Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Student vyhlašuje boj menzám. Chce audit hospodaření a lepší jídlo

Jídlo

  7:00
Nekvalitní jídlo, neodpovídající ceny i podezřelé hospodaření Kolejí a menz. To jsou důvody, které přiměly Davida Hurného, člena Studentské komory Akademického senátu Přírodovědecké fakulty UK, uspořádat petici a jednodenní bojkot univerzitních jídelen. V rozhovoru pro Lidovky.cz říká, že byl arogantním přístupem vedení Kolejí a menz (KaM) šokován.

Studentům už v menze nechutná. Chystají protest. foto: MAFRA - Pavel Wellner

Lidovky.cz: Myslíte si, že s částkou, kterou má menza vyhrazené na jedno jídlo, lze připravit dobrý oběd z kvalitních potravin?
Ano, dnešní cena jídla v menze je necelých 80 korun. Například buchtičky s krémem stojí 73 korun včetně polévky a čaje. Když porovnáte, že v menze dostáváte většinou 100 gramů masa a jinde seženete denní menu okolo 80 - 90 korun, kde je navíc obsluha, příjemnější prostředí apod., tak je něco v nepořádku.

Petice i protest

Studenti uspořádali on-line petiční akci, kde žádají představitele Univerzity Karlovy, aby se začali aktivně zajímat o Koleje a menzy. Požadují také audit hospodaření a zvýšení kvality jídel. V květnu by také měl proběhnout jednodenní protest. Studenti by den nechodili do menz, iniciativa by pro ně našla alternativní možnost stravování.

Lidovky.cz: Co vás přivedlo k nápadu na organizaci petice mezi studenty? Byl to nějaký konkrétní zážitek, kdy už jste si řekl, že to takhle dál nejde?
První, zásadnější impuls, bylo loňské přidělování kolejí UK studentům. Tehdy došlo k poškození několika desítek studentů, díky chybě v bodovém hodnocení žádosti pro přidělení ubytování. Jakmile jsme na tuto chybu upozornili, nikdo to z KaM nechtěl řešit. Rozhodl jsem se tedy obrátit na Radu KaM, což je jakýsi dozorčí orgán, nicméně opět jsem narazil na další problém - nemohl jsem najít nikde seznam členů, zápisy ze schůzek, které mají povinnost zveřejňovat, ani kontakt. Obrátil jsem se tedy na Petiční komisi UK. Ta bohužel ale zasedala až zhruba po dvou měsících a mezitím již byly uzavřeny smlouvy podle chybného žebříčku.

Lidovky.cz: V té chvíli jste si řekl, že s tím začnete něco dělat sám?
Byl jsem tehdy šokován přístupem KaM, kdy na chybu studenty neupozornili a ani se neomluvili. A právě tehdy se mi začali ozývat i ostatní studenti, kterým vadil v tu dobu především systém druhého kola přidělování kolejí, kdy jsou často studenti nuceni nocovat před danou kolejí i několik dnů, pokud chtějí vybranou kolej získat.

Lidovky.cz: Jak studenti na petici reagují? Dostáváte nějaké zpětné reakce?
Ano, reakcí je celá řada. Především těch, které danou činnost podporují. Překvapením pro mě bylo, že někteří také jednají s ředitelstvím KaM, tvoří ankety nebo žádají informace o personálních auditech.

Lidovky.cz: Našel jste nějaké pochybení ve správě a hospodaření KaM?
Po opakovaných výzvách ke zveřejnění zápisu z jednání Rady KaM jsem si je přečetl a nestačil jsem se divit. Rada KaM zde například konstatuje, že dochází k účelovému dělení zakázek. Na stránkách koleje Kajetánka zase člen Rady KaM píše, že téměř pro všechny stavební práce je bez výběrového řízení vybírána jedna firma. Navíc ceny dnešního ubytování na koleji jsou poměrně dost vysoké - za plochu cca 40 metrů čtverečních se vybírá 13 tisíc korun za měsíc pro 4 osoby.

O pražských menzách jsme psali:

V menze dostanete smaženého lososa s hořčicí. Brutalita, říká šéfkuchař

Co na vás čeká v českých menzách? Třeba losos s hořčicí.

Lidovky.cz: A pokud jde o menzy?
Před třemi roky se platila za jídlo jednotná dotovaná cena 36 korun za jídlo. Poté došlo ke změně, údajně aby mohlo být každé jídlo ohodnoceno podle skutečných nákladů. Realita je taková, že průměrná cena za jídlo je okolo 45 korun a pod 40 korun cena nejde ani v případě dukátových buchtiček, palačinek, čočky a podobně. A k hospodaření uvedu jeden příklad. V menze Albertov dělali cukrářské výrobky. Podle ohlasu studentů šlo opravdu o vynikající výrobky. Loni bohužel cukrářka odešla do důchodu a proto přestali tyto výrobky nabízet. Studenti si však začali stěžovat a tak se KaM jalo nakupovat hotové cukrářské výrobky, nicméně to se nedá srovnávat. Vztáhnu-li to do obecné roviny, KaM řeší problémy nejjednodušeji, jak může. Zdraží a doplácí studenti. Místo toho, aby se snažili nabídnout lepší služby a studenty nalákat.

Lidovky.cz: Jednalo s vámi ředitelství KaM? Snaží se nějak o nápravu situace?
Loni jsem jednal s ředitelstvím ohledně kolejí. Nicméně k ničemu to nevedlo. Absolvoval jsem taky několik schůzek se členy senátu UK a v podstatě mi bylo řečeno, že dokud nebude zájem ze strany vedení UK, tak se nic nezmění.

Autor: