Hráči Litvínova se radují z gólu. | foto: ČTK

Extraliga: Litvínov porazil Spartu díky přesilovkám, dvakrát se prosadil Lukeš

•   18:15
PRAHA - Hokejisté Litvínova zvítězili v 30. kole extraligy na ledě Sparty 6:3 a ukončili sérii čtyř porážek. O své výhře rozhodli zejména v přesilových hrách, ve kterých se prosadili třikrát. Dva góly vstřelil František Lukeš. Pražané, kteří v neděli dvakrát inkasovali při power play, si před reprezentační přestávkou připsali třetí nezdar.

Sparta začala aktivně a litvínovský brankář Petrásek si připisoval jeden zákrok za druhým. Složité situace však řešit nemusel. Poprvé kapituloval ve 12. minutě, kdy jej bezprostředně po buly prostřelil obránce Michálek. Jednalo se o 16. střelecký pokus sparťanů.

Z vedení se však domácí radovali jen chvíli. O minutu později byl vyloučen Říčka a Litvínov první přesilovou hru bleskově využil. Honzíka překonal již po pěti sekundách výhody Sörvik. Úroveň hry následně opadla a bylo jasně vidět, že oba týmy mají do ideální pohody daleko.

Severočechům se ale dařily přesilovky a dokázali potrestat i druhý faul domácích. Hunkesovu střelu ještě Honzík vyrazil, ale o několik sekund později tečoval pokus stejného obránce Lukeš a hosté vedli.

I Pražanům k dalšímu gólu pomohly početní výhody. Vyloučení Guly a Kubáta sice nevyužili, ale když se na trestné lavici sešli Sklenička a Trávníček, dokázal Pech vyrovnat. Jeho trefu však musel potvrdit videorozhodčí, podle kterého Petrásek zastavil puk až za brankovou čárou.

Zleva Lukáš Válek z Litvínova a Dominik Uher ze Sparty.
Hráči Sparty se radují z gólu.

Následně sice Verva poprvé nevyužila přesilovku, ve 45. minutě se přesto hosté dostali opět do vedení. Honzíka překonal z ideální pozice mezi kruhy Vandas. Ve 49. minutě byl vyloučen za faul v útočném pásmu Jarůšek a Lukeš svým druhým gólem přiblížil hosty k výhře.

Sparta při Lukešově vyloučení odvolala brankáře, místo snížení ale sama inkasovala. Na Gerhátův gól sice bleskově v pokračující výhodě odpověděl Říčka, drama se ale nekonalo. Při další power play se prosadil Trávníček, Litvínov tak po čtyřech prohrách uspěl na ledě O2 areny.

30. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Verva Litvínov 3:6 (1:1, 1:1, 1:4)

Branky a nahrávky: 13. Z. Michálek (Kudrna, Pech), 38. Pech (J. Hlinka, Z. Michálek), 58. Říčka (Švrček) - 14. Sörvik (J. Černý, Ihnacak), 25. F. Lukeš (V. Hübl, Hunkes), 45. Vandas (J. Černý), 50. F. Lukeš (V. Hübl, Hunkes), 58. Gerhát, 59. Trávníček. Rozhodčí: Hejduk, M. Sýkora - Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 8597.

Piráti Chomutov - HC Dukla Jihlava 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 23. Dietz (Flemming), 36. Hlava (A. Dlouhý, Šťovíček), 42. V. Růžička ml. (Grman, Valach), 59. Huml (Vondrka) - 36. Žálčík (Bryhnisveen, Anděl), 58. Jiránek (R. Hubáček, Čachotský). Rozhodčí: Šír, M. Petružálek - Zavřel, Klouček. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:0. Diváci: 3415.

HC Olomouc - Bílí Tygři Liberec 4:1 (2:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Skladaný (Burian, Staněk), 14. Laš (Vyrůbalík, Eberle), 52. Burian (Roman Vlach, Skladaný), 60. J. Káňa (Eberle) - 43. Lakatoš (P. Jelínek, L. Krenželok). Rozhodčí: Hradil, Mrkva - Ganger, V. Hanzlík. Vyloučení: 7:6. Využití: 1:0. Diváci: 4008.

BK Mladá Boleslav - HC Dynamo Pardubice 3:2 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 31. Urban (Kurka, V. Němec), 60. Kotvan (Pacovský), 64. Lenc (Němeček, V. Němec) - 40. Marosz (Rolinek, Trončinský), 46. P. Sýkora (Rolinek, Marosz). Rozhodčí: Hribik, Pražák - D. Jelínek, Komárek. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 3094.