Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

'Ruský car' nastupuje. Smete Povetkin i Kličky?

Sport

  23:53aktualizováno  28. srpna 11:46
ERFURT/PRAHA - Novým šampionem těžké váhy organizace WBA se stal ruský boxer Alexander Povetkin, který nenašel přemožitele ani ve svém 22. profesionálním zápase. V německém Erfurtu porazil jednoznačně na body Uzbeka Ruslana Čagajeva, kterému připravil ve třicátém duelu druhou porážku. Povetkin si vybojoval právo utkat se do roka a půl s Vladimire Kličkem.

Alexander Povetkin a Evander Hoylfield s pásem šampiona WBA. foto: Reuters

Měl to být jeden z boxerských vrcholů letošního roku a boj o potvrzení pozice korunního prince profesionální supertíhy. Po dvanácti kolech na galavečeru v Erfurtu bylo jasno - Uzbek Ruslan Čagajev svou korunu definitivně předal ruskému bohatýrovi Alexanderovi Povetkinovi.

Jedenatřicetiletý bijec pořádající stáje Sauerland předčil bývalého šampiona a prvního přemožitele obrovitého Nikolaje Valujeva jasně po dvanácti kolech na body u všech tří ringových sudí. Zaslouženě. Po prvních dvou oťukávajících kolech rychlejší a přesnější Povetkin zkušeně sbíral body za tvrdé kombinace, které často procházely dvojitým krytem.

ZÁVĚR ZÁPASU A BODOVÝ VERDIKT POVETKIN-ČAGAJEV

"Sašova přední ruka dělá Čagajevovi obrovské problémy, hlavně se zvedáky si neví vůbec rady," komentoval dění v ringu Ondřej Pála, nejlepší česká těžká váha, pro televizní stanici Sport1. První zlom v zápase nastal v šestém kole, kdy chvilková nepozornost Povetkina v kombinaci s několika tvrdými vytočenými háky pořádně otřásla s "ruským carem".

Čagajev však nalomeného a očividně otřeseného soka nedokázal dorazit ani v dalších dvou kolech. Povetkin se i díky skvělé práci zkušeného trenéra Teddy Atlase v přestávkách opět vzpamatoval a od devátého kola v ringu dominoval. "Nevím, na co Čagajev čeká. Přijde mi bez šťávy, energie, vše vkládá na jednu kartu - zadní levý hák," divil se pasivitě Čagajeva Pála.

Alexander Povetkin a Evander Hoylfield s pásem šampiona WBA.

Uzbecký národní hrdina skutečně v závěru nepůsobil jako zvíře, díky čemuž si v minulosti vysloužil přezdívku "Bílý Tyson" a dokázal porazil zmiňovaného Valujeva. Ihned po zápase uznal svou porážku a následně si vyslechl jednoznačný verdikt také od všech tří ringových sudí. "Cítil jsem, že mám zápas po celou dobu pod kontrolou. Šel jsem si za vítězstvím," řekl po zápase nový šampion.

Povetkin 22. vítězstvím v profesionálním ringu získal k amatérských titulům mistrů světa a olympijského šampiona i pás profesionálního mistra světa WBA. Svůj triumf oslavil v ringu s fotografií svého loni zesnulého otce, kterému tento triumf věnoval. Spolu s ním se radoval i kouč Teddy Atlas. Bývalý kouč Mikea Tysona Rusa trénuje poslední dva roky.

Alexander Povetkin s pásem šampiona WBA a fotografií zesnulého otce.

Ruský car tak může i nadále snít o zápase s jedním s bratří Kličků (na konci loňského roku se již téměř domluvil s Vladimirem, pozn. redakce). Pro Čagajeva naopak druhá prohra nejspíše znamená definitivně konec kariéry. "Přišel mi už odevzdaný, bez emocí, podle mě skončí," potvrdil tuto domněnku i Pála. Fanoušci ale smutnit nemusí, Povetkin dnes v noci dokázal, že si pomyslnou pozici "korunního prince" supertíhy zaslouží.

Ve druhém vrcholu večera si drtivým k.o. v devátém kole poradil finský gigant Robert Helenius poradil s Bělorusem Sergejem Liakovičem. Vylepšil si tak bilanci na 16 výher (11 k.o.) a 0 porážek a získal do držení interkontinentální pásy WBO a WBA. Helenius tak napodobil svého stájového kolegu Povetkina. Sauerlandu se domácí galavečer povedl na jedničku a během sobotní noci získal do své moci tři nové pásy.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!