130 let

Vladimír Dlouhý. | foto: ČTK

Premium

Seriál

Volba kurzu 28 korun za dolar se ukázala jako dobré rozhodnutí, říká porevoluční ministr Dlouhý

Budovatelé kapitalismu
  •   5:00

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Vůbec se nemluví o tom, že na podniky čekala od začátku 90. let kromě rozpadu trhu RVHP a přechodu na tržní ekonomiku také začínající globalizace, říká v rozhovoru pro LN jeden z nejmladších členů nejužšího Klausova týmu Vladimír Dlouhý. Snaha udržet si takzvané rodinné stříbro, tedy za socialismu ceněné tradiční podniky, tak podle něj nedávala žádný smysl.

LN: Jaká byla spolupráce s Václavem Klausem? Lidé si to obvykle představují tak, že praštil pěstí do stolu a bylo rozhodnuto.
Byl tehdy hlavní postavou mezi ekonomy. Byl to prostě šéf, toto postavení bylo přirozené a v té době i ta jeho složitá povaha sehrála mimořádně pozitivní roli. Léta 1990–1993 byla jeho hvězdná doba.

Budovatelé kapitalismu

LN: Jak jste se dostal do epicentra vytváření konceptu ekonomické transformace?
Pracoval jsem v Prognostickém ústavu, ale zároveň jsem se pohyboval – asi jako nejmladší člen – ve skupině ekonomů, z nichž jsme tři, Valtr Komárek, Václav Klaus a já, byli potom osloveni Václavem Havlem s nabídkou stát se členy vlády. My jsme pak přivedli další řadu lidí. Dostali jsme se do naprostého centra dění a stali se těmi, kdo museli probojovat ekonomickou transformaci a pak ji také realizovat.

LN: Byl to šok, anebo jste vždy tak trochu počítal s tím, že se dostanete do nejvyšší politiky?
Byl to zásadní zlom. V každém jednom z nás, který se pohyboval kolem Prognostického ústavu, kolem Václava Klause na seminářích Státní banky československé, ale i v Ekonomickém ústavu, se v souvislosti s vývojem v bývalém Sovětském svazu od roku 1985 zformovalo přesvědčení, že jednou dojde k politickému zlomu, který umožní, aby lidé jako my minimálně psali koncepty a realizovali reformní kroky. Ale že se během tří týdnů od 17. listopadu do 10. prosince 1989 stanu z pracovníka Prognostického ústavu místopředsedou vlády a předsedou Státní plánovací komise, to jsem samozřejmě netušil.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: Ivana Pečinková