Vincenzo Nibali

Vincenzo Nibali | foto: ČTK

Ital Nibali se dostal po časovce do čela Vuelty, König je jedenáctý

•   18:06aktualizováno  18:25
Vuelta má nového lídra. Do čela průběžného pořadí slavného cyklistického závodu se po středeční etapě dostal Ital Vicenzo Nibali z Astany. Časovku jasně vyhrál švýcarský specialista Fabian Cancellara. Čech Leopold König dojel jedenáctý, stejné místo mu patří i celkově.

Königovo jedenácté místo ve světové konkurenci je fantastické. Cancellara s Martinem jsou časovkáři z jiné planety, proto ta dvouminutová ztráta, v konkurenci mužů, co stejně jako český závodník usilují o celkové pořadí, jsou však časové rozestupy sympatické.

Nibali - rychlejší o 53 sekund, Roche o půl minuty, Valverde o 26 sekund. Český vrchař ve službách německého NetAppu však porazil dosavadního lídra Hornera a hlavně najel 1:42 minuty na Španěla Morena, posledního muže v elitní desítce.

102. Bárta 1:18:36.

Jestliže před etapou byl mezi nimi rozestup půl minuty, po jedenáctém závodním dnu dělí Königa od jeho nejbližšího soka jen dvanáct sekund.

"Je to bláznivé," divil se nakonec König. "Celou noc jsem se propotil, ráno mi bylo tak strašně zle, že se mi honily hlavou takové věci, že to nemám šanci tu Vueltu dokončit. Nebo že změním priority a chci aspoň dokončit, že nesmím zapomínat na to, že je to má první Grand Tour a že mým prvotním cílem je dokončit a odvézt si nové zkušenosti. Toto umístění je nad očekávání."

König však nebyl sám, komu časovka v Tarazoně vyšla. Mistr republiky Jan Bárta nakonec obsadil devatenácté místo s mankem 2:52 minuty na Cancellaru, dlouho byl však pohled do výsledkové listiny hodně atraktivní: 1. Cancellara - 2. Bárta.

Kopec třetí kategorie s výškou 1090 metrů, co se tyčil uprostřed 39kilometrové trati, českému závodníkovi sedl. "Těžká časovka," říkal pak Bárta v cíli. "Snažil jsem se rozvrhnout si síly a myslím, že mi to celkem vyšlo. Jednu chvíli v tom kopci jsem měl pocit, že jsem za to vzal trochu víc, ale nakonec to vyšlo tak akorát."

Roman Kreuziger, který na Vueltě nešlape v úplné pohodě a v předchozích horských etapách jen ztrácel, bral v pomyslném českém minisouboji poslední medaili, na 38. příčce byl o 4:21 minuty pomalejší než švýcarský Spartakus, Zdeněk Štybar, vítěz páteční etapy, pak do cíle dorazil na 49. pozici.

"To mě teda překvapilo, čekal jsem to mnohem horší. Myslel jsem si, že až projedu cílem, budu tak šedesátý," podivoval se Štybar, pro nějž je časovka zatím tou nejbolavější disciplínou v silniční kariéře. "Jel jsem ji spíš volněji, hrozně špatně jsem se vyspal, už po několikáté po sobě jsem usnul po třetí ráno. Ve 2:50 jsem koukal na hodinky."

Do velké pohody se naopak o volném dnu dostal Ital Nibali, lídr Astany. Kopce, to je jeho, a potvrdil se to i ve středeční horské časovce. Že ztratil skoro minutu a půl na Švýcara a minutu na Martina? No a? V počtech, které ho zajímají nejvíc, vévodil.

Ir a jeho nejbližší pronásledovatel Nicolas Roche byl 23 sekund zpět, Alejandro Valverde - 27, Chris Horner, v etapě jedoucí v červeném dresu lídra - 1:29 minuty. Výsledkem je, že Ital se znovu vrátil do pozice jedničky závodu a odteď bude se svými kumpány hájit vedení. Do finiše Vuelty jim zbývá ještě deset etap.