Rozhodčí Pavel Královec diskutuje s hráči Chelsea

Rozhodčí Pavel Královec diskutuje s hráči Chelsea | foto: ČTK

Sudí Královec naštval hvězdy Chelsea. Odpískal spornou penaltu

Petr Čech
  •   12:01
BASILEJ - Rozhodčí Pavel Královec v utkání Basileje a Chelsea sehrál jednu z hlavních rolí. V závěru utkání odpískal spornou penaltu proti londýnskému velkoklubu.

Fotbalisté Basileje ani jejich fanoušci se penalty nedožadovali, druhá strana po Královcově verdiktu ani neprotestovala. Nejspíš pro to, že nikdo vůbec netušil, proč v Evropě uznávaný sudí pokutový kop píská.

"Myslíme si, že to penalta nebyla," poznamenal Rafael Benítez, trenér Chelsea. Chelsea vedla 1:0, blížil se závěr utkání, když hostující obránce Cesar Azpilicueta a domácí Valentino Stocker se v pokutovém území snažili dostat na centrovaný míč. Ani jeden na něj nedosáhl, Azpilicueta byl před protivníkem, v pádu se nakonec oba střetli.

Penalta, odpískal a ukázal Královec. "Penalta by se měla pískat pouze v jednoznačných situacích a ne v soubojích, jako byl tento," podotkl Benítez. Ale naštvaný po zápase nebyl. Důvod je jednoduchý.

Basilej v 87. minutě vyrovnala na 1:1, ale Chelsea si vedení vzala zpátky. Ve čtvrté minutě nastavení z přímého kopu skóroval David Luiz. Vítězství 2:1 je pro Chelsea z hlediska pohárových pravidel mnohem výhodnější, než například 1:0. Pokud by Královec pokutový kop, který viděl zřejmě jen on, neodpískal, zápas by nejspíš skončil právě 1:0.

"Nezasloužili jsme si, aby soupeř vyrovnal tímto způsobem. To nám do závěrečných minut dodalo velkou motivaci," podotkl Benítez.

Přitom Královec do 87. minuty řídil zápas celkem s přehledem a bez chyb. "Je dobře, že nás inkasovaný gól nepoložil. Ještě jsme zabrali a dokázali jsme vstřelit vítěznou branku. Výhru jsme si zasloužili, šancí jsme měli víc než soupeř," prohlásil český brankář Petr Čech.

V krátké době byl druhým elitním českým fotbalistou, který se na hřišti potkal s Královcem. V polovině března ve čtvrtfinále Ligy mistrů měl tu čest Tomáš Rosický z Arsenalu. V utkání na Bayernu Mnichov mu Královec za faul na Robbena udělil žlutou kartu.

Penaltu v Lize mistrů už letos správně odpískal

Dlouhodobě nejlepší český sudí na podzim řídil například utkání Ligy mistrů mezi Manchesterem City a Dortmundem. V poslední minutě za ruku Subotiče odpískal proti Dortmundu pokutový kop, z kterého domácí vyrovnali na konečných 1:1.

Královcův verdikt byl tenkrát správný, v Basileje si však pověst v Evropě trochu pokazil. Doma si ji v posledních měsících zpackal rovněž kvůli pokutovým kopům. V posledním podzimním kole neodpískal penaltu ve prospěch Ostravy na Slavii a komise rozhodčích mu omezila delegaci na dvě utkání.

Když si trest odpykal, udělal chybu v utkání Sparty s Jabloncem, protože nenařídil penaltu za stažení domácího Lafaty. Komise mu omezila delegaci na tři soutěžní zápasy.