Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čechmánek znovu nevinný. Krajský soud jej i napodruhé zprostil obžaloby z podvodu

Sport

  12:35aktualizováno  13:59
zlín - Zlínský krajský soud v pondělí opět zprostil bývalého hokejového reprezentanta Romana Čechmánka obžaloby z podvodu se škodou zhruba 15 milionů korun. Čechmánek se zadlužil při svém podnikání. Podle obžaloby si půjčoval peníze a objednával práce, i když věděl, že závazky nebude schopen splatit. Čechmánek jakýkoli podvodný úmysl odmítl, hrozilo mu až deset let vězení. Soud v jeho jednání neshledal úmysl a snahu o vlastní obohacení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se odvolal.

Roman Čechmánek u krajského soudu ve Zlíně znovu uspěl. foto: Zdeněk Němec MAFRA

Podle předsedy trestního senátu Radomíra Koudely nebylo prokázáno, že by obžalovaný měl úmysl obohatit sebe či někoho jiného. Státní zástupce Petr Matoušek naopak tvrdí, že Čechmánek jednal v nepřímém úmyslu a věděl, že se může dostat do situace, kdy nebude schopen své závazky splácet.

Podvodu se olympijský vítěz z Nagana podle obžaloby dopustil mezi lety 2011 až 2014, především v souvislosti s výstavbou minipivovaru ve Zlíně a přestavbou bytového domu v Holešově. Státní zástupce uvedl, že obžalovaný uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkový prospěch, přestože jeho tíživá finanční situace mu nedovolovala je plnit. Na základě smluv odebíral služby, stavební materiál a bytové či restaurační vybavení. Čechmánek snahu o podvod odmítl. „Já jsem neměl důvod někoho okrást. Nikdy jsem nepřemýšlel nad tím, že bych se chtěl obohatit,“ řekl v pondělí u soudu.

Roman Čechmánek na archivní fotografii
Pivovar Čechmánek ve Zlíně

Čechmánek uvedl, že o nedostatku volných finančních prostředků se dozvěděl začátkem roku 2013. S bankou proto začal jednat o přeúvěrování. Dohoda podle něj byla blízko. Poté co na něj padl návrh na insolvenci, už však na ni nedošlo. „Když jsem podepisoval smlouvy s dodavateli, bylo to ještě předtím, než tato situace vznikla. S převážnou většinou z nich. V době, kdy jsme se domlouvali, z toho byla nějaká cesta ven. Vždycky nějaké peníze byly,“ uvedl.

Minipivovar s restaurací ve Zlíně musel obžalovaný po roce fungování zavřít. Přestavbu domu v Holešově nedokončil. Čechmánek si koupil také bývalý domov důchodců v Prostějově. Investoval do developerského projektu v Chorvatsku, měl byty ve Zlíně a v Čeladné. Na podnikání si půjčoval od známých i od bank. Jeho dluh dosáhl asi 100 milionů korun. Od roku 2013 byl v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek.

Loni krajský soud Čechmánka obžaloby zprostil, po odvolání státního zástupce vrchní soud jeho rozsudek zrušil a vrátil věc do Zlína k novému projednání. Podle právního názoru Vrchního soudu v Olomouci bylo v případu třeba provést další dokazování. Soud prvního stupně podle něj nekriticky převzal Čechmánkovu obhajobu, že jeho nemovitý majetek výrazně převyšoval závazky. To vyvrací jeden z vyhotovených znaleckých posudků, uvedl vrchní soud. Podle znalce z oboru ekonomiky Petra Janíčka se však zmíněný dokument nezabýval tím, že část majetku měl Čechmánek vedenou mimo své podnikání a mohl jej dále zpeněžit. „Dotyčný měl dostatečný majetek, aby pokryl všechny zaúčtované závazky. Ten přesah tam byl významný, myslím v řádech desítek milionů,“ řekl v pondělí u soudu Janíček.

Brankář Zlína, Jihlavy, Vsetína, Philadelphie, Los Angeles, Karlových Varů, Hamburku, Linköpingu a Třince ukončil kariéru v roce 2009. Později vedl jako trenér hokejisty druholigového Hodonína a juniorský tým Vsetína. 

Autor: