Bělorusové Švédy hodně trápili. | foto: AFP

Švédové měli v úvodu namále

•   21:21aktualizováno  4. května 7:56
HALIFAX - Hokejisté Švédska porazili ve svém prvním utkání na mistrovství světa v Kanadě tým Běloruska 6:5. Brankovou přestřelku v základní skupině A rozhodl až gól Rickarda Wallina v 51. minutě.

Hlavním problémem Švédska v prvním duelu na MS byla obrana.  Meleško tak ve 42. minutě získal po neustálém přetahování o výsledek opět vedení pro Bělorusy. Seveřanům se ale znovu podařilo vyrovnat, když se podruhé v zápase prosadil Hörnqvist. Navíc s blížícím se koncem duelu narůstal jejich tlak a převaha a v 51. minutě rozhodl o vítězi Rickard Wallin.

Také hráči Finska zvládli úspěšně vstup do mistrovství světa v Kanadě, když v Halifaxu dokázali porazit Německo 5:1. Seveřané o svém úspěchu v zápase základní skupiny C definitivně rozhodli až ve třetí třetině, ve které vstřelili tři branky.

Hokejisté Švýcarska porazili na úvod mistrovství světa v Kanadě reprezentaci Francie 4:1 a připsali si tak tři body do tabulky základní skupiny A. Na třech gólech vítězů se podílel útočník Patrik Bärtschi.

Slováci vstoupili úspěšně do mistrovství světa v Kanadě. Ve svém úvodním zápase v základní skupině C porazili bez větších problémů Norsko 5:1.

Výsledky - skupina A:
Švédsko - Bělorusku 6:5 (2:1, 2:3, 2:1)
Branky a nahrávky: 4. Mag. Johansson (Ekman), 13. Bäckström (Fernholm, Nilsson), 27. Hörnqvist (Jönsson, Bäckström), 38. Nilsson (N. Wallin, R. Wallin), 44. Hörnqvist (Andersson, Ward), 51. R. Wallin (Ekman, Frögren) - 19. Kosťjučenok (Kolcov, Zadělenov), 23. Zadělenov (Kolcov, Leontěv), 24. Ugarov (Kulakov, Michalev), 37. Žurik (Denisov, Kaljužnyj), 42. Meleško (Kosťjučenok, Čupris). Rozhodčí: Partanen, Rönn - Fonselius (všichni Fin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:1. Diváci: 9024.

Švýcarsko - Francie 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Wick (Bärtschi, M. Gerber), 17. Sprunger (Jeannin, Bärtschi), 24. Bärtschi (Ambühl, Wick), 41. Sannitz (Déruns) - 40. Desrosiers (Ý. Treille, Bordeleau). Rozhodčí: Pellerin, Savage (oba Kan.) - Eglitis (Lot.), Gienke (Nor.). Vyloučení: 8:8. Využití: 2:1. Diváci: 9367.

skupina C:

Finsko - Německo 5:1 (0:0, 2:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 22. M. Koivu (Niskala, Peltonen), 28. O. Jokinen (Hyvönen, M. Koivu), 41. M. Koivu, 43. Hyvönen (Kapanen, Pihlström), 53. Selänne (O. Jokinen, Väänänen) - 33. Busch (Schmidt, Ustorf). Rozhodčí: Larking, Vinnerborg - Ulriksson (všichni Švéd.), Losier (Kan.). Vyloučení: 4:7. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7658.

Slovensko - Norsko 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 10. Melichárek, 21. Kolník (Marcel Hossa), 28. Petrovický (Kolník, Višňovský), 41. Marcel Hossa (Petrovický), 59. Podhradský (Húževka, Fabuš) - 29. Olimb (Bastiansen). Rozhodčí: Kurmann, Reiber - Wehrli (všichni Švýc.), Kaspar (Rak.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 7096.