23. dubna 2019 12:15 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Všechno je jinak. Křetínský je až teprve nyní většinovým vlastníkem Sparty

Daniel Křetínský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Křetínský. | foto: MAFRA - Michal Šula

bratislava Daniel Křetínský je dlouho považován za majitele fotbalové Sparty, ale podle slovenského webu hnonline.sk teprve teď získá v klubu většinu. Tu dosud drží slovenská investiční skupina J&T podnikatelů Ivana Jakaboviče a Jozefa Tkáče.

Český miliardář, který v J&T začínal jako finanční analytik, by měl podle tohoto zdroje získat až 56 procent akcií.

Skupina J&T koupila Spartu v roce 2004 od německého zubaře Axela Diekmanna. Oficiální částka nebyla nikdy zveřejněna, odhady se pohybovaly mezi 540 a 900 miliony korun. 

O osm let později klub zveřejnil změnu vlastnické struktury, v níž mělo Křetínskému připadnout čtyřicet procent. Dosud však vlastní jen deset procent.

Po dalších sedmi letech se teď podle slovenských HN naplní tehdejší neformální dohoda a Křetínský bude vlastnit minimálně 50 procent. 

Bořek Dočkal se raduje z výhry nad Ostravou.
Srdjan Plavšič (uprostřed) se raduje z gólu s Martinem Frýdkem a Guélorem...

Slovenskému webu to potvrdil i mluvčí J&T Maroš Sýkora. Přesná výše jednotlivých podílů i způsob vyrovnání je zatím předmětem jednání.

O chystaných změnách hovořil i mluvčí Křetínského energetického holdingu Daniel Častvaj. 

„Daniel Křetínský drží v klubu nepřímo deset procent, na financování klubu se však podílí jednou polovinou,“ citoval mluvčího slovenský web.

„Změny mají logickou návaznost na odchod skupiny J&T z Energetického a průmyslového holdingu a na snížení podílu pana Křetínského v strojírenském holdingu EP Industries,“ dodal Častvaj.

Od vstupu J&T do letenského klubu v roce 2004 skončilo hospodaření Sparty jen dvakrát v kladných číslech. Loňská ztráta 723 milionů korun byla nejhorším výsledkem.

ČTK