Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Osvěžte si historii: S Gottwaldem a Národní frontou ke 40 letům sovětské totality, aneb vítězný únor


S Gottwaldem a Národní frontou ke 40 letům sovětské totality, aneb vítězný únor | foto: Richard Cortés

Premium Seriál
Část české společnosti byla už před válkou – zejména po hospodářské krizi 30. let – silně levicová, ale republika měla pevné vazby na západní demokratické státy. „Mnichov“, strašlivé zkušenosti z druhé světové války i osvobození Rudou armádou však připravily půdu pro poválečný triumf komunistů a příklon k Stalinovu Sovětskému svazu.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Století ČSR

Lidovky přináší sérii textů z knihy vedoucího grafického studia a občasného autora Lidových novin Štěpána Korčiše. V historické publikaci Století ČSR přibližuje čtenářům historii ČSR v datech, souvislostech a právě například ve výše publikovaných příbězích. Více o knize na www.stoleticsr.cz.

Století ČSR

Československo, stejně jako zbytek Evropy, po válce ekonomicky strádalo. Hned v roce 1945 byl zaveden přídělový systém, kdy občan dostával speciální lístky, které jej opravňovaly k omezenému nákupu zboží. Většina obyvatel sice žila na hranici bídy, i tak byli lidé po válce plni očekávání a nadějí v lepší společnost.

Zklamání po Mnichovu a hledání spojence

Československá politická reprezentace v čele s Edvardem Benešem, zklamaná mnichovskou zradou Francie a Velké Británie, pragmaticky hledala nová zahraničněpolitická spojenectví. A to se jasně nabízelo se Sovětským svazem, hegemonem protiněmecké koalice (poté, co se rozpadl jeho pakt s Hitlerem). Vedle exilového vedení Komunistické strany Československa s Klementem Gottwaldem v čele, jež mělo za války útočiště přímo v Moskvě, se k Sovětům přikláněla i část londýnského exilu i s prezidentem Benešem. Tuto náklonnost oficiálně posvětila československo-sovětská smlouva o přátelství, podepsaná 12. prosince 1943 v Moskvě. Smlouvou jsme získali sovětský závazek podpory a pomoci ve válce s Německem, ale zároveň jsme slíbili „těsnou a přátelskou spolupráci po válce“.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autoři: