Úterý 27. července 2021, svátek má Věroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Postup se komplikuje. Plíšková na Turnaji mistryň podlehla Kuzněcovové

Sport

  13:43aktualizováno  17:21
SINGAPUR - Karolína Plíšková umí udělat své zápasy hodně zajímavé, nepředvídatelné a plné několika zvratů. Nic pro slabší povahy. Také ve druhém utkání na Turnaji mistryň česká tenistka proti Světlaně Kuzněcovové z Ruska měla na dosah úžasný obrat. Jenže po výsledku 6:3, 2:6, 6:7 (6:8) nakonec prohrála.

Karolína Plíšková na Turnaji mistryň foto: ČTK/AP

V magické pondělní noci dokázala čtyřiadvacetiletá Češka zvrátit vývoj duelu se Španělkou Garbiňe Muguruzaovou, byť čelila mečbolu. Teď proti Kuzněcovové byl průběh podobný, Plíšková se opět pokusila o senzaci, zase po promluvě s koučem Jiřím Vaňkem.

Skoro se to povedlo. Podávala na vítězství. Tři mečboly odvrátila. Stejně to nestačilo. Do semifinále míří Kuzněcovová, kterou mezi nejlepší čtyřku posunula obhájkyně Agnieszka Radwaňská výhrou nad Španělkou Muguruzaovou.

Garbine Muguruzaová.
Agnieszka Radwaňská.

Muguruzaová na Radwaňskou nestačila.

O druhé postupové místo si to v pátek napřímo rozdají Polka s Češkou. „Myslím že nadešel čas Agu porazit. Určitě do toho zápasu půjdu naplno, nemám co ztratit. Může to být pro mě poslední zápas v singlu. Musím zlepšit servis, pak ji můžu porazit,“ řekla Plíšková po utkání.

Turnaj mistryň (tvrdý povrch, dotace 7 milionů dolarů)

Kuzněcovová (8-Rus.) - Karolína Plíšková (4-ČR) 3:6, 6:2, 7:6 (8:6), A. Radwaňská (2-Pol.) - Muguruzaová (5-Šp.) 7:6 (7:1), 6:3.

Skoro se to povedlo. Podávala na vítězství. Tři mečboly odvrátila. Stejně to nestačilo. Do semifinále nakročila Kuzněcovová, která teď k jistotě potřebuje pomoc od polské obhájkyně Agnieszky Radwaňské, třetí soupeřky české tenistky ve skupině.

Plíškovou připravoval Vaněk celý den na nepříjemnou hru Kuzněcovové. Simuloval její údery, po nichž se na zdejším pomalém povrchu míček po dopadu skoro zastaví. Varoval také před podáním Kuzněcovové, při němž zase balony skáčou vysoko.

Taktický plán dlouho fungoval. Světová pětka Plíšková měla v prvním setu jediný problém v šestém gamu, kdy za stavu 4:2 a 15-15 poslala jednoduchou smeč do autu, po zkaženém voleji pak ztratila podání.

Ale Vaněk svou hráčku uklidnil: „Hraješ fantasticky, věř si, nemá na tebe. Výborně chodíš na tu síť.“

Jeho slova potvrzuje statistika - v osmi z deseti pokusů byla Plíšková úspěšná. Následně si vypracovala tři brejkboly v řadě a i když o ně přišla, čtvrtý už dokázala proměnit. První set získala 6:3.

V poloprázdné hale se radovala skupinka krajanů s českými vlajkami.

Druhou sadu začala Plíšková brejkem. Kuzněcovová vypadala zoufale, o přestávce mezi sety diskutovala s trenérem. Tvářila se nasupeně.

Karolína Plíšková
Česká tenistka Karolína Plíšková.

Stejně jako v pondělí, stačilo zatlačit a soupeřku si vychutnat. Jenže při důkladné přípravě na silné stránky Rusky jako by Plíškové tým zapomněl na hlavní zbraň vytáhlé ranařky z Loun.

České tenistce vůbec nefungoval první servis. Během dvou setů dala jediné eso, přitom proti Muguruzaové jich zvládla třináct. Kuzněcovová překvapivě podávala lépe.

Plíšková pustila game, i když vedla 40-0. Od vedení 1:0 si připsala jediný bod - 2:6.

A nemýlil se. Sice její fanoušky - a v lóži nejvíc nervózní maminku Martinu - napínala. Po brejku zase ztratila servis. Kuzněcovovou dělily dva míčky od vítězství. Plíšková zariskovala, zrychlila hru a i díky nádherné výměně, při níž Ruska zahrála zády ke hře mezi nohama, vyrovnala na 5:5.

Kuzněcovovou zaskočila natolik, že jí Ruska odevzdala podání čistou hrou. Pak Plíšková vedla 30-0. Jenže došlo na Vaňkova slova: „Jsi tady připravená bojovat tři hodiny.“

Tak dlouho zápas netrval (ve skutečnosti „jen“ dvě hodiny a 17 minut), ale byla to bitva do posledního míče. Rozhodně nejpoutavější utkání na letošním Masters.

V tie-breaku Plíšková vyrobila dvojchybu, ztrácela 1:4, pak se dostala do kontaktu s Kuzněcovovou. Po ráně do autu se zaklonila, tvář schovala do dlaně. Čelila třem mečbolům.

Pak zachránilo Češku jestřábí oko. Opět srovnala, poslední výměnu ovšem vybojovala Kuzněcovová. Klekla na kurt, zaklonila se a na utahané tváři jí naskočil úsměv.

Z „last minute“ účastnice se stala rázem hvězda. Ale pochvalu za urputnost zaslouží i Plíšková.

TABULKA BÍLÉ SKUPINY
1.Kuzněcovová2204:22
2.Radwaňská2113:21
3.Plíšková2113:31
4.Muguruzaová2021:40

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...