karviné na setkání s občany na Masarykově náměstí, ukazuje dar, hornické kladivo, které dostal od odborářů. foto: MAFRA

Projekt Zemák 2.0 - podívejte se na speciální projekt serveru Lidovky.cz

Miloš Zeman si našel velmi osobitý styl komunikace s veřejností. Brázdí kraje, jeho mluvčí sype jedovaté sliny na sociálních sítí a prezident si hýčká pravidelné pořady v médiích mimo hlavní seriózní proud.

Server Lidovky.cz se v projektu mapujícím jeho spanilé jízdy po krajích České republiky pokusil rozkrýt, v čem Zemanův unikátní způsob kontaktu s občany spočívá.

Text a a interaktivní grafiku NAJDETE ZDE:

Jediný kraj, ve kterém měl během posledních prezidentských voleb jasnou převahu protikandidát Miloše Zemana, zůstal prakticky celé funkčí období bez prezidentovy oficiální návštěvy.

Zeman sice neuspořádal žádnou besedu s občany, v Praze se na veřejném prostranství nicméně objevil. Vystoupení na Albertově 17. listopadu 2015, kdy prezident stál na pódiu s extremisty, si ale za rámeček nedá. A na červené karty, které mu tehdy občané houfně ukazovali, by asi nejraději zapomněl. Od té doby se prezident Zeman v Praze mezi veřejností - raději - neukazuje.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček však popírá, že by se snad prezident jakkoliv Pražanů bál. „Nezbývá než připomenout slova, která pan prezident pronesl 17. listopadu 2014 právě na Albertově: ‚Nebojím se vás, jako jsem se nebál před dvaceti pěti lety.‘“

Zemanův negativní postoj k Praze a jejím obyvatelům se jaksi odráží i v nálepce, kterou osazenstvo Pražského hradu častuje názorové oponenty - tedy „pražská kavárna“. 

Praha je jediným krajským celkem, kde byl Miloš Zeman poražen Karlem Schwarzenbergem v boji o Hrad, a zároveň jediným krajem, který v rámci cest do regionů prezident nepoctil svou třídenní návštěvou.

Obrázek není k dispozici

Poté, co se zažehla nová volební kampaň, se však situace, alespoň částečně, změní. Podle pražské primátorky Adriany Krnáčové již probíhá komunikace a návštěva na pražském magistrátu by měla proběhnout v následujících měsících.

Kancelář prezidenta se ale prozatím ještě s magistrátem nedomluvila na termínu samotné návštěvy a tak ani primátorka nemá představu o tom, jak bude vypadat program. “Ten se teprve bude ladit,” vysvětluje primátorka.

Miloš Zeman v zemědělském družstvu v Novém Městě na Moravě.
Miloš Zeman na návštěvě Čapího hnízda.

Prezident však během svého pětiletého období Prahu do značné míry ignoroval. Zatímco po celé republice bylo pro Miloše Zemana uspořádáno 227 setkání s občany a 116 setkání se zaměstnanci, v Praze nebylo ani jedno.

V krajském městě Zlín byl prezident třikrát. V Kopřivnici v Moravskoslezském kraji dvakrát a dalších 62 okresních měst prezident navštívil a setkal se s obyvateli na náměstích, či v kulturních domech.

V rámci projektu dále čtěte:

Pro porovnání: v Moravskoslezském kraji, který má téměř stejný počet obyvatel jako hlavní město, bylo pro prezidenta uspořádáno 29 setkání s občany. Hlava státu, která slibovala, že bude prezidentem „všech dolních deseti milionů“, do hlavního města s více než 1,2 miliony obyvatel však nezavítala. Pražská primátorka v tom však problém nevidí.

Návštěva se plánuje

“Pan prezident má v Praze sídlo, žije tu a účastní se zde nejrůznějších akcí, tak v tom problém nevidím. Navíc prezidentova návštěva magistrátu se plánuje,” říká Krnáčová s tím, že se sama s prezidentem vídá na pravidelných setkání s hejtmany.

Primátorka se podle svých slov s prezidentem v některých otázkách názorově rozchází, ale rozhodně tento nemění nic na tom, že ctí prezidentský úřad. Nevidí důvod, proč by Praha neměla mít zájem na setkání s hlavou státu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat