12. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

VIDEO: Ikonické momenty zimních Her: Kouč připravil rychlobruslaře o olympijské zlato

Smutný a naštvaný Nizozemec Sven Kramer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smutný a naštvaný Nizozemec Sven Kramer. | foto: Reuters

praha Jak tenký je led mezi úspěchem a neúspěchem se přesvědčil nizozemský rychlobruslař Sven Kramer na olympijských hrách ve Vancouveru v roce 2010 v závodě na 10 000 metrů. Devět kol před koncem ho vlastní trenér navedl do špatné dráhy, což znamenalo Nizozemcovu diskvalifikaci i přesto, že závod suverénně vyhrál.

Kramer dojel do cíle o více než čtyři vteřiny rychleji než v tu chvíli vedoucí Korejec Lee, ovšem dlouho se z výhry neradoval. 

Ihned po závodě byl vyloučen a frustrace byla obrovská: „Zuřil jsem. Obvykle nikoho neviním, ale teď to musím udělat,“ běsnil v cíli nizozemský rychlobruslař.

Smutný diskvalifikovaný Nizozemec Sven Kramer.
Zklamaný Nizozemec Sven Kramer.

Za Nizozemsko poprvé startoval v roce 2004 a od té doby nasbíral osm olympijských medailí, třiatřicet medailí z mistrovství světa a deset medailí z mistrovství Evropy, takže se opravdu může považovat za mistra svého oboru, ale přesto mu tam chybí ta z Vancouveru z tratě na 10 000 metrů, o kterou ho slavně připravil kouč.

Kramer navíc nezvítězil na desítce ani o čtyři roky později v Soči, protože ho předčil krajan Bergsma. 

V neděli v Pchjongčchangu vyhrál potřetí závod na 5000 metrů, na dvojnásobné trati však zlato nemá. A proto vzkazuje, že se tentokrát nenechá o chybějící medaili připravit ani svými soupeři, ani trenéry.

larJaroslav Šindelář