Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Oživte si historii: Rozpad státu a přechod ke kapitalismu


Rozpad státu a přechod ke kapitalismu | foto: Století ČSR

Premium Seriál
K 1. 1. 1993 se ČSFR rozdělila na Českou republiku a Slovenskou republiku. Představitelé do té doby silně maďarizovaného Slovenska požadovali federaci již při zrodu Československa v roce 1918. Místo toho však vznikl stát s poměrně centralizovanou vládou a Slovensko, ač mělo samosprávu, autonomii nemělo.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Století ČSR

Lidovky přináší sérii textů z knihy vedoucího grafického studia a občasného autora Lidových novin Štěpána Korčiše. V historické publikaci Století ČSR přibližuje čtenářům historii ČSR v datech, souvislostech a právě například ve výše publikovaných příbězích. Více o knize na www.stoleticsr.cz.

Století ČSR

Tu získalo až po Mnichovu coby Slovenská republika (1939–1945) spolupracující s nacistickým Německem. Po válce se však vrátilo do náruče Československa a federace se dočkalo až v roce 1968. V ní v podstatě spokojeně dožilo do listopadu 1989. Hned vzápětí se však emancipační tendence projevily znova už při změně názvu na Česká a Slovenská Federativní Republika začátkem roku 1990.

Na Slovensku rostla, nebo aspoň byla částí politických stran hlásána, nespokojenost s postavením Slovenské republiky v rámci federace, a když ve volbách 1992 drtivě zvítězilo poměrně separatistické Hnutí za demokratické Slovensko Vladimíra Mečiara, byl osud federace zpečetěn.

Zvlášť když volby v české části státu opanovala ODS v čele s Václavem Klausem, jenž východní bratry rozhodně nehodlal ve federaci nijak držet. Během několika měsíců se Václav Klaus a Vladimír Mečiar dohodli na odtržení Slovenska a státy se až překvapivě pokojně rozdělily.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...