130 let

Diskuze

Špatné zprávy pro Temelín z britských ostrovů

„Modelový“ projekt pro jihočeskou elektrárnu čelí ve Velké Británii průtahům, nejistotě a přemrštěným cenám.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

9. 4. 2013 23:38
A vot eto što?
A tohle je co, Karle? Diskuse k tématu nebo sraz zakomplexovanych trůdů?K tématu.Z komentáře je zřejmé:1. Každej cizinec (EdF) má jenom své zájmy.2. Brusel jest blbej zbytečnej moloch - proto EU skončí.3. Podpora OZE jest hujeřina.4. Zjevné monopoly musí ovládat stát - normální ( ne dnešní ,protože dnes je stát ovládám loutkami na 4 roky bez zodpovědnosti za stát,který byl privatisován dle konservatvně liberální ideologie , která ještě vyžaduje garance - povinné odvody na svou činnost ).5. jiná cesta na změnu jako totální destrukce neexistuje. Pod vlajkou EU, Greenpeace a podobných individuí za Josifa Visarjonoviče. 
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

6. 4. 2013 19:54
Tady se zase sešla trojka:
Tady se zase sešla trojka: pavel1, Heczko a Kocourkovsk.ej v trojjediném obalu...:-DD
0 0
možnosti
FH

6. 4. 2013 20:01
Semafor
Stalo se módou sezóny Do nepravostí rázem tepat Kaiserok této fazóny Mně ale nikdy dobře nepad A proto marně čekáte Kdy k tepání se přikročí Mám oči sněhem zaváté A po babičce klokočí Ptáte se proč jsem za sto let Se ani jednou nazachmuřil Přestože kolem vadnul květ A vichr někdy krutě zuřil Mně totiž osud nadělil Několik dobrejch kamarádů A tak mi ušlo že jsem žil Někdy i potmě nebo v chladu Pan Chesterton ten rozsvítil Mou hlavu jako lampu na plyn A v tom světle jsem pochytil Že je tu také Charlie Chaplin Jo Charlie přišel vždycky včas A Chagal další z toho spolku Nakreslil pro mne jindy zas Povětřím lítající holku A bylo u nás veselo Morgenstern žvatlal ententýny Rimbaud mě líbal na čelo A Tichý kreslil harlekýny Salvador Dali posvačil Na bříšku plavovlasé dívky A já se divit nestačil Když dal si růži do polívky A zatím kolem běžel čas A mně unikly souvislosti No nedivte se prosím vás V takový krásný společnosti
0 0
možnosti

6. 4. 2013 18:41
s blázny se nic moc jiného dělat nedá.
Leda, že bys byl ochoten dobrovolně podstoupit nějakou terapii.
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

6. 4. 2013 17:44
To je všechno co dokážeš?
To je všechno co dokážeš?
0 0
možnosti
LN
Zase opsané greenpeaceovské Beránkovy žvásty?
Jan Beránek - Greenpeace
0 0
možnosti
FH

6. 4. 2013 17:03
prosim Vas
hodte nekdo na toho blazna, ktery se jmenuje Jiri Novak a podepisuje se Josef Novak, nejakou deku at uz zmlkne, to uz je fakt moc !!!
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

6. 4. 2013 16:57
Jak správně poznamenal Igor
Jak správně poznamenal Igor Jansen, tak mobnovitelne zdroje při výrobě převálcují  nákladovou položkou každý spalující proces§Jednotkové výrobní náklady na elektřinu z OZE díky velkoškálové výrobě a modernizaci jejich technologií rychle klesají, zatímco energie z klasických zdrojů bude nevyhnutelně pokračovat v dlouhodobém zdražování, a to v důsledku zmenšujících se zásob paliv, rostoucí konkurence na světových trzích i přísnější regulace vyžadující dražší technologie pro tepelné i jaderné elektrárny. Křivky výrobních nákladů větrných elektráren a konvenčních zdrojů se už protnuly, solární elektrárny budou na mnoha místech schopny dodávat proud levnější než ten ze zásuvky už v nadcházejících letech.Tyto trendy jsou zničující v prvé řadě pro ty klasické zdroje, které mají vysoké investiční náklady a dlouhodobou návratnost. A to jsou jaderné elektrárny. Investor, který zvažuje výstavbu nového jaderného reaktoru, jehož cena je dnes běžně mezi 200 a 300 miliardami korun, musí mít jistotu, že až za deset let jadernou elektrárnu dostaví a spustí, bude schopen vyrábět a prodávat elektřinu se ziskem. A protože životnost reaktorů nové generace se projektuje na 60 až 80 let a počáteční obrovská investice se vrací několik desetiletí, musí mít tento odbyt garantovaný nejen za oněch deset let, ale i za dvacet, za třicet, ba i za čtyřicet roků. To se dostáváme už na horizont roku 2050, kdy bude energetika nevyhnutelně vypadat zcela jinak. Nevíme sice přesně jak, ale rozhodně bude po mnoha stránkách odlišná.Jako by to nestačilo, výhled jaderné energetiky je ještě komplikovanější. Vzhledem k rychle rostoucímu podílu OZE na výrobě elektřiny bude v elektrárenské soustavě ubývat prostor pro zdroje, které běží v pásmu základního výkonu . Ekonomická rozvaha jaderných reaktorů počítá s vytížením jejich výkonu kolem 80 % – a i při něm vycházejí velmi vysoké jednotkové výrobní náklady uváděné výše. V roce 2030 nebo dokonce v roce 2050, kdy OZE budou mít s vysokou pravděpodobností na výrobě elektřiny většinový podíl, budou zbylé jaderné elektrárny schopny vyrábět jen s podstatně menším vytížením, což jejich jednotkové výrobní náklady ještě výrazně zvedne.   
0 0
možnosti
JS

J92i57r28i 12S82a67l89e66k

6. 5. 2013 13:43
OZE? Ha ha
OZE ani zdaleka nemuze konkurovat v cene fosilnim palivum. To da rozum. Bez dotaci by nikdo zadne OZE nestavel. Leda tak nadsenci, nebo zoufalci, kteri ziji v pustine daleko od poradneho zdroje energie na fosilni paliva. I v UK se vetrniky stavi jen diky povinnemu podilu na vyrobe ktery maji vsichni distributori PREDEPSANY. 
0 0
možnosti
LN
Porovnání nákladů na jednotku instalovaného výkonu JE/FV (...)
Re: Tak ja uz nevim IgorJansen|06.04.2013 - 14:50IgorJansen píše: ..."na jednotku instalovaneho vykonu vychazi dnes solary rekneme na polovicni investicni naklady oproti jadru a celkova vyhodnost investice do solaru (=bez dotaci) je velmi pravdepodobne dnes vyssi nez u jadra, protoze...." Ale to je klasická základní chyba z nepochopení zásadní odlišnosti v kvalitě dodávek elektřiny z JE a z FV nebo dalších tzv. "OZE". JE je schopna dodávat výkon blízký výkonu instalovanému v řádu kolem 90% své časové existence, zatímco např. u fofrníků v ČR je to asi 10% a u fotovoltaiky o něco lepší (nemám po ruce žádný věrohodný statistický údaj z ČR). Instalovaný výkon jsou schopny sluneční panely dodávat jenom v relativně krátké době (nejlépe koncem června :-P ), kdy přímé slunce dopadá pokud možno kolmo na plochu slunečního FV panelu. Což je jenom malá část dne (dejme tomu 1 hodina). Mimo tento krátký úsek je už dodávka podstaně nižší a navíc nepředvídatelně kolísá v závislosti na oblačnosti a počasí vůbec. Takže abyste dosáhl u FV spolehlivosti blížící se spolehlivosti dodávky z JE, musel byste mít na různých místech Země(koule)  několikanásobně vyšši instalovaný výkon FV a z něj vést do místa spotřeby desetitisíce km elektrických dálkových vedení, aby se dodávky z různých míst navzájem překrývaly. :-) Absurdnost takového řešení je zřejmá a nesmyslnost porovnání nákladů na instalovaný výkon u JE a FV jakbysmet...
0 0
možnosti
JN

Josef Novak

6. 4. 2013 8:35
jojo, ja mam vrtulku na
jojo, ja mam vrtulku na cepici a ty v hlave! :-)
0 0
možnosti

6. 4. 2013 10:54
Tak konečně to z tebe leze pepánku
hraješ si na energetika s vrtulí na hlavě. A až ti maminka dá lopatičku a kyblíček tak si budeš hrát na socanského tuneláře.
0 0
možnosti