Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Slovensko po bleskovém gólu podlehlo Rakousku, Brazílie vyhrála v Anglii

Fotbalisté Rakouska (v červeném) a Slovenska po utkání. foto: Reuters

Slovenští fotbalisté v přípravném utkání podlehli doma 0:2 Rakousku. Záložník Christoph Baumgartner vstřelil vítěznou branku už po šesti sekundách hry a zaznamenal nejrychlejší gól historie reprezentačních zápasů. Jen o vteřinu déle trvalo otevřít skóre Němci Florianu Wirtzovi při výhře 2:0 na hřišti vicemistrů světa z Francie. Brazílie zvládla premiéru pod novým koučem Dorivalem Júniorem, když uspěla 1:0 ve Wembley proti Anglii.
  0:13

Rakušané předvedli na bratislavském Tehelném poli nevídaný vstup do utkání. Baumgartner se hned po rozehrávce rozběhl na bránu, přešel přes tři protihráče a přízemní střelou z 25 metrů překvapil gólmana Dúbravku. Záložník Lipska překonal zápis někdejšího německého reprezentanta Lukase Podolského, jenž se před 11 lety proti Ekvádoru prosadil za sedm sekund.

Rakouský fotbalista Christoph Baumgartner slaví rychlou branku proti Slovensku.

Slováci, za které nastoupili i sparťan Haraslín a střídající slávista Tomič s libereckým Tuptou, skórovat nedokázali a pod italským koučem Calzonou utrpěli druhou domácí porážku. V 83. minutě navíc přidal pojistku Weimann.

Velmi podobný úvod jako v Bratislavě byl k vidění i v Lyonu. Zkušený záložník Kroos, jenž se vrátil do národního týmu po takřka čtyřech letech, po rozehrávce nakopl míč na Wirtze a ten ho z 25 metrů poslal nechytatelně pod břevno. Ofenzivní opora lídra bundesligy Leverkusenu dala první gól v reprezentaci. Francie inkasovala v úvodní minutě potřetí v historii, dosud se jí to stalo v roce 1923 s Nizozemskem a v roce 1982 s Anglií.

Ve 49. minutě zvýšil po pohledné akci Havertz a Němci navázali na vítězství 2:1 ze zářijového vzájemného duelu na svém hřišti. Svěřenci kouče Nagelsmanna při přípravě na domácí Euro vyhráli po třech zápasech.

Poslední měření sil mezi Anglií a Brazílii v roce 2017 branku nenabídlo, dnes se ale „Kanárci“ v závěru přece jen prosadili. V 80. minutě utekl za obranu Vinícius Júnior, jehož střelu vyrazil Pickford pouze k osamocenému Endrickovi. Sedmnáctiletý talent, který v létě přestoupí z Palmeiras do Realu Madrid, pohodlně zakončil akci svého budoucího klubového spoluhráče a vstřelil první gól v dospělé reprezentaci. Výběr Albionu prohrál poprvé od čtvrtfinále mistrovství světa 2022, v němž nestačil na Francii.

Ezri Konsa (vpravo) z Anglie a Brazilec Joao Gomes.

Belgie nesplnila roli favorita a hrála bez gólů v Irsku. Branka nepadla i proto, že domácí Ferguson neproměnil v první půli penaltu. „Rudí ďáblové“ udrželi neporazitelnost i v 11. zápase pod vedením kouče Tedesca.

Stejným výsledkem skončil i v Káhiře zápas třetího týmu posledního MS Chorvatska proti Tunisku. Po základní hrací době došlo ještě na penaltový rozstřel, ve kterém uspěl 5:4 balkánský celek.

Mezinárodní přípravný zápas
23. 3. 2024 18:00
Slovensko Slovensko : Rakousko Rakousko 0:2 (0:1)
Góly:
Góly:
1. Baumgartner
83. Weimann
Sestavy:
Dúbravka – Pekarík, Gyömbér, Obert, Hancko – Kucka (C), Lobotka, Duda – Suslov, Boženík, Haraslín
Sestavy:
Pentz – Mwene, Danso, Querfeld, Lainer – Grillitsch, Seiwald – Sabitzer (C), Baumgartner, Laimer – Gregoritsch
Náhradníci:
Rodák, Ravas – Kóša, Kmeť, Tupta, Bénes, Hrošovský, Tomič, De Marco, Rigo, Mak, Ďuriš, Sauer, Nemčík, Hollý
Náhradníci:
A. Schlager, Lawal – Wöber, X. Schlager, Posch, Weimann, Prass, Wimmer, Schmid, Seidl, Entrup, Daniliuc, Cham, Lang
Žluté karty:
8. Querfeld

Rozhodčí: Farrugia Cann – Portelli, Vella (všichni MLT)

Irsko Irsko : Belgie Belgie 0:0 (0:0)
Sestavy:
Kelleher – Coleman, Omobamidele, O ́Shea, Brady – Cullen, Collins, Smallbone – Ogbene, Ferguson, Szmodics
Sestavy:
Sels – Castagne, Faes, De Winter, Deman – Tielemans, Vermeeren, Vranckx – Bakayoko, Openda, Trossard
Náhradníci:
Bazunu – Azaz, Doherty, Ebosele, Idah, Johnston, Knight, Manning, McGrath, Obafemi, O ́Brien, O ́Dowda, Sykes – Travers
Náhradníci:
Bodart – Batshuayi – Casteels, Debast, Doku, Kaminski, Lukaku, Lukebakio, Mangala, Meunier, Onana, Theate, Vertonghen

Rozhodčí: Saggi – Jensen, Dale

23. 3. 2024 20:00
Dánsko Dánsko : Švýcarsko Švýcarsko 0:0 (0:0)
Sestavy:
Schmeichel – Andersen, Kjaer (C) (65. Nelsson), Vestergaard – Kristiansen (83. Jelert), Delaney (59. Hjulmand), Hojbjerg (83. Jensen), Eriksen, Maehle – Højlund (83. Dolberg), Poulsen (59. Wind).
Sestavy:
Sommer (37. Mvogo) – Windmer (65. Steffen), Akanji, Schär, Rodriguez – Freuler, Xhaka (C), Zakaria (76. Aebischer) – Ndoye (Mbabu), Okafor (65. Amdouni), Vargas (76. Shakiri).
Náhradníci:
Hermansen, Ronnow – Daramy, Dolberg, Dreyer, Hjulmand, Jelert, Isaksen, Jensen, Nelsson, O'Riley, Rasmussen, Roerslev Rasmussen, Wind.
Náhradníci:
Mvogo, von Ballmoos – Aebischer, Amdouni, Bislimi, Comert, Elvedi, Kutesa, Mbabu, Omeraganic, Shaqiri, Sierro, Steffen, Zesiger.
45+1. Andersen, 68. Hjulmand
45+2. Ndoye, 60. Akanji, 68. Xhaka

Rozhodčí: Lindhout (NED) – Honig (NED), van Zuilen (NED)

Počet diváků: 30 731

Anglie Anglie : Brazílie Brazílie 0:1 (0:0)
Góly:
Góly:
80. Endrick
Sestavy:
Pickford – Walker (C) (20. Konsa), Stones, Maguire (67. Dunk), Chilwell (67. Gomez) – Rice, Gallagher (75. Mainoo) – Foden, Bellingham (67. Bowen), Gordon (75. Rashford) – Watkins.
Sestavy:
Bento – Danilo (C), Fabrício Bruno, Beraldo, Wendell (89. Bremer) – João Gomes, Bruno Guimarães (79. Luiz), Paquetá (71. Pereira) – Raphinha (78. Sávio), Vinícius Júnior (90. Maia), Rodrygo (71. Endrick).
Náhradníci:
Johnstone, Ramsdale – Branthwaite, Toney, Maddison.
Náhradníci:
Rafael, Léo Jardim – Murilo, Richarlison, Yan Couto, Pepê, André, Luiz, Galeno, Ayrton Lucas.
13. Bellingham
34. Paquetá

Rozhodčí: Soares Dias – Soares, Ribeiro (POR).

Počet diváků: 83 674.

23. 3. 2024 21:00
Francie Francie : Německo Německo 0:2 (0:1)
Góly:
Góly:
1. Wirtz
49. Havertz
Sestavy:
Samba – Koundé, Pavard, Upamecano, L. Hernández – Zaire-Emery, Tchouameni, Rabiot – Dembélé, M. Thuram, Mbappé.
Sestavy:
Ter Stegen – Kimmich, Tah, Rüdiger, Mittelstädt – Andrich, Kroos – Musiala, Gündogan, Wirtz – Havertz.
Náhradníci:
Maignan, Areola – Clauss, Camavinga, Guendouzi, Giroud, Kolo Muani, Konaté, Saliba, Fofana, Diaby, T. Hernández.