Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slovenský hokej je dál ve válečném stavu. A zažil stejný propad jako Mexiko

Sport

  10:35
PRAHA - Ani více jak týden po konci Slovenska na letošním hokejovém šampionátu není u našich východních sousedů klid. Ten nenastolila ani úterní půlhodinová speciální relace televize Markíza „Krize ve slovenském hokeji“, ve které se střetli reprezentační trenér Zdeno Cíger a šéf svazu Martin Kohút.

Zdeno Cíger (vlevo) a Martin Kohút v televizní debatě. foto: youtube.com

Válka slov mezi Cígerem a Kohútem začala už v minulém týdnu, kdy druhý jmenovaný oznámil, že nechce, aby Cíger i generální manažer reprezentace Róbert Švehla pokračovali ve své práci.

„Považuji to za svoji profesionální chybu. Neměl jsem říct to, co jsem řekl, omlouvám se za to,“ řekl směrem ke sedmačtyřicetiletému bývalému skvělému útočníkovi Kohút.

Ten ale jeho omluvu nepřijal. „Stále jsem naštvaný za to, co se stalo. Ale nechci tu křičet, nebo se hádat,“ kontroval hráč se zkušenostmi z NHL, kterému vadilo mnoho jiných věcí. Dle něj totiž svaz jejich práci sabotoval.

„Už když pan Kohút kandidoval na předsedu svazu, setkal se s hráči z NHL kousek od mého domu. Já se to ale dozvěděl až od svých sousedů,“ rozčiloval se Cíger, kterého přivedl na reprezentační lavičku ještě bývalý svazový šéf Igor Nemeček, který byl ale pod velkou palbou kritiky slovenských hokejových legend.

Cígerovi, který v zámoří odehrál 352 zápasů a nasbíral 228 bodů (94+134), ale byla možnost osobního kontaktu s hráči z NHL odepřena. Místo inspekční cesty za velkou louži mohl s hokejisty komunikovat pouze skrze skype.

„Hráči si tuto formu ale pochvalovali,“ stál si za svým rozhodnutím Kohút, který Cígera naštval i tím, že jej nepozval na trenérský svazový seminář. Respektive jeho termín naplánoval do rozehraného světového šampionátu.

„Každý děláme chyby, ale divím se tomu, že se nedáme všichni dohromady, protože pak bychom dopadli daleko lépe. Já jsem nevymyslel žádné bojkoty, ani hru na různé skupinky v našem hokeji. Kolik jich vlastně máme? Jsme v chaosu a zahráváme si před celým naším národem,“ přidal muž, pod jehož vedením skončila slovenská reprezentace na MS devátá a letos čtrnáctá.

Slováci si tak řádně zahráli na nervy svých příznivců, jelikož se jen tak tak zachránili a odvrátili případnou blamáž směrem k pořádaní MS v roce 2019. Pokud by letos sestoupili, museli by se za rok okamžitě vrátit mezi elitu, jinak by byl šampionát bez nich.

Další problém je ale daleko aktuálnější. Díky posledním mizerným výsledkům na mezinárodní scéně se propadli naši východní sousedé na světovém žebříčku z osmé na jedenácté místo (největší propad vedle Mexika) a pokud nezaberou olympiádu v roce 2022 si budou muset vybojovat v kvalifikaci. Jistotu totiž má vždy elitní osmička ratingu a pořadatel.

Mimochodem na tom, kdo by měl reprezentační výběr trénovat po končícím Cígerovi, se oba muži v diskuzi shodnout také nedokázali (zájem projevil veřejně Richard Lintner). Kohút by se nebránil někomu mladému, progresivnímu, případně cizinci, s čímž jeho rival, za kterého se na sociálních sítích postavila i jeho partnerka Xenie, ostře nesouhlasil.

A byť je veřejnost na jeho straně, najdou se i tací, kteří připomínají jeho slabší psychickou odolnost, kterou prokázal několika útěky ze zámoří.

Jak tato bouře nad Tatrami nakonec dopadne?

Mohlo by vás zajímat