Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sportovci ve světě reklam, ti nejlepších si přijdou na stovky milionů

Sport

  8:22
PRAHA - Většina z vás si možná tolik peněz pohromadě neumí ani představit, sportovní celebrity je přitom inkasují každý rok. Avšak zapomeňte na přímou úměru mezi finanční odměnou a odvedenými výkony. Tyhle boháče dělají ještě bohatšími především sponzoři. To je milionářský svět reklamy.

Usain Bolt foto: ČTK

Externí obrázek


(kliknutím obrázek zvětšíte)

Závratné výdělky sportovců

v golfu Tiger Woods
Jen ze sponzorských kontraktů si stále vydělává přes 100 milionů dolarů ročně (zhruba 2 miliardy korun. A co na tom, že po sexuální aféře o řadu firem přišel a letos mu to na hřišti vůbec nejde... Reklamy jsou zdrojem 90 % z jeho celkového příjmu. Jen od hlavního patnera Nike inkasuje 30 milionů dolarů za rok.

ve fotbale David Beckham
Nejlepší plat sice už nemá, přesto v marketingu vládne pořád. Celosvětově populární celebritě L. A. Galaxy vynesou příjmy z reklamy 25 milionů eur (kolem 630 milionů korun). Nemusí mu proto vadit, že mu za rok končí třeba kontrakt s Giorgiem Armanim za 234 milionů korun na tři roky.

v tenise Roger Federer
Odhadem si mimo kurty vydělal letos už 37 milionů dolarů (asi 740 milionů korun). Není divu. Je tváří takových firem jako Nike, Gilette, Mercedes-Benz nebo vyhlášených hodinek Rolex. Podporuje také kávové automaty Jura a stejně jako třeba Beckham zapojuje se i do vlastních módních produktů.

v basketbale Kobe Bryant
O tento titul teď bojuje s jinou hvězdou NBA LeBronem Jamesem, ale i tak mu patří stále pozice na špici. Jeho příjem se odhaduje na 27 milionů dolarů (zhruba 670 milionů korun). Tučné částky mu přitékaly především ze smluv s firmami Nike, Adidas, Coca-Cola nebo McDonald´s.

v hokeji Alexander Ovečkin
Ve srovnání s ostatními je jako chudá "Popelka", přestože se s obchodními značkami začal už aktivně spojovat. Propaguje hokejovou výbavu CCM, elektroniku Olympus, baterie Energizer nebo síť kadeřnictví. Jenže to vše za "pouhé" 3 miliony dolarů. Nejbohatší hokejista se mezi top 50 sportovců nevejde.

O takové sumě se za celou historii atletiky nikdy ještě nemluvilo, ovšem Usain Bolt to dokázal: pokořil další hranici. Aniž by letos ještě závodil, podepsal sprinterský fenomén před několika dny lukrativní kontrakt se společností Puma. Díky tomu odteď patří mezi bohatou smetánku.

Čtěte také: Sportovci v reklamách: to je vychytralý Ovečkin i kouzelník Federer

Podmínky jsou tajné, britský list The Guardian však přirovnává Bolta k fotbalistovi Cristianu Ronaldovi, jenž si vydělá 32 milionů dolarů za čtyři roky, tedy ročně kolem 149 milionů korun. Je jasné, že se Jamajčan stal nejbohatším atletem světa. Ale k těm největším velikánům má stále daleko, což ukazuje infografika výše.

Fotbalista Beckham, tenista Federer. A hlavně golfista Tiger Woods, jenž pořád vládne světu. Že kvůli skandálu přišel už o rodinu? Že ho opustilo několik sponzorů? Stále dostává stamiliony...

"Některé firmy si na čisté imagi a důvěryhodnosti své tváře zakládají. Jiní tvrdí: špatná reklama taky reklama. Tak ji využijí po svém," říká David Trávníček z agentury Sport Invest zastupující české sportovce.

Sportovní hvězdy jsou pro sponzory jedny z nejpřitažlivějších. Základní podmínkou je dělat sledovaný sport. Dál? Zaujmout, čímkoliv. Například spojením krásy a umění jako ruská tenistka Maria Šarapovová. Třeba Federerovou elegancí či exhibicionismem právě Bolta. 

"On se opravdu jeví pro sponzory jako ideál. Zaujal celý svět a vnímají ho i lidé mimo tuto doménu," říká atletický manažer Alfonz Juck. Znázorňují úspěch a píli. Stabilitu, popularitu. Velký vzor pro ostatní. "A musí být výjimeční, což Woods stále je," přemítá Trávníček.

Chtějí ještě sami podnikat
Někteří navíc dokážou využít svého postavení k podnikatelskému potenciálu. Šarapovová nebo Federer se pohybují v módě, Woods kromě toho třeba i ve vývoji počítačových her nebo v designu golfových hřišť.

Bolt? V tomhle je zatím jiný. "Není jen nejrychlejším sprinterem, je i přirozenou osobností s velkým charismatem. A umí udržet kontakt s publikem," praví Juck.

Firmě Puma se zkrátka vyplatí, ať už udělá cokoliv... Ať už poběží v roce 2013 čtvrtku, nebo bude skákat do dálky. "Chci novou výzvu," prohlásil ke svému rozhodnutí.

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat