Tomáš Souček a Marek Suchý se radují z úvodního gólu Česka. | foto: Stanislav Heloňa, MAFRA

Česko - Černá Hora 3:0. Češi splnili povinnost, vyhráli i druhý domácí zápas

•   19:30aktualizováno  22:39
OLOMOUC - Čeští fotbalisté vyhráli v kvalifikaci o Euro 2020 v Olomouci nad Černou Horou 3:0. V 18. minutě se nejprve trefil parádně z voleje Jakub Jankto, ve 49. minutě si po akci Patrika Schicka srazil míč do vlastní brány Kopitovič a v 82. minutě skóroval Schick z penalty. V tabulce skupiny A si tak Češi udrželi jednobodový náskok před Kosovem, které vyhrálo 3:2 v Bulharsku. Utkání jsme sledovali v podrobné online reportáži.

Nový trenér Černohorců? To je to nejhorší, co nás mohlo před zápas potkat, říká asistent kouče Šilhavého

Český celek, který je v tabulce na druhém místě o skóre za vedoucí Anglií, zvítězil nad Černou Horou i ve třetím vzájemném duelu, v roce 2011 soupeře porazil v baráži o evropský šampionát 2:0 a 1:0.

Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého odehrají příští zápas právě s největším soupeřem o postup Kosovem na hřišti soupeře 7. září. Kvalifikace vyvrcholí na podzim, na šampionát postoupí první dva týmy ze skupiny.

Reportáž ze zápasu si přečtěte ZDE

Šilhavý vsadil na vítěznou sestavu z pátečního utkání a neudělal v zahajovací jedenáctce ani jednu změnu.

Černohorce poprvé vedl dosavadní asistent Džudovič, který převzal tým po odvolání srbského hlavního kouče Tumbakoviče. Ten odmítl vést mužstvo v pátečním duelu s Kosovem, jehož samostatnost jeho země neuznává.

Tomáš Souček a Marek Suchý se radují z úvodního gólu Česka.
Radost českých fotbalistů po zápase.

Džudovič poprvé v této kvalifikaci nasadil od začátku jabloneckého záložníka Jovoviče, který měl proti českému celku viditelně zvýšenou motivaci a od úvodu patřil k nejnebezpečnějším hráčům.

Hosté ale v první půli žádnou akci k ohrožení Vaclíkovy branky nedotáhli a naopak v 18. minutě inkasovali. Po nepovedeném přímém kopu vrátil balon do vápna Kadeřábek a Jankto z voleje z úhlu prostřelil Mijatoviče.

Česko - Černá Hora 3:0

Branky: 18. Jankto, 49. vlastní Kopitovič, 82. Schick z pen. Rozhodčí: Bezborodov - Dančenko, Gavrilin (všichni Rus.). ŽK: Novák, Suchý, Schick - Bakič, Vujačič, Vešovič. Diváci: 11.565.
Česko: Vaclík - Kadeřábek, Čelůstka, Suchý, Novák - Pavelka, Souček - Masopust (39. Kopic), Král, Jankto (74. Krejčí) - Schick (88. Kozák).
Černá Hora: Mijatovič - Marušič (60. Jankovič), Vujačič, Kopitovič, Radunovič - Kosovič, Vukčevič (67. Savičevič) - Vešovič, Bakič, Jovovič - Mugoša (85. Bečiraj).

Záložník Sampdorie Janov skóroval v soutěžním utkání poprvé od listopadu, kdy zajistil reprezentaci výhru 1:0 v přípravě v Polsku.

O tři minuty později po faulu Suchého zahrávali hosté přímý kop z hranice vápna, ale Mugoša pálil do zdi. Ve 32. minutě černohorský gólman vyrazil Schickovu hlavičku a před pauzou si poradil i s Královým pokusem.

Necelé čtyři minuty po pauze už domácí náskok pojistili. Schick, který dal oba góly při výhře nad Bulharskem, se protáhl obranou a stoper Kopitovič si skluzem nešťastně srazil míč do vlastní sítě.

Až v 71. minutě měli Černohorci první velkou šanci. Po nedorozumění českých stoperů se protáhl obranou Jovovič, ale Vaclíka neprostřelil.

V 81. minutě po přistrčení Schicka ve vápně nařídil ruský rozhodčí penaltu a sám faulovaný nezaváhal. Český celek si připsal nejvyšší vítězství od výhry 4:1 vloni v březnu na přípravném turnaji nad domácí Čínou.