Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Zničíte ženský sport, bouří v zámoří. Transgender plavkyni porazila žena, kterou čeká přeměna na muže

Iszac Heningová a Lia Thomasová. foto: Koláž

Doporučujeme
O víkendu prohrála transgender plavkyně Lia Thomasová na univerzitních závodech na 200 a 500 yardů. Porazila ji Iszac Heningová, která naopak chce podstoupit hormonální proměnu ze ženy na muže.
  18:14

Hláška „To nevymyslíš“, na bázi, na které vznikl před lety i stejnojmenný pořad, v Česku tak trochu zlidověla. Používá se často ve chvíli, kdy lze nad něčím jen zakroutit nevěřícně hlavou.

A dá se použít i nyní nad situací, která začíná více a více probublávat za velkou louží.

Když loni na konci ledna nový prezident USA Joe Biden mezi prvními podepsal dekret, který umožnil transgender sportovcům, kteří se narodili jako muži, soutěžit ve svém sportu se ženami už v rámci školních a univerzitních soutěží, asi netušil, co svým autogramem způsobí.

Plave proti ženám, původně jí ale nebyla. Transgender sportovkyně ohrožuje rekordy, soupeřky se bouří

„Inkluzní zákon“, který se stal oficiálním v červnu, se stále více stává trnem v oku nejen feministkám, ale vlastně všem. Ve chvíli, kdy loni na podzim začala v univerzitním bazénu úřadovat dvaadvacetiletá Lia Thomasová, která byla ještě v roce 2019 dospívajícím chlapcem, některé z amerických univerzit začaly hrozit bojkotem.

O uplynulém víkendu ale nasadila Yaleova univerzita na 100 yardovou trať volným stylem dvacetiletou Iszac Heningovou, která Thomasovou porazila (ta nakonec doplavala až šestá). Na tom byl nebylo nic tak divného, kdyby nešlo o dívku, která plánuje proměnu na muže.

Jelikož si ale dosud nechala odstranit pouze prsa a ještě nezačala oficiální léčbu, dle pravidel NCAA (Národní vysokoškolské sportovní asociace) může stále závodit mezi ženami.

„Je to šílené, nechápu to. NCAA musí změnit pravidla, musí s tím něco začít dělat, rozvířit vědeckou diskusi,“ zaznělo po závodě od rodiče jedné z dívek. Těch, které se nehlásí k transgender komunitě.

„Zničí to ženský sport. Je smutné, že mnoho mladých žen, které byly odsunuty na druhou kolej, cítí tlak, aby navíc mlčely,“ řekla deníku The Australian Jennifer Bracerasová z jednoho z mnoha amerických ženských institutů.

Organizace pravidla řešit nechtějí a vyzývají k inkluzi

Mimo jiné narážela na fakt, že parťačky Thomasové z Pensylvánské univerzity jsou trenéry nuceny své nové hvězdě fandit, přestože se jim to příčí. Že jsou k oné inkluzi (začlenění určité menšiny do společnosti) nuceny.

NCAA a Ivy League, která pořádá univerzitní plavecké závody, si ale zatím stojí za svým. „Držíme se svého závazku poskytovat inkluzní prostředí pro všechny studenty-sportovce. A odsuzujeme transfobii a diskriminaci v jakékoliv podobě,“ zní v prohlášení druhé zmíněné organizace, které kopíruje to NCAA z loňského léta.

„Mainstreamová média nemají tendenci o tomto problému mluvit, protože nechtějí jít proti inkluzi, bojí se. Ale téma Lia Thomasové se prostě schovat nedá, je to příliš velký příběh,“ řekla australskému deníku šestačtyřicetiletá atletka Cynthia Monteleonová, světová šampionka na trati 400 metrů v kategorii masters pro sportovce nad 35 let.

Mimochodem, její šestnáctiletá dcera Margaret se také věnuje atletice. Na posledních závodech skončila druhá. Prohrála pouze… Ano, tipujete správně, s transgender soupeřkou. Na středoškolských závodech.

„Ta holka začala trénovat teprve dva týdny před závody a stejně vyhrála. Ostatní holky plakaly a ptaly se rodičů, proč by měly ony trénovat, když stejně všichni vědí, kdo nakonec vyhraje?“ kroutí hlavou Monteleonová.

Hormonální léčba nestačí

Je třeba dodat, že v atletice, nebo čerstvě také v bruslařských soutěžích musí transgender ženy absolvoval povinnou roční hormonální léčbu, kdy trvale nesmí hladina testosteronu v krvi překročit určitou hladinu. Mnoho lékařů ale upozorňuje na fakt, že hladina testosteronu v krvi není rozhodujícím faktorem. Důležitější je, jak ho daný organismus umí využívat.

‚Pokud není způsobilý pro ženské soutěže, bude v mužích.’ Bruslaři vydali pravidla pro transsexuály

„Z biologického hlediska navíc z muže nikdy ženu neuděláte. Je to velká iluze a je rozdíl být v ženském těle, cítit se jako žena a být ženou. Plavou proti sobě těla, nikoliv identity. Muži mají větší srdce, kapacitu plic, pevnější kostru, to žádná roční hormonální léčba nezmění,“ řekla na přelomu roku Cythia Millenová, dnes již bývalá plavecká funkcionářka.

Po třiceti letech v tomto sportu se rozhodla opustit funkce v americkém plaveckém svazu. Důvod? Nesouhlas s případem Thomasové. A nejen s ním.

Dle americké vládní studie z roku 2019 se 1,8 procenta středoškoláků identifikovalo coby transgender. Což je o třikrát více než mezi dospělou populací Američanů dle výzkumu z února roku 2021. „Uvidíte, že podobný krok jako Thomasová bude dělat stále více chlapců a mužů. Protože s vítězstvím přicházejí také sláva, vavříny a hlavně peníze,“ je Monteleonová přesvědčena, že ke změnám pohlaví bude docházet stále více cíleně.

Nikoliv kvůli pocitům, ale zištně. „A to bude zkáza ženského sportu jako takového,“ dodává.

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

Sdílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat