23. července 2010 11:36 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Do Prahy se valí chuligáni Lechu Poznaň, nejdrsnější z Polska

Ilustrační foto (Před nedávnem nepokoje v pražských ulicích režírovali fanoušci Bohemians a Slavie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto (Před nedávnem nepokoje v pražských ulicích režírovali fanoušci Bohemians a Slavie) | foto: Michal Kamaryt, ČTK

PRAHA Fotbalový zápas polské ligy se chýlí pomalu ke konci a domácí fanoušci vytahují bílé kapesníčky. Gesto míří k trenérovi. „V tu chvíli jsme věděli, že je s námi konec. Tlak na vedení klubu byl obrovský,“ popisuje moc polských fanoušků Bohumil Páník, který v roce 2003 působil jako asistent trenéra v Lechu Poznaň.

Klubu, který proslul nejradikálnějšími fanoušky v Polsku a který se už v úterý představí na půdě pražské Sparty. Rizikovějšího soupeře si český mistr mohl ve 3. předkole Ligy mistrů představit jen stěží.

Dokládají to ostatně i Páníkovy vzpomínky. Společně s Liborem Palou sice nejprve zachránili klub v nejvyšší soutěži, v následující sezoně ale vyhrávali málo. A tak se čekalo se na verdikt místních ultras. "Oni tehdy ten klub vlastně řídili. Jednou nám třeba přerušili trénink. Chtěli si promluvit s hráči," vypráví. "Ptali se třeba hráčů na to, jestli dostávají dost peněz. Kdyby řekli, že ne, byli připraveni si to vyříkat s vedením klubu ručně."

Čtěte také

Vliv nejradikálnějšího jádra v posledních letech s novými majiteli trochu otupěl. Nicméně i tak se mají sparťané na co těšit. Úterní domácí utkání bude zkouškou pořadatelských složek, odveta pak soubojem před nelítostným davem. "Hrát fotbal v Poznani byl vždycky velký zážitek. Celé město žije fotbalem," vzpomíná obránce Lumír Sedláček, který v polských klubech strávil pět sezon.

Fanatismus místních fanoušků má ale i odvrácenou stranu. Lech Poznaň patří mezi nejúspěšnější v zemi i v takzvaném "třetím poločase", tedy v bitkách mezi fanouškovskými kotli. "Chuligáni v Polsku neváhají vytáhnout zbraně, to je tady u nás zakázaný," říká bývalý člen ultras jednoho z českých klubů, který pravidelně jezdí do Polska na fotbalové zápasy. Jméno ale uvést nechce.

"Před patnácti lety v Krakově vytáhli příznivci Cracovie nože a mačety. Od těch dob mají velký respekt." O případu z Krakova nemluví náhodně. Fanoušci fotbalových klubů v Polsku uzavírají družby. A Lech společně s Arkou Gdyně a právě Cracovií Krakov tvoří nejnebezpečnější triádu v zemi. Proti stojí hlavně krakovská Wisla. "Krakovské derby je hodně drsné. V minulosti tam prý dokonce skončil jeden fanoušek se sekyrkou zaseklou v hlavě," říká Sedláček.

Zatímco v Česku se problémoví fanoušci počítají na desítky, u severních sousedů jsou to i tisíce. A navíc jsou výborně organizovaní. "V Polsku se při derby občas prodávají lístky jen na jméno. Příznivci Lechu si s tím nelámou hlavu. Slyšel jsem, že si sami rozhodují, kdo může do kotle. Své lidi mají i mezi pořadateli," vysvětluje Sedláček. I pravidelnými střety vycvičená místní policie mívá občas problém.

Obavy proto neskrývá ani česká policie. "Jejich fanoušci patří mezi vůbec nejnebezpečnější v Evropě, připravujeme rozsáhlá bezpečnostní opatření," potvrzuje mluvčí pražské policie Eva Miklíková.  Podle jejích odhadů by mezi pondělním večerem a úterním odpolednem měla dorazit tisícovka fanoušků. Hlas z tábora českých hooligans ale mluví o pětinásobku.

"Hodně z nich se do sektoru hostů nedostane a bude se pokoušet koupit lístek na černém trhu. Ale i tak bude velká část mimo stadion. Důležité je být v Praze," říká. Domluvená bitva s radikálními příznivci pražské Sparty je ale nepravděpodobná. "Proti Polákům tu těžko někdo půjde," dodává.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz